joomla

pentecost-1.836x0-isВ ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Слава Ісусу Христу!

«П’ятидесятницю святкуємо, і Духа пришестя, 

і виконання обіцяного, і сповнення надії, 

і таїнство — таке велике, як і чесне».

(стихира свята з Великої Вечірні) 

Дорогі брати і сестри! Сьогодні Свята Христова Церква святкує одне з найбільших християнських свят – День Святої Трійці, або ж Свята П’ятидесятниця. Саме сьогодні Церква згадує і молитовно святкує своє народження. 

Цей день став для християн воістину днем єднання неба і землі, видимого і невидимого. Впродовж історії всього роду людського Творець готував своє творіння до події Святої П’ятидесятниці, засвідчуючи це словами пророків: «виллю від Духа Мого на всяку плоть, і будуть пророкувати сини ваші і дочки ваші; старцям вашим будуть снитися сни, і юнаки ваші будуть бачити видіння» (Іоїл. 2. 28). Про цей день по-особливому нагадував і Спаситель під час свого Вознесіння: «але ви приймете силу, коли зійде на вас Дух Святий» (Діян. 1.8). І кожен із нас сьогодні відчуває особливе єднання з Богом, бо ми всі прийняли благодать Святого Духа, яка осінила нас у таїнстві Святого Хрещення, Миропомазання та ін.

Опис події сходження Святого Духа на апостолів залишений для нас євангелістом Лукою у книзі Діянь святих апостолів, розповідає, що коли дванадцять апостолів разом з Пресвятою Богородицею перебували у сіонській горниці на молитві, на них у вигляді вогненних язиків зійшов Дух Святий. І відразу після цього апостоли вийшли з горниці, яка була замкнена через страх, що перебував у душах учеників Христових, і почали проповідницьку місію, яка не закінчується і до сьогодні. 

Проповідь апостола Петра в цей день навернула 3000 людей, які прийшли до Єрусалиму з різних країн і, слухаючи апостола, чудесним чином чули свою мову, в якій народилися і сприйнявши радість благодаті Святого Духа, це доторкання його Божественної слави стали єдиним цілим – Церквою. І це єднання в Богові благодаттю Святого Духа повинні відчувати і ми, бо, як каже святитель Іриней Ліонський: «той самий Дух, що колись зійшов на апостолів, сьогодні є серцебиттям Христової Церкви, є її духом єдності».

Сьогоднішній день ми ще називаємо Трійцею, і ця назва свята також не випадкова. Бо подія сходження  Святого Духа на апостолів явила триіпостасного Бога у цьому світі – Отця, Сина і Святого Духа. Саме прославленням  Пресвятої Тройці і осіненням себе хресним знаменням кожен з нас розпочинає нашу розмову з Богом (молитву). Святкуючи, ми подумки повертаємось у день Богоявлення чи Преображення, бо і там явно явилася Пресвята Трійця. Коли Бог Син стояв у Йордані, приймаючи хрещення від слуги, то Дух Святий у вигляді голуба сходив над ним, а з відкритих небес чувся голос Отця Небесного. Символ Віри, який ми промовляємо на кожній Літургії, засвідчує про Пресвяту Трійцю як основу нашої віри в Бога.

Сьогодні ми наші будинки і храми прикрашаємо зеленню, що теж є доброю традицією, надаючи цьому символічного значення Духа Святого, Який є Життєподателем, Який все оживляє і Якого ми просимо, щоб «прийшов і вселився в нас», бо Його ми отримали, Він перебуває в нас. І нехай його плоди «любов, радiсть, мир, довготерпiння, доброта, милосердя, вiра,  лагiд­нiсть, стриманiсть» (Гал. 5. 22-23) зустрічаються у нашому житті повсякчасно. Амінь.

ІЛАРІОН  

архієпископ Рівненський і Острозький