joomla

02Різдвяне послання архієпископа Рівненського і Острозького Іларіона боголюбивим пастирям, чесному чернецтву

та всім вірним Рівненської єпархії

Православної Церкви України

 

ХРИСТОС НАРОДИВСЯ!

“Не бійтеся; я благовіщу вам радість велику,

яка буде всім людям.

Бо нині у місті Давидовому народився для вас

Спаситель, Який є Христос Господь.

(Лк 2. 10–11)

Дорогі брати і сестри! Звістка ангела про народження Сина Божого більш як дві тисячі років тому принесла мир, радість і спокій пастухам, які темної пори, перебуваючи далеко від своїх домівок та сімей, пасли стада овець. І починаючи з цього євангельського, ангельського благовістя, рік у рік таїнство Святої Різдвяної ночі знову огортає світ. І серед людських поневірянь і мук, хвороб і недуг, криз і негараздів, страждань і ворожнечі, тривог і розчарувань таїнство втілення Сина Божого, як і раніше, постає у своїй одвічній привабливості як реальне і завжди актуальне, спонукаючи тих, “що живуть у мирі, навчатись правди” (Іс. 26, 9), бо “нині у місті Давидовому народився для вас Спаситель” (Лк. 2, 11). І прихід у цей світ Сина Божого впродовж стількох років приносить ті ж самі зворушливі почуття у кожну християнську душу, сім'ю та родину.

 

Із приходом Спасителя на землю сповнюється Предвічна рада Святої Тройці про Втілення Сина Божого та спасіння людства. Сьогодні здійснюється “від віку приховане і ангелам невідоме таїнство”, бо “Слово стало плоттю і оселилося між нами” (Ін. 1:14), і віднині “Він явився на землі і знаходився між людьми” (Вар. 3.38). І в цей день ангельські сили урочисто оспівують Його: “Слава у вишніх Богу і на землі мир, в людях благовоління!” (Лк. 2:14). В той же час і Церква сьогодні у своїх піснеспівах промовляє про таїнство єднання та народження Спасителя у цьому світі, називаючи його “дивним… і преславним: небо — вертеп; престіл херувимський — Діву; ясла — вмістилище, де возліг невмістимий Христос Бог". У день Різдва ми святкуємо прихід Ісуса Христа, але водночас у глибинах серця таємниче переживаємо й інші нерозривно пов'язані з ним події Божого Домобудівництва.

 

Різдво Ісуса Христа, незважаючи на свою історичність, оскільки відбулося у певний період, не перестає залишатися таїнством. Ми віримо, що народилася Боголюдина – досконалий Бог і досконала людина, але таємницею залишається спосіб з'єднання божественної та людської природи в іпостасі Бога Слова. Однак при цьому ми повинні пам’ятати, що історичність події не скасовує таїнство, а таїнство не виключає його історичності.

 

Ми сьогодні з благоговінням і душевним трепетом долучаємося до «великої благочестя таємниці», явлення у світ Сина Божого. Коли Вічне Життя увійшло у всесвіт, людство здобуло великий дар “називатись і бути дітьми Божими” (1Ін. 3:1). Справжня, остаточна мета пришестя Спасителя полягає в даруванні кожному, хто увірував, можливості повного єднання з Богом. “Син Всевишнього став Сином Людським для того, щоб людина стала сином Божим”, — навчає про сутність боговтілення священномученик Іриней Ліонський.

 

І усвідомлення того, що ми є співучасниками Різдва Христового і “плодів”, принесених у цей світ Сином Божим, приводить нас до розуміння, що ми стаємо частиною Його буття. Радість із приходом Спасителя на землю розвіює всі страхи і непевності людського життя, бо “з нами Бог”, раз і назавжди!І тому ми безустанно промовляємо: “Прийди і спаси нас!”. Повторюймо це, духовно єднаючись з багатьма людьми, які переживають особливо складні ситуації, стаючи голосом тих, які позбавлені голосу. Бо цим ми будемо засвідчувати, що для наснародження Ісуса Христа не стало безплідним. Преподобний Антоній Великий каже: “Нехай Господь хоч тисячу разів народжується у Віфлеємі, але якщо Він хоч один раз не народиться у твоєму серці, тобі немає з цього ніякої користі”.

 

Дорогі брати і сестри! Новонароджений Ісус – це втілена Божа любов. І це не є лише людське почуття, справжня любов - це чеснота, животворна сила, дарована і принесена у цей світ самим Богом. Лише вона позбавить страху, принесе мир, укріпить у вірі та дарує надію. 

 

Але будьмо певні: Бог не хоче, щоб Його творіння боялося, і тому в Різдві приходить до нас як беззахисна дитина. Обирає не колиску в будинку, а ясла у стайні, приймає поклоніння не високих розумом, а чистих серцем. Бог, Який втілився, будучи самодостатнім, стає безпомічнимдитям, яке потребує людської ласки, тепла та любові.

 

Сьогодні, я впевнений, наші різдвяні вітання линуть до наших воїнів, які вже восьме Різдво святкують у холодних окопах та бліндажах на передовій. Вони для насє оборонцями миру та переможцями війни, які інколи ціною свого життя охороняють свій народ.

 

З цим різдвяним привітанням звертаюся до лікарів, які у ці хвилини і впродовж останніх років з особливою жертовністю опікуються хворими на коронавірусну інфекцію.

 

Нехай сьогодні лунає дзвінка різдвяна колядка у всіх лікарнях, де одужують поранені в боях за нашу Батьківщину, в домівках, де вбиті горем українці переживають втрату своїх рідних внаслідок війни чи пандемії.Для всіх сьогодні зійде Вифлиємська зірка, яка сповістить про народження Спасителя світу - Ісуса Христа. Господь миру є з усіма нами!

 

У цей святковий Різдвяний день вітаю духовенство, органи місцевого самоврядування міста Рівного та області, силові структури та всіх вірних Рівненської єпархії Православної Церкви України.

 

Як у цю Різдвяну ніч радість перемагає смуток, а небесне світло – темряву, так нехай у своєму Різдві наш Спаситель сповнить нас силою звитяги добра над злом, правди над неправдою і небесний мир хай здолає війну.

 

Хай Різдвяна зоря сяє нам своїм світлом, а в кожній оселі дзвінко лунає:  Христос народився! Славімо Його!

 

ІЛАРІОН,   

архієпископ Рівненський і Острозький

Різдво Христове 2021/2022 рр.

м. Рівне