joomla
 


imagesСвятий пророк Єлисей
Святий пророк Єлисей жив у IX столітті до Різдва Христового, був родом із селища Авелмаум, поблизу Йордану. За Господнім наказом був покликаний до пророчого служіння святим пророком Божим Іллею (пам'ять 20 липня/2 серпня).
Коли настав час взяття святого пророка Іллі на Небо, він сказав Єлисея: "Проси, що зробити тобі, поки я буду взятий від тебе". Єлисей сміливо попросив для справи Божого сугубу благодать: "Дух, що в тобі, нехай буде на мені подвійно". Пророк Ілля сказав: "Важко ти просиш; якщо побачиш як я буду взятий від тебе, то буде тобі так, а якщо не побачиш, не буде" (4 Цар. 2, 9 - 10). Коли вони йшли по дорозі і розмовляли, з'явилися вогненна колісниця і коні, і розлучили їх обох. Єлисей вигукнув: "Батько мій, батьку мій, колісниця Ізраїля і кіннота його!" (4 Цар. 2, 12). Піднявши що впала з неба милоть (плащ) свого вчителя, Єлисей отримав силу і пророчий дар Іллі. Пророче служіння він проходив більше 65 років, при шести ізраїльських царів (від Ахаза до Йоаша). "А за днів свої не тремтів перед князем, і ніхто не переміг його" (Сир. 48, 13). Святий пророк творив численні чудеса. Розділив води Йордану, ударивши по ним плащем пророка Ілії; зробив придатною для пиття воду Ієрихонської джерела; позбавив бідну вдову від голодної смерті чудесним множенням масла в посудині. Жінка-соманитянка , яка зробила пророку гостинність була зраділа народженням сина за його молитвою, коли ж дитина померла, то був оживлена пророком. Сирійський воєначальник Нааман був видужав від прокази, а слуга пророка Гехазі вражений нею за те, що послухався пророка і таємно від нього взяв гроші від Неємана. Єлисей передбачив ізраїльському царю Йоаша перемогу над ворогами і силою своєї молитви зробив багато інших чудес. Помер святий пророк Єлисей у глибокій старості в Самарії. "І за життя свого здійснював він чудеса, і по смерті були дивні діла його" (Сир. 48, 15). Через рік після його смерті покійний, кинутий в печеру, де лежали його останки, воскрес від дотику до його кісток. Пророк Єлисей, так само як і його вчитель, святий пророк Ілля, не залишив після себе книг, їх проповідь була тільки усною. Ісус, син Сираха, написав похвалу обом великим пророкам (Сир. 48, 1 - 15).


