joomla
Преподобний Силуан Афонський (Семен Іванович Антонов) народився в селі Шовському(Тамбовської губернії) в селянській сім’ ї. В 19 років він пережив благодатне відвідання. Коли, незабаром юність почала заглушувати пам’ять про нього заклик був повторений  Самою Богородицею. Семен кардинально перемінив своє життя і вирішив піти в монастир. Після закінчення військової служби Семен пробув вдома лише тиждень і поїхав на Святу гору Афон. До руського Пантелеймонового монастиря він прибув восени 1892 р. Першим послухом брата Семеона стала робота на млині. Незабаром він отримав від Пресвятої Богородиці великий і рідкісний дар. Хоча недосвідченому ченцю часто доводилося терпіти бісівські напади. Через півіроку боротьби з ними брат Семеон занеміг, він вдчув себе повністю покинутим, його душу охопив пекельний смуток. Через годину молодому послушнику явився Господь Ісус Христос, щоб утішити його. Щоби Бог Міг перебувати в ньому подвижнику належало « розумним подвигом» очистити себе від пристрастей. Преподобний належав до того рідкісного роду подвижників, які на початку свого шляху отримують ту міру Благодаті, котра зазвичай дається досконалим. Спав преподобний сидячи, одну дві години на добу, відрізками по 15-20 хвилин. Нічний час повністю присвячував Ісусовій молитві. Так минуло 15 років подвигу. Одного разу вночі, коли незважаючи на всі зусилля чисто молитись не вдавалось. Отець Силуан промовив у серці своєму: « Господи ..., що я маю робити щоб молитись до Тебе чистим розумом? ...щоб смирилась моя душа? І була йому відповідь в серці від Бога: « Тримай розум твій у пеклі, і не впадай у відчай.
Откровення Господа преподобному Силуану в короткій формулі  містить віковий досвід християнського подвижництва. Засуджуючи себе до пекла, визнаючи себе достойним покарання, але не втрачаючи надії на Милостивого Господа, маючи в Ньому одному свою силу і уповання, подвижник знаходить здатність протистояти своїм пристрастям і нападам зовні.
Пострижений в 1911 р. в схиму преподобний Силуан ніс послух монастирського економа тоді ж він пише свої записки, надруковані його учеником архимандритом Софронієм ( Сахаровим; + 1993) у 1952р. Багато хто з ченців називає їх Новим Добротолюбієм.
Упокоївся преподобний Силуан, не перериваючи молитви. З 1970-их рр. відомо про велику кількість зцілень, які вдбувалисьвід глави преподобного, котра зберігається у Свято-Пантелеймоновому монастирі на Афоні. Частина мощей преподобного знаходиться в Іоанно-Предтечівському монастирі у Великобританії..
Преподобний Силуан Афонський з плачем молився за весь світ тоді, коли весь світ був охоплений братовбивчою війною, коли наші землі нищили більшовики і Церква Христова йшла шляхом мучеництва.
Прославляючи преподобного Силуана Афонського благаймо Всещедрого Бога словами молитви великого старця: « Молимо Тебе, Милостивий Господи, нехай пізнають Тебе Духом Святим всі народи землі. Амінь.
Преподобний Силуан Афонський
ПРО СВЯТИХ
« Тих хто любить Мене Я люблю, і тих хто прославляє Мене прославлю»,– говорить Господь(Притч 8,17; 1 Цар 2,30).
Бог славиться у святих, а святі прославлені Богом. Слава, яку дає Господь святим, настільки велика, що плотська людина не може стерпіти слави небесного явлення. Не дивуйтесь цьому. Господь так полюбив творіння Своє, що дав для людини щедро Духа Святого, і в Дусі Святому людина стала подібна Богові.
Чому ж так любить Господь людину? Тому що Він є сама Любов; і Любов ця пізнається Духом Святим.
Духом Святим пізнає людина Господа, Творця Свого, і Дух Святий благодаттю Своєю наповнює всю людину: і душу і розум і тіло.
Господь дав святим Свою благодать, і вони возлюбили Його і приліпились до Нього до кінця.
І якщо ще на землі так, то тим більше на Небі святі любов’ю з’єднані з Господом. І любов ця невимовно солодка і походить вона від Духа Святого, і всі Небесні Сили живляться нею.
Бог є Любов; і в святих Дух Святий є Любов.
Духом Святим пізнається Господь. Духом Святим величається Господь на небесах. Духом Святим святі славлять Бога, і дарами Духа Святого прославляє Господь святих, а славі цій не буде кінця.
Багатьом здається, що святі від нас далекі. Але далекі вони від тих, котрі самі віддалились, і дуже близькі до тих, котрі зберігають заповіді Христові і мають благодать Святого Духа.
