joomla
 

Свято Воздвиження Чесного Хреста Господнього належить до двунадесятих свят. Історики Східньої Церкви загально сходяться в тому, що передусім дві події дали мотив до установлення цього свята: віднайдення св. Господнього Хреста в 4 ст. і його повернення з перської неволі в 7 столітті.

Початок свята Воздвиження дало посвячення храму Господнього Воскресіння, що його збудував св. Костянтин Великий на Голгофі в Єрусалимі. Це посвячення відбулося дуже урочисто за єрусалимського єпископа Макарія 13 вересня 335 року. Наступного дня після посвячення храму було урочисте воздвиження віднайденого св. Хресного Дерева. Під час воздвиження народ багато разів взивав „Господи помилуй”. Відтоді Східна Церква щорічно святкує пам'ять освячення храму Воскресіння 13 вересня, а Воздвиження Чесного Хреста 14 вересня.

Друга важлива подія, що зробила загальним празник Воздвиження на Сході й на Заході це повернення св. Господнього Хреста з перської неволі. Перський цар Хозрой у 614 р. був у Єрусалимі і забрав Господній Хрест до своєї столиці в Ктесифоні. Пізніше імператор Іраклій (610-641) після перемоги над персами віднайшов св. Хрест і приніс його до Єрусалиму, де 14 вересня відбулося друге урочисте воздвиження-піднесення св. Хреста. Відтепер празник носить назву: «Всесвітнє Воздвиження Чесного й Життєдайного Хреста». Тому, що празник Воздвиження нагадував Христове розп'яття і смерть і ставився нарівні з Великою П'ятницею, то від найдавніших часів стало звичаєм св. Церкви в цей день зберігати строгий піст.

підгтував дияк. Назарій Вернюк

клірик Свято-Покровського  кафедрального собору м. Рівне