мефодій123Святитель Мефодій, патріарх Константинопольський
Святитель Мефодій, Патріарх Константинопольський, народився в Сицилії, у заможній родині. За покликанням Божим, ще в молодості, пішов у монастир на острові Хіос і оновив його на свої кошти. У царювання іконоборця Лева Вірменина (813 - 820) святий Мефодій обіймав високу посаду апокрисіарія при святішому Патріарсі Никифорі (пам'ять 2 червня). Був посланий патріархом в Рим з дорученням до папи і затримався там. У цей час Лев Вірменин усунув святителя Никифора з престолу і звів на нього іконоборця Феодота Меліссинского, на прізвище Касситер (815 - 822).
Після смерті Лева Вірменина святий Мефодій повернувся і в сані пресвітера невтомно боровся проти іконоборчої єресі. Імператор Михаїл Косноязичний (820 - 829) спочатку показував себе милостивим і звільнив багатьох в'язнів його попередника за шанування ікон, але згодом сам відновив гоніння на Православ'я. Святий Мефодій був кинутий до темниці в Акриті. Після смерті Михаїла Недорікуватого зацарював його син Феофіл (829 - 842), також іконоборець. Більш освічений, аніж його батько, він звільнив святого Мефодія, як людину вчену, чудово обізнану в справах не тільки церковних, а й цивільних. Отримавши свободу, святий Мефодій відновив боротьбу з єретиками; імператор деякий час терпів.
Після поразки у війні проти арабів Феофіл вилив весь свій гнів на святого Мефодія, дорікаючи, що Бог покарав його за те, що він наблизив до себе "ідолопоклонника" (так називали іконоборці шанувальників святих ікон). Святий Мефодій заперечив, що Господь розгнівався на нього за наругу над Своєю святою іконою. Святого віддали на катування, йому завдали безліч ударів по щоках, від чого щелепа його була роздроблена. На його обличчі залишився потворний шрам. Святий Мефодій був засланий на острів Антигон і разом з двома розбійниками заточений у глибокій печері. У похмурій темниці, куди не проникало сонячне світло, святий Мефодій поневірявся 7 років до смерті імператора Феофіла.
У той час, вигнані в ув'язнення святі ченці-сповідники Феодор і Феофан Начертані (пам'ять 27 грудня) послали святому Мефодію привітання у віршах, в'язень теж відповів віршованим вітанням.
Після смерті Феофіла зацарював його син Михаїл III (842 - 867), але зважаючи на його малоліття Візантійською імперією правила його мати, блаженна цариця Феодора, шанувальниця ікон.
Імператриця намагалася знищити іконоборчу єресь, повеліла звільнити ув'язнених за шанування ікон сповідників. Єретик Анній, що обіймав патріарший престол, був вигнаний, патріархом було обрано святого Мефодія. У Константинополі був скликаний Помісний Собор під головуванням святого Мефодія (842). Собор відновив вшанування ікон і постановив щорічно святкувати перемогу Торжества Православ'я. Складений святим Мефодієм "Чин православ'я" звершується в першу неділю Великого посту.
Прагнучи підірвати авторитет святого Мефодія, любов і повагу до нього пастви, єретики обмовили його в порушенні цнотливості. Наклеп було викрито, і вороги святителя осоромлені. Останні роки життя святителя пройшли мирно, він багато працював, мудро керував Церквою і своєю паствою, відновлював зруйновані єретиками храми, збирав мощі святих, знищені іконоборцями, переніс мощі патріарха Никифора з місця його ув'язнення в Константинополь. Помер святитель Мефодій у 846 році. Святий Мефодій був духовно близький з преподобним Іоаникієм (пам'ять 17 листопада), який передбачив йому патріаршество і час смерті. Окрім "Чину православ'я", Святитель склав також правила для тих навертаються до віри, три чини шлюбів, кілька пастирських повчань і церковних співів.


1073108310751074 10821085 10521089109010801089108310721074 1 400Святий Благовірний великий князь Мстислав, у Святому Хрещенні Георгій, Хоробрий, Новгородський (1180).

Святий Благовірний великий князь Новгородський Мстислав (у Святому Хрещенні Георгій) Хоробрий (пам'ять 14/27 червня) онук великого князя Київського Мстислава (1132 р.) та син Смоленського князя Ростислава. Князь Мстислав заслужив у сучасників ім'я Хороброго, яке збереглося за ним у в літописах за його мужності в битвах і по-особливому шляхетний характер, оскільки він завжди займав справедливу позицію, коли виникали незгоди князів, він завжди заступався за слабкого супроти сильного, незважаючи на безліч ворогів. Святою Церквою він зарахований до лику святих завдяки глибокій побожності та справам милосердя, які не поступалися подвигам його військової доблесті. 