На Небесах все живе і рухається Духом Святим. Але й на землі – той же Дух Святий. Він живе в нашій Церкві; Він живе в таїнствах; Він – в Священному Писанні; Він – в душах віруючих. Дух Святий всіх з’єднує, і тому святі до нас близькі; і коли ми молимося їм, то в Дусі Святому вони чують наші молитви, і наші душі відчувають, що вони моляться за нас.
Тому щасливі і блаженні ми, православні християни, що Господь дарував нам життя в Дусі Святім; і Він веселить наші душі. Та Його потрібно розумно зберігати, бо й за одну погану думку Він залишає душу, і немає тоді з нами любові Божої; немає дерзновіння в молитві; немає і кріпкого уповання, що отримаємо те, про що просимо.
Святі живуть в іншому світі, і там Духом Святим бачать славу Божу і красу лиця Господнього. Але в тому ж Дусі Святім вони бачать наше життя і наші діла. Вони знають наші скорботи і чують наші гарячі молитви. Живучи на землі, вони навчились любові Божої від Духа Святого; а  хто має любов на землі, той з нею переходить у вічне життя в Царстві Небесному, де любов проростає і буде досконалою. І якщо тут любов не може  забути брата, то тим більше святі не забувають нас і моляться за нас.
Святим Господь дарував Духа Святого, і вони в Дусі Святім люблять нас. Душі святих знають Господа і благість Його до людини, тому дух їхній говорить любов’ю до народу. Вони, живучи ще на землі, не могли без скорботи чути про грішну людину, і в молитвах проливали сльози за них.
Дух Святий вибрав їх молитися за весь світ і дав їм джерела сліз. Дух Святий Своїм обранцям дає стільки багато любові, що їхні душі, як полум’ям, охоплені бажанням, щоб всі люди спаслися і бачили Славу Господню.
Святі угодники досягли Небесного Царства і там бачать Славу Господа нашого Ісуса Христа; та Духом Святим вони бачать і страждання людей на землі. Господь дав їм настільки велику благодать, що вони любов’ю обіймають весь світ. Вони бачать і знають, як знемагаємо ми від скорбот, як висохли душі наші, як відчай скував їх, і не перестають заступатися за нас перед Богом.
Святі радуються нашому покаянню і сумують, коли люди залишають Бога і уподібнюються тваринам нерозумним. Їм жаль, що люди на землі живуть, не знаючи, що якби вони любили один одного, то на землі була б свобода від гріха; а де немає гріха, там радість і веселість від Святого Духа, так що, куди не поглянеш, все мило, і душа дивується, чому їй так добре, і славословить Бога.
Призивайте з вірою і моліться Божій Матері і святим. Вони чують наші молитви і знають навіть помисли наші.
І не дивуйтесь цьому. Все Небо святих живе Духом Святим, а від Духа Святого нічого у всьому світі не приховане. І я раніше не розумів, як святі небожителі можуть бачити наше життя, та коли Божа Матір викрила мене в гріхах, тоді зрозумів, що в Дусі Святому вони бачать нас і знають все наше життя.
Святі подібні до Господа, але і всі люди, котрі зберігають заповіді Христові, подібні до Нього, а ті, котрі живуть за своїми пристрастями і не каються, подібні на ворога. Гадаю, що якби ця тайна відкрилась людям, то перестали б вони служити ворогу, але кожен всією силою прагнув би знати Господа і бути подібним на Нього.
Святі були такі ж люди, як всі ми. Многі з них прийшли від великих гріхів, але покаянням досягли Небесного Царства. І всі, хто приходить туди, приходить через покаяння, котре дарував нам Милостивий Господь Своїми стражданнями.
В Царстві Небесному, де Господь і Його Пречиста Матір, живуть всі святі. Там святі праотці і патріархи, котрі мужньо пронесли свою віру. Там пророки, котрі прийняли Духа Святого і своїм словом призивали народ до Бога. Там апостоли, котрі помирали за проповідь Євангелія. Там мученики, котрі за любов Христову з радістю віддали своє життя. Там святителі, котрі наслідували Господа і несли тягарі своїх духовних овець. Преподобні, посники, і юродиві Христа ради, котрі подвигом перемогли світ. Там всі праведні, котрі зберігали заповіді Божі і перемагали пристрасті. Вони ходили ногами по землі і руками працювали, та дух завжди перебував в Бозі, і розумом вони не бажали відірватись від пам’яті Божої. Заради любові Христової, вони перетерпіли всі скорботи на землі і не боялись ніяких стражданнь і цим прославляли Господа. За це Господь полюбив і прославив їх, і дарував їм вічне Царство з Собою.
(Иеромонах Софроний, Старец Силуан. 1952, с. 164-165)
Підготував ієрей Миколай Капітула
Магістр богослів’я.
Клірик Свято-Покровського кафедрального собору
міста Рівне.
 
