joomla


кукшаПреподобні священномученик Кукша і Пимен, посник Печерські
Преподобний Кукша тривалий час був ченцем Києво-Печерського монастиря. Займаючись місіонерською працею, він проповідував християнську віру серед в’ятичів на річці Оці. Багатьох з них охрестив, бо був ієромонахом. Кукша творив багато великих чудес — виганяв бісів, викликав дощ, висушував озера. Язичницькі жерці підбурили проти Кукші людей і він був замучений язичниками, які відрубали йому голову. За одними даними мученицька смерть сталася після 1114 р., за іншими — у середині XII ст.
У той же час у Печерському монастирі відбував подвиг блаженний Пимен постник. За свою велику чернечу працю він був нагороджений Богом великим даром зцілення хворих і міг пророкувати майбутнє. Пимен зцілив багатьох хворих і навіть за два роки передбачив свою блаженну смерть, а також убивство блаженного Кукші, який перебував далеко від монастиря. Одного разу, знаходячись у Печерському монастирі, вигукнув: «Брат наш, Кукша, сьогодні убитий!» І, сказавши це, віддав Богу душу в один день із преподобним Кукшою. Мощі обох преподобних священномученика Кукші та Пимена постника зберігаються в Ближніх печерах. В акафісті всім Печерським преподобним сказано: «Радуйся, Кукшо, священномученику, бо язичників множество до Христової віри привів ти; радуйся, бо за Христа з учнями своїми ти усічення голови притерпів». «Радуйся, Пимене, посудино Духа Святого вибрана». Пам’ять блаженних Кукші та Пимена вшановується 9 вересня (27 серпня за ст. ст.).


пимен посникПреподобний Пимен Великий
Преподобний Пімен Великий народився близько 340 р. в Єгипті. З двома своїми братами Анувієм і Паїсієм він пішов в один з єгипетських монастирів, де всі троє взяли чернечий постриг. Брати настільки були строгими подвижниками, що, коли їх мати прийшла в монастир, щоб побачити дітей, вони не вийшли до неї зі своїх келій. Мати довго стояла і плакала. Тоді преподобний Пимен сказав їй через закриті двері келії: "Якщо ти перенесеш тимчасову розлуку з нами, то в майбутньому житті будеш бачити нас, так ми сподіваємося на людинолюбство Боже" Мати змирилася і повернулася додому.
Слава про подвиги і чесноти преподобного Пимена поширилася по всій країні. Одного разу правитель області побажав бачити його. Преподобний Пимен, уникаючи слави, розсудив: "Якщо вельможі стануть приходити до мене і шанувати, тоді й багато людей з народу почнуть приходити до мене і заважати моїй безмовності, і я втрачу благодаті смирення, яке придбав за допомогою Божою". І передав він з посланим відмову. Для багатьох ченців преподобний Пимен був духовним наставником і керівником. Вони записували його відповіді для повчання себе й інших. Один чернець запитав: "Чи слід покрити мовчанням гріх брата, який згрішив, якщо трапиться побачити його" Старець відповів: "Якщо ми приховаємо гріхи братів, то й Бог приховає наші гріхи, і якщо ти побачиш брата, що грішить не вір своїм очам і знай, що твої гріхи подібні колоді, а гріхи брата твого подібні сучку, і тоді ніколи не будеш приходити в збентеження і спокусу ". Інший чернець звернувся до преподобного, сказавши: ".? Я дуже згрішив і хочу провести в покаянні три роки, достатній такий термін" Старець відповів: "Цього багато". Інок продовжував запитувати, який термін покаяння преподобний вважатиме для нього потрібним - рік або сорок днів? Старець сказав: "Я думаю, що якщо людина від усього серця покається і покладе твердий намір більше не повертатися до гріха, то Бог прийме і його триденне покаяння". На питання, як позбавитися від нав'язливих злих думок, старець відповів: ". Якщо людина має по одну сторону себе вогонь, а по іншу посудину з водою, то, коли загориться від вогню, бере з посудини воду і гасить вогонь. Подібно до цього злі помисли, вселяється ворогом нашого спасіння, можуть, немов іскра, розпалити в людині гріховні побажання. Треба гасити ці іскри водою, тобто молитвою і устремлінням душі до Бога ".
 Преподобний Пимен був суворим посником і не приймав їжі по тижню і більше. Однак іншим він радив їсти кожен день, але без пересичення. Про одного ченця, який дозволяв собі приймати їжу тільки на сьомий день і гнівавься на брата, преподобний сказав: "Навчився постити по шість днів, а від гніву не може утриматися і один день". На питання, що краще - говорити або мовчати, старець сказав: «Хто говорить Бога ради - добре робить, і хто мовчить Бога ради - теж добре надходить". І ще: "Буває, що людина здається мовчазним, але якщо серце його осуджує інших, то він говорить завжди І є такі, які весь день говорять мовою, але всередині себе дотримують мовчання, тому що не засуджують нікого.».
Преподобний говорив: "Людині необхідно дотримуватися трьох головних правил: боятися Бога, часто молитися і робити добро людям". "Злоба ніколи не знищить злоби. Якщо хто тобі зробив зло, зроби йому добро, і твоє добро переможе його злобу". Одного разу, коли преподобний з учнями прийшов в єгипетську пустелю (так як мав звичай переходити з місця на місце, щоб уникнути слави від людей), йому стало відомо, що жив там старець незадоволений його приходом і заздрить йому. Щоб перемогти злобу відлюдника, преподобний пішов до нього з братами, захопивши з собою їжі для частування. Старець відмовився вийти до них. Тоді преподобний Пимен сказав: "Ми не підемо звідси, поки не сподобилися бачити і поклонитися святому старцю", - і залишився стояти на сонячній спеці біля дверей його келії. Бачачи таке терпіння і незлобливість преподобного Пимена, старець прийняв його з любов'ю і сказав: "Справедливо, що я чув про вас, але бачу в вас добрі справи в сто разів більші". Так вмів преподобний Пимен гасити злобу і подавав собою приклад іншим. Він мав таке велике упокорювання, що часто зітхаючи казав: "Я буду кинутий на те місце, куди буде кинуто сатана"
Одного разу до преподобного прийшов інок здалеку, щоб послухати його повчання. Він почав говорити про високе і труднопостігаемом. Преподобний відвернувся від нього і мовчав. Здивованому іноку пояснили, що преподобний не любить розмов про піднесені предмети. Тоді чернець став питати його про боротьбу з душевними пристрастями. Святий звернувся до нього з радісним обличчям: "Ось тепер ти добре сказав, і я буду тобі відповідати", - і довго повчав, як слід боротися з пристрастями і перемагати їх.
Преподобний Пимен помер у віці 110 років, близько 450 року. Незабаром же після кончини він був визнаний святим угодником Божим і отримав найменування Великий - на знак великої смиренномудрості, скромності, правдивості і самовідданого служіння Богові.


підготував протоієрей Миколай Капітула,

магістр богослів’я, викладач РДС,

клірик Покровського собору, м. Рівнe