У 1168 році він брав участь у переможній війні південно-руських князів над половцями. Святий князь брав участь і в інших княжих походах, у яких прославився надзвичайною мужністю.
Князь Мстислав, який, за переказом сучасників, боявся лише єдиного Бога, явив свою мужність супроти великого князя Володимирського Андрія Юрійовича Боголюбського, коли той, віддавши спершу столицю південну Київ братові його Роману, князю Смоленському, хотів знову відняти надбання це у Ростиславичів і звелів Роману виїхати з Києва. Лагідний князь скорився, але за нього заступилися брати - Рюрик, Давид і Мстислав Смоленські. Святий Благовірний великий князь Мстислав Хоробрий особливо перейнявся серцем несправедливістю Володимирського князя і, оволодівши Києвом, віддав його другому братові Рюрикові. Тоді великий князь Володимирський оголосив Ростиславовичам війну. Виславши з ганьбою посла Володимирського князя святий благовірний великий князь Мстислав наказав передати князеві Андрієві Боголюбському такі слова: «Досі ми поважали тебе як батька, але коли ти говориш з нами немов зі слугами і простими людьми, ми йдемо на суд Божий». Князь Андрій послав 50 тисяч північного війська. До цього грізного ополчення мимоволі приєдналися полки деяких південних князів. Брати Ростиславовичі залишили Київ, будучи не в силах триматися проти такого полчища, але Святий Благовірний великий князь Мстислав Хоробрий засів з малою дружиною в сусідній фортеці - Вишгороді, нікчемні стіни якого, здавалося, можна було розібрати руками. Викликала здивування мізерна фортеця, що мусіла оборонятися жменею людей, але в ній не спав витязь, а натомість в обложників не було згоди. Одні князі боялися могутності князя Андрія, інші ж - підступності Святослава, князя Чернігівського, і всі таємно сприяли Ростиславовичам. А святий благовірний великий князь Мстислав майже кожен день робив відважні напади супроти війська князя Андрія. Коли прибув луцький князь Ярослав з волинськими військами і з'єднався з Мстиславом, страх напав на обложників. Вони кинулися тікати, хто куди міг. Святий благовірний великий князь Мстислав дивився зі сторони і не вірив очам своїм. Нарешті, піднявши руки до Неба, він прославив захисників Вишгорода - святих князів Бориса і Гліба. Потім, скочивши на коня, кинувся з дружиною за втікачами. Ворожий табір, обози, безліч полонених стали здобиччю святого благовірного великого князя Мстислава.
Князь Мстислав не пишався своєю звитягою. Він примирився з князем Андрієм і випросив княжий престол Києва для брата Романа. Роман, вирушаючи до Києва, залишив у Смоленську свого сина. Смоляни обурилися проти молодого князя і запропонували Мстиславу княжити в Смоленську. Мстислав прийняв (1175) їхню пропозицію. Тим часом Святослав Чернігівський вигнав Романа з Києва. Мстислав повернув Смоленськ братові. «Бережи його, - сказав він Роману, - я брав тільки для того, щоб зберегти тебе». Він не хотів більше втягуватись у криваві сварки князів.
Благовірний князь Мстислав завжди залишався не захланним, щедро роздаючи милостиню, допомагав монастирям. Він не вступав в міжусобиці з іншими князями і завжди прагнув до миру, задовольняючись малим.
Незабаром віче новгородське звернулося до сильного дому князів Смоленських і стало кликати до себе святого благовірного великого князя Мстислава Хороброго. Довго не погоджувався витязь йти княжити там, де перед ним не прижилися двоє старших його братів, Рюрик і Роман. Задовільняючись бути щитом родової своєї землі і цінуючи те, що дав йому Бог, він, з непритаманним йому честолюбством, відповідав новгородцям: «Не піду від братів і від своєї вотчини». «А ми хіба не твоя вотчина?» - Заперечили новгородські посли, благаючи його прийти на князювання. Радісно зашуміло вільне місто, коли з'явився до них святий благовірний великий князь Мстислав (1179 р.). Його зустріли з хрестами та іконами і з захопленням слухали його присягу в храмі Софійському: захищати великий Новгород. Незабаром загримів голос святого князя Мстислава на вічі, де зібралися дружини, 20 тисяч воїнів стали під корогву князя. Тоді ж він вийшов проти хижих естонців, які перед тим облягали Псков і не переставали грабувати прикордонні місця. Святий благовірний великий князь Мстислав пройшов спустошуючи їхню країну аж до моря, взявши безліч полонених і худоби.
Але вже короткий вік був визначений йому в цьому тимчасовому житті. Його раптово вразила жорстока недуга і прикувала до постелі хвороби. Відчуваючи наближення смерті, звелів князь нести себе до церкви, причастившись Божественних Таїн він того ж дня помер. Це було 14 червня 1180 року.
Голосив за ним весь Великий Новгород: «Чому не померли і ми з тобою, славний княже, що здобув велич Великому Новгороду». Плакала за ним і вся Руська земля, і, за свідченням літопису, не тільки його дружина, але й самі чужинці довго не могли забути його доблесті.
І літописець ще додає про благовірного князя Мстислава: «Він був середнього зросту, красень на вроду, а душа його була ще кращою. Щедро він роздавав милостиню, допомагав монастирям. Був хоробрим і відважним, він бажав померти за землю Руську. Коли доводилося звільняти полонених від язичників, він говорив: "Браття, якщо помремо за християн, то очистимося від гріхів". Він не збирав ані золота, ані срібла, але роздавав то дружині своїй, то церквам за свою душу».
Святий благовірний великий князь Мстислав був похований в Новгородському Софійському соборі, в приділі на честь Різдва Пресвятої Богородиці. За описом 1634 року, «мощі його нетлінні, а рука йому права виспрь».


