joomla

Після закінчення читання молитовних годин (часів), коли архієрей стоїть на звичайному місці (кафедрі) в облаченні, з вівтаря виходять архімандрити, ігумени, священики, диякони; священики виносять ікони Спасителя і Богородиці та кладуть посеред церкви на аналої. Коли ж буде на те воля архієрея Послідування це буває перед закінченням Літургії після 3аамвонної Молитви і завершується відпустом Літургії. (Також цей молебень може звершуватися у всіх Православних храмах та монастирях)

Протодиякон починає: Благослови, владико!

Архієрей (Священик): Благословенний Бог наш завжди, нині і повсякчас і на віки віків.

Хор: Амінь.

Протодиякон виголошує: Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі!

І співають: Царю Небесний, Утішителю, Душе істини, що всюди єси і все наповняєш, Скарбе добра і життя Подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Благий, душі наші.

Чтець: Трисвяте по «Отче наш», «Господи, помилуй» (12разів)

Прийдіть, поклонімось Цареві нашому, Богу.

Прийдіть поклонімось і припадімо до Христа Царя нашого Бога.

Прийдіть, поклонімось і припадімо до Самого Христа, Царя і Бога нашого»

Псалом 74-й

Славимо Тебе, Боже, прославляємо Тебе, і призиваємо ім’я Твоє, про нього сповіщають чудеса Твої. «Коли виберу час, каже Господь, Я буду судити за правдою. Хоч захиталася земля і всі, що живуть на ній, Я утверджу стовпи її». Я кажу нечестивцям: «Не беззаконствуйте!» І до злих: «Не надійтеся на силу свою! Не підносьте високо ріг ваш і [не] говоріть [на Бога] неправду.» Бо не від сходу й не від заходу, і не з гір пустелі піднесення. А Бог є Суддя: одного принижує, а іншого підносить. Бо чаша в руці Господній, в ній кипить вино, повне приправ, і Він наливає з неї; а гущу його вижмуть і вип’ють усі грішники землі. Я ж буду радіти повік, буду співати Богу нашому. Всі роги нечестивців зломлю, і піднесеться сила праведного.

«Слава, і нині», «Алилуя, алилуя, алилуя. Слава Тобі, Боже!» (тричі).

Диякон виголошує Велику Єктенію

-В мирі Господу помолимось.

Господи, помилуй(і так після кожного прохання)

-За мир з неба і спасіння душ наших Господу помолимось.

-За мир усього світу, за добрий стан святих Божих Церков і за з’єднання всіх Господу помолимось.

-За Владику і отця нашого Святійшого Патріарха Філарета, і владику нашого Високопреосвященнійшого архієпископа Іларіона, чесне пресвітерство, у Христі дияконство, за ввесь причет і людей Господу помолимось.

-За Богом бережену Україну нашу, владу і військо її Господу помолимось.

-За місто наше (село наше, або святий монастир наш) і за всяке місто, село і країну, і за тих, що по вірі живуть у них, Господу помолимось.

-За добре поліття, за врожай плодів земних і за часи спокійні Господу помолимось.