joomla

Апостол Яків, брат Господній за плоттю
iakov_bratАпостол Яків, брат Господній – син праведного Йосифа Обручника. З дитинства Яків був назореєм, тобто чоловіком особливо посвяченим Богові. Назореї давали обітницю дотримання дівства, утримання від вина, не споживали м’ясної їжі, не стригли волосся.. Обітниця назорейства означала життя чисте і святе, заповідане колись Господом для всього Ізраїля. Коли Спаситель почав навчати народ про Царство Боже, святий Яків увірував у Христа і став Його апостолом, За богоугодне життя він був обраний першим єпископом Єрусалимської Церкви. Святий Яків головував на Апостольському Соборі, в Єрусалимі слово його було вирішальним ( Діян.15). За тридцять років єпископства апостол багатьох іудеїв навернув до Христа. Незадоволені цим книжники і фарисеї замислили вбити святого Якова. Вивівши святителя на покрівлю храму, вони наказали, щоб він відрікся від Христа, Спасителя світу. Але святий апостол почав голосно свідчити, що Христос є Істинний Месія. Тоді іудейські вчителі скинули праведника вниз. Святий помер не відразу, але зібравши останні сили, молився до Господа за своїх ворогів, які в цей час добивали його камінням. Мученицька смерть святителя Якова стала в 63 році.

Святий апостол Яків склав Божественну літургію, яка лягла в основу літургій, складених святителями Василієм Великим та Іоанном Золотоустом. Церква зберегла послання апостола, яке під його іменем входить до книг Священного Писання Нового Завіту.


Праведний Яків Боровицький, Новгородський чудотворець



borovicheskiyПраведний Яків ще в отроцтві прийняв на себе суворий подвиг юродства. Більше про житіє його113401 нічого не відомо. Прославив його Господь після кончини. В 1540 році, на третій день Пасхи, до поселення Боровичі( в Новгородській області) по річці Мсті проти течії припливла велика крига, на якій стояв гріб, дубова колода, без кришки, а в ньому лежало тіло юнака. Боячись відповідальності, селяни шестами відштовхнули кригу до середини річки, але вона повернулася до берега. Так повторювалось тричі. Вночі старійшинам села явився у сні юнак, якого бачили вони на кризі, і сказав: « Я такий самий християнин як і ви. Не гоніть мене. Моє ім’я Яків, я отримав ім’я в честь святого Якова, брата Господнього».

Мощі святого отрока були спочатку поставлені в каплиці, а в 1544 році перенесені в Святодухівський храм. Тоді ж було встановлене йому святкування. Господь прославляючи Свого угодника, дарував мощам святого Якова цілющу силу.


Святитель Ігнатій, Патріарх Константинопольський


ignatiyСвятитель Ігнатій, Патріарх Константинопольський ( 847-857; 867-877 рр.), в миру Микита, походив з царського роду. Коли його батько імператор Михаїл І ( 811-813 рр.), був скинутий з престолу Левом Вірменином ( 813-820 рр.) , 15-літнього отрока Ігнатія закрили в монастирі. Проте життя в монастирі укріпило святого Ігнатія у вірі та благочесті. Скоро він був поставлений ігуменом обителі, а пізніше обраний Патріархом Константинопольським.
Імператор Михаїл ІІІ ( 855-877 рр.) був ще малолітнім, і країною керував його дядько – Варда, людина неблагочестива і порочна. Святий Патріарх увіщав Варду залишити гріховне життя і сміливо викривав його беззаконня. Коли Варда хотів заставити Варду постригти в монахині святу царицю Феодору, матір імператора, щоб віддалити її від керівництва державою, то святитель Ігнатій не тільки не погодився, але навіть всенародно відлучив Варду від Причастя. П’ятнадцять днів мучили святого Патріарха, змушуючи відректися від сану, потім відправили в заслання. Коли до влади прийшов новий імператор, святитель Ігнатій був викликаний з заточення і ще 10 років був Паиріархом. Упокоївся він в 877 році, в монастирі.

Підготував прот. Миколай Капітула