єлисей653Преподобний Єлисей Сумський Соловецький
Трудився в Соловецької обителі. Життя його невідоме, але відомо одна передсмертна обставина, яка виявила велике благочестя старця.
Коли преподобний, разом з іншими братами, ловив рибу в 60 верстах від монастиря, йому напророкували близьку кончину. Святий поклався на волю Божу, але сильно засмутився, що не пострижений у великий ангельський образ (схиму). Браття вирішили везти хворого старця в Суму, де було монастирське подвір'я. Диявол, бажаючи погубити святого, спорудив на шляху безліч небезпек, але за клопотанням преподобного Зосими Соловецького (+ 1478; пам'ять 17/30 квітня) вони благополучно дісталися до місця. На превеликий жах братії преподобний Єлисей помер. Після старанної молитви до преподобного Зосими, мертвий ожив і був пострижений у схиму. Причастившись Святих Тайн, він знову спочив у Господі.
Через понад століття гріб преподобного Єлисея виявився на поверхні землі, і Господь прославив Свого угодника чудесами зцілень.


Преподобний Мефодій, ігумен Пешноський
Преподобний Мефодій, ігумен Пешношський (ХIV) був засновником Пешношського монастиря. В юності він прийшов до преподобного Сергія Радонезького і провів кілька років під його керівництвом, потім, з благословення преподобного Сергія, пішов у безлюдне місце і в Заріччі Яхрома в лісі поставив келію. Незабаром в цю глуху і болотисту місцевість до нього з'явилося кілька учнів, які бажали наслідувати його життя. Преподобний Сергій відвідав його і дав пораду побудувати обитель і храм. Преподобний Мефодій сам працював при побудові храму і келії, "пеш" носячи дерева через річку, яку з тих пір стали називати Пешноша.
З 1391 року преподобний Мефодій став ігуменом свого монастиря. Часом він віддалявся за дві версти від монастиря і тут трудився в молитві, сюди ж для духовних бесід до нього приходив преподобний Сергій, чому ця місцевість і отримала назву "Бесіда".
Преподобний Мефодій був похований († 1392) в заснованій ним обителі. У 1732 році над його мощами була споруджена церква в ім'я преподобних Сергія Радонезького і Мефодія Пешношського. Початок місцевого святкування відносять до кінця ХVII - початку ХVIII століття.

 

підготував протоієрей Миколай Капітула,

магістр богослів’я, викладач РДС,

клірик Покровського собору, м. Рівне