Преподобний Силуан Афонський (Семен Іванович Антонов) народився в селі Шовському (Тамбовської губернії) в селянській сім’ ї. В 19 років він пережив благодатне відвідання. Коли, незабаром юність почала заглушувати пам’ять про нього заклик був повторений  Самою Богородицею. Семен кардинально перемінив своє життя і вирішив піти в монастир. Після закінчення військової служби Семен пробув вдома лише тиждень і поїхав на Святу гору Афон. До руського Пантелеймонового монастиря він прибув восени 1892 р. Першим послухом брата Семеона стала робота на млині. Незабаром він отримав від Пресвятої Богородиці великий і рідкісний дар. Хоча недосвідченому ченцю часто доводилося терпіти бісівські напади.
 
Через півіроку боротьби з ними брат Семеон занеміг, він вдчув себе повністю покинутим, його душу охопив пекельний смуток. Через годину молодому послушнику явився Господь Ісус Христос, щоб утішити його. Щоби Бог Міг перебувати в ньому подвижнику належало « розумним подвигом» очистити себе від пристрастей. Преподобний належав до того рідкісного роду подвижників, які на початку свого шляху отримують ту міру Благодаті, котра зазвичай дається досконалим. Спав преподобний сидячи, одну дві години на добу, відрізками по 15-20 хвилин.
 
Нічний час повністю присвячував Ісусовій молитві. Так минуло 15 років подвигу. Одного разу вночі, коли незважаючи на всі зусилля чисто молитись не вдавалось. Отець Силуан промовив у серці своєму: « Господи ..., що я маю робити щоб молитись до Тебе чистим розумом? ...щоб смирилась моя душа? І була йому відповідь в серці від Бога: « Тримай розум твій у пеклі, і не впадай у відчай.
 
Откровення Господа преподобному Силуану в короткій формулі  містить віковий досвід християнського подвижництва. Засуджуючи себе до пекла, визнаючи себе достойним покарання, але не втрачаючи надії на Милостивого Господа, маючи в Ньому одному свою силу і уповання, подвижник знаходить здатність протистояти своїм пристрастям і нападам зовні.
 
Пострижений в 1911 р. в схиму преподобний Силуан ніс послух монастирського економа тоді ж він пише свої записки, надруковані його учеником архимандритом Софронієм ( Сахаровим; + 1993) у 1952р. Багато хто з ченців називає їх Новим Добротолюбієм.
 
Упокоївся преподобний Силуан, не перериваючи молитви. З 1970-их рр. відомо про велику кількість зцілень, які вдбувалисьвід глави преподобного, котра зберігається у Свято-Пантелеймоновому монастирі на Афоні. Частина мощей преподобного знаходиться в Іоанно-Предтечівському монастирі у Великобританії..
 
Преподобний Силуан Афонський з плачем молився за весь світ тоді, коли весь світ був охоплений братовбивчою війною, коли наші землі нищили більшовики і Церква Христова йшла шляхом мучеництва.
 
Прославляючи преподобного Силуана Афонського благаймо Всещедрого Бога словами молитви великого старця: « Молимо Тебе, Милостивий Господи, нехай пізнають Тебе Духом Святим всі народи землі. Амінь.
Преподобний Силуан Афонський
ПРО СВЯТИХ
« Тих хто любить Мене Я люблю, і тих хто прославляє Мене прославлю»,– говорить Господь(Притч 8,17; 1 Цар 2,30).
 
Бог славиться у святих, а святі прославлені Богом. Слава, яку дає Господь святим, настільки велика, що плотська людина не може стерпіти слави небесного явлення. Не дивуйтесь цьому. Господь так полюбив творіння Своє, що дав для людини щедро Духа Святого, і в Дусі Святому людина стала подібна Богові.
 
Чому ж так любить Господь людину? Тому що Він є сама Любов; і Любов ця пізнається Духом Святим.
 
Духом Святим пізнає людина Господа, Творця Свого, і Дух Святий благодаттю Своєю наповнює всю людину: і душу і розум і тіло.
 
Господь дав святим Свою благодать, і вони возлюбили Його і приліпились до Нього до кінця.
 
І якщо ще на землі так, то тим більше на Небі святі любов’ю з’єднані з Господом. І любов ця невимовно солодка і походить вона від Духа Святого, і всі Небесні Сили живляться нею.
 
Бог є Любов; і в святих Дух Святий є Любов.
 
Духом Святим пізнається Господь. Духом Святим величається Господь на небесах. Духом Святим святі славлять Бога, і дарами Духа Святого прославляє Господь святих, а славі цій не буде кінця.
 
Багатьом здається, що святі від нас далекі. Але далекі вони від тих, котрі самі віддалились, і дуже близькі до тих, котрі зберігають заповіді Христові і мають благодать Святого Духа.
 
