joomla

3421Курська ікона Божої Матері « Знамення»
Курсько-Корінна ікона Божої Матері «Знамення» - одна з найдавніших ікон Православної Церкви. У ХІІІ столітті, під час татарської навали, коли вся Руська держава зазнавала найбільше нещастя, місто Курськ, розорене полчищами Батия, почало занепадати. Одного разу в околицях міста один мисливець помітив ікону, яка лежала біля коріння дерева, звернену ликом до землі. Мисливець підняв її і побачив, що зображення ікони подібно іконі «Знамення» Новгородської. Одночасно з явленням цієї ікони здійснилося і перше диво. Як тільки мисливець підняв святу ікону з землі, зараз на місці, де лежала ікона, з силою забило джерело чистої води. Це відбулося 8 вересня 1259 року. Мисливець не зважився залишити ікону в лісі і, побудувавши на місці набуття невелику дерев'яну каплицю, поставив у ній новоявлений образ Богоматері.
Незабаром про це дізналися мешканці міста Рильська, розташованого неподалік, і почали відвідувати місце явлення для поклоніння новій святині.
Ікону перенесли в Рильськ і поставили в новому храмі на честь Різдва Пресвятої Богородиці. Але ікона пробула там недовго, чудесним чином вона зникла і повернулася на місце свого явлення. Жителі Рильська неодноразово забирали її і відносили до міста, але ікона незбагненним чином поверталася на колишнє місце. Тоді всі зрозуміли, що Богоматір благоволить до місця явлення Свого образу.
Щорічно в п'ятницю дев'ятого тижня після Великодня ікона «Знамення» урочисто з хресним ходом переносилася з курського Знам'янського собору на місце її явлення в Корінну пустинь, де вона і залишалася до 25 вересня, а потім знову урочисто поверталася до Курська. Цей хресний хід був встановлений в 1618 році в пам'ять перенесення ікони з Москви до Курська і в спогад її первісного явлення.
Особлива допомога Божої Матері через цю ікону пов'язана з важливими подіями в історії: визвольною війною народу під час польсько-литовської навали 1612 році і Вітчизняною війною 1812 року.
Чудотворна ікона Божої Матері «Знамення» Курська-Корінна в останній раз перебувала на нашій землі 14 вересня 1920 року в Криму, у військах, які воювали проти більшовиків. Покинувши наші терени в 1920 році, свята ікона стала «Одигітрією» (Провідницею) в розсіянні, вона невідступно перебувала з усіма першоієрархами Руської Православної Церкви за кордоном. Нині ікона перебуває в одному з храмів Нової Корінної пустині під Нью-Йорком (США). У курському Знаменському соборі зберігається список з чудотворного образу.

s03_21_02_01Прп. Феофілакт, сповідник, єпископ Никомидійський
Святий Феофілакт жив у Константинополі в VIII столітті під час іконоборчої єресі. Після смерті імператора-іконоборця Льва IV Хозара (775-780) на престол вступив імператор Костянтин VI (780-797). Відбулася і зміна Патріархів: святий Патріарх Павло (пам'ять 30 серпня), будучи не в силах керувати паствою при сильно поширенні іконоборства, добровільно залишив кафедру (784). На його місце був обраний святий Тарасій (пам'ять 25 лютого) - у той час перший царський радник. За наполяганням нового Патріарха був скликаний VII Вселенський Собор (787), що засудив іконоборчу єресь. Для Православ'я настали відносно мирні часи. Монастирі знову стали поповнюватися насельниками.
Святий Феофілакт, відданий учень святого Тарасія, з благословення Патріарха разом зі святим Михаїлом (пам'ять 23 травня) віддалився в монастир на берег Чорного моря. Ревні подвижники своїми Богоугодними трудами і зосередженим молитовним подвигом отримали від Бога дар чудотворення. За їх молитвами під час сильної засухи, коли жерці на полі знемагали від спраги, порожня посудина став виділяти стільки води, що її вистачало на цілий день.
Після кількох років перебування в монастирі вони обидва були присвячені Патріархом Тарасієм в єпископський сан - святий Михаїл був поставлений єпископом Синадським, а святий Феофілакт - єпископом Никомидійським.
Очолюючи Никомидійську Церкву, святий Феофілакт невпинно піклувався про ввірену йому паству. Він будував храми, лікарні, странноприімні доми, щедро роздавав милостиню, опікував сиріт, вдів і хворих, сам доглядав за прокаженими, не гребуючи обмивати їх рани.
Коли імператорський трон зайняв іконоборець Лев V Вірменин (813-820), страшна єресь спалахнула з новою силою.
На імператора-іконоборця не зміг вплинути і спадкоємець святого патріарха Тарасія - святий Никифор (806-815; пам'ять 2 червня), який спільно з єпископами марно переконував правителя не порушувати церковного миру. Присутній на переговорах імператора з патріархом святий Феофілакт, викриваючи єретиків, пророчив Льву Вірменину швидку загибель. За сміливе пророцтво святитель був відправлений на заслання до фортеці Стровіль (в Малій Азії). Тут він нудився тридцять років до самої смерті, що послідувала близько 845 року.
Після відновлення іконошанування в 847 році, при імператриці святій Феодорі (842-855; † 867, пам'ять 11 лютого) і сина її Михаїлі, святі мощі єпископа Феофілакта були перенесені в Никомідію.

lazar-i-afanasiiПреподобні Лазар і Афанасій Мурманські, Олонецькі
Преподобний Лазар Мурманський був грек за національністю, родом з Константинополя. У своєму рідному місті він прийняв чернецтво в Високогірському монастирі від старця Афанасія Дискета - будівельника багатьох обителей. Потім преподобний 8 років перебував під керівництвом кесарійського єпископа Василія. У 1343 році єпископ Василій, бажаючи зміцнитися духовним благословенням Руської Церкви, відправив преподобного Лазаря як знавця іконопису з іконами і дарами до Новгородського святителя Василія (пам'ять 10 лютого, 4 жовтня, 3 липня). Преподобний Лазар повинен був зробити для Кесарійської єпархії список з великої Новгородської святині - ікони Софії, Премудрості Божої (пам'ять 15 серпня), і скласти опис новгородських церков і монастирів. Зустрівши преподобного, новгородський святитель до землі вклонився гостю і благословив його залишитися в влаштованому ним монастирі. Десять років вірно служив преподобний Лазар святителю Василію, а в 1352 році, після кончини святого архіпастиря. він "своїми руками одяг в готові шати святе тіло і багато пролив сліз".
Засмучений тим, що втратив він тепер обох своїх наставників (про кончину кесарійського єпископа преподобний дізнався раніше за листами), преподобний Лазар думав повернутися на батьківщину, але незабаром у сні йому з'явився святитель Новгородський і вказав "йти в північну сторону до моря, до острова Муч , на озері Онега "(Мурманський острів на Онезькім озері), а незабаром і його перший наставник - єпископ Кесарійський у сні наказав йому йти на те ж місце і заснувати обитель. За літописами відомо, що в той час новгородці робили перші спроби перетворити на християнську віру народи, що населяли Помор'я.
Але не відразу зміг потрапити святий Лазар в ті землі - власник острова, новгородський посадник Іоанн, довго не поступався його. Щиро молився преподобний Пречистої Богородиці і святого Іоанна Предтечі і плакав біля гробу святителя Василія. І завзятість землевласника було зламано: якось сам святитель Василь явився йому в "грізному вигляді" і наказав віддати острів "другу нашу Лазарю", бо там "прославиться ім'я Матері Божої".
Прибув святий Лазар один на благословенне місце. Поставив хрест, хатину і "малу храмину" - каплицю. Незабаром про нього почули жили біля озера лопарі та чудь, і багато страждань довелося йому зазнати від них: вони спалили його хатину, шкодили, ніж могли, не раз били його, гнали з острова; переслідували, щоб убити. Але Бог і Цариця Небесна охороняли Свого угодника. На місці спаленої колиби преподобному Лазарю з'явилася дивом уціліла від вогню ікона Успіння Пресвятої Богородиці, якою його благословили при постригу, і Голос владний був від неї: "Невірні люди стануть вірними, буде єдина Церква і єдине стадо Христове. Постав на цьому місці церкву в честь Успіння Пресвятої Богородиці ". В іншій раз бачив святий, як це ж місце благословила "Жона світоліпная, сяюча золотом, і благоообразні мужі поклонялися Їй". А незабаром до преподобного прийшов сам старійшина лопарів і просив зцілити сліпонароджену дитину: "... тоді ми підемо з острова, як наказують твої слуги". Зрозумів преподобний Лазар, що це Ангели Небесні, і подякував Господу. Він зцілив сліпу дитину, прочитавши над нею молитву і окропив святою водою. Після цього "злі люди" покинули острів, а батько зціленого згодом став ченцем, і всі сини його хрестилися.
З тих пір до преподобного стали приходити багато з далеких місць - він їх хрестив, постригав в чернецтво. Прийшли до нього і його співвітчизники з Константинополя - святі ченці Елеазар, Євменій і Назарій (пам'ять 4 червня) - майбутні засновники Предтеченського монастиря в Олонецькому краї.
Побувавши в Новгороді, святий Лазар отримав від єпископа Мойсея (1352 - 1360) благословення на улаштування монастиря, антимінс та святі сосуди. Були побудовані церква на честь Успіння Пресвятої Богородиці - перша у всьому Помор'ї; церква Воскресіння Лазаря, а також дерев'яна церква святого Іоанна Предтечі з трапезною.
До глибокої старості будував і зміцнював Мурманський Успенський монастир його ревний настоятель преподобний Лазар.
Час смерті було відкрито йому у видінні його вірним покровителем - святителем Василієм Новгородським. Вибравши з братією гідного наступника собі - афонського старця Феодосія, причастившись Святих Таїн Животворящих і благословивши всіх, святий Лазар відійшов до Господа 8 березня 1391 у віці 105 років. Поховали його в каплиці, поруч з церквою на честь Успіння Пресвятої Богородиці.
Житіє святого було записано старцем Феодосієм зі слів самого преподобного.
У середині XV століття в обителі преподобного Лазаря Мурманського ігуменом був преподобний Афанасій. Після кончини тіло подвижника було поховано в особливій каплиці, де зберігалися вериги святого - свідчення його подвигів. Шанування цього угодника йде з древності. У другій половині XVII століття ігумена Афанасія називали "преподобним чудотворцем". Відомі тропар і кондак святому.
Підготував свящ. Миколай Капітула