На Небесах все живе і рухається Духом Святим. Але й на землі – той же Дух Святий. Він живе в нашій Церкві; Він живе в таїнствах; Він – в Священному Писанні; Він – в душах віруючих. Дух Святий всіх з’єднує, і тому святі до нас близькі; і коли ми молимося їм, то в Дусі Святому вони чують наші молитви, і наші душі відчувають, що вони моляться за нас.
 
Тому щасливі і блаженні ми, православні християни, що Господь дарував нам життя в Дусі Святім; і Він веселить наші душі. Та Його потрібно розумно зберігати, бо й за одну погану думку Він залишає душу, і немає тоді з нами любові Божої; немає дерзновіння в молитві; немає і кріпкого уповання, що отримаємо те, про що просимо.
 
Святі живуть в іншому світі, і там Духом Святим бачать славу Божу і красу лиця Господнього. Але в тому ж Дусі Святім вони бачать наше життя і наші діла. Вони знають наші скорботи і чують наші гарячі молитви. Живучи на землі, вони навчились любові Божої від Духа Святого; а  хто має любов на землі, той з нею переходить у вічне життя в Царстві Небесному, де любов проростає і буде досконалою. І якщо тут любов не може  забути брата, то тим більше святі не забувають нас і моляться за нас.
 
Святим Господь дарував Духа Святого, і вони в Дусі Святім люблять нас. Душі святих знають Господа і благість Його до людини, тому дух їхній говорить любов’ю до народу. Вони, живучи ще на землі, не могли без скорботи чути про грішну людину, і в молитвах проливали сльози за них.
 
Дух Святий вибрав їх молитися за весь світ і дав їм джерела сліз. Дух Святий Своїм обранцям дає стільки багато любові, що їхні душі, як полум’ям, охоплені бажанням, щоб всі люди спаслися і бачили Славу Господню.
 
Святі угодники досягли Небесного Царства і там бачать Славу Господа нашого Ісуса Христа; та Духом Святим вони бачать і страждання людей на землі. Господь дав їм настільки велику благодать, що вони любов’ю обіймають весь світ. Вони бачать і знають, як знемагаємо ми від скорбот, як висохли душі наші, як відчай скував їх, і не перестають заступатися за нас перед Богом.
 
Святі радуються нашому покаянню і сумують, коли люди залишають Бога і уподібнюються тваринам нерозумним. Їм жаль, що люди на землі живуть, не знаючи, що якби вони любили один одного, то на землі була б свобода від гріха; а де немає гріха, там радість і веселість від Святого Духа, так що, куди не поглянеш, все мило, і душа дивується, чому їй так добре, і славословить Бога.
 
Призивайте з вірою і моліться Божій Матері і святим. Вони чують наші молитви і знають навіть помисли наші.
 
І не дивуйтесь цьому. Все Небо святих живе Духом Святим, а від Духа Святого нічого у всьому світі не приховане. І я раніше не розумів, як святі небожителі можуть бачити наше життя, та коли Божа Матір викрила мене в гріхах, тоді зрозумів, що в Дусі Святому вони бачать нас і знають все наше життя.
 
Святі подібні до Господа, але і всі люди, котрі зберігають заповіді Христові, подібні до Нього, а ті, котрі живуть за своїми пристрастями і не каються, подібні на ворога. Гадаю, що якби ця тайна відкрилась людям, то перестали б вони служити ворогу, але кожен всією силою прагнув би знати Господа і бути подібним на Нього.
 
Святі були такі ж люди, як всі ми. Многі з них прийшли від великих гріхів, але покаянням досягли Небесного Царства. І всі, хто приходить туди, приходить через покаяння, котре дарував нам Милостивий Господь Своїми стражданнями.
 
В Царстві Небесному, де Господь і Його Пречиста Матір, живуть всі святі. Там святі праотці і патріархи, котрі мужньо пронесли свою віру. Там пророки, котрі прийняли Духа Святого і своїм словом призивали народ до Бога. Там апостоли, котрі помирали за проповідь Євангелія. Там мученики, котрі за любов Христову з радістю віддали своє життя. Там святителі, котрі наслідували Господа і несли тягарі своїх духовних овець.
 
Преподобні, посники, і юродиві Христа ради, котрі подвигом перемогли світ. Там всі праведні, котрі зберігали заповіді Божі і перемагали пристрасті. Вони ходили ногами по землі і руками працювали, та дух завжди перебував в Бозі, і розумом вони не бажали відірватись від пам’яті Божої. Заради любові Христової, вони перетерпіли всі скорботи на землі і не боялись ніяких стражданнь і цим прославляли Господа. За це Господь полюбив і прославив їх, і дарував їм вічне Царство з Собою.
(Иеромонах Софроний, Старец Силуан. 1952, с. 164-165)
 
Підготував протоієрей Миколай Капітула,
магістр богослів’я,
клірик Свято-Покровського кафедрального собору
міста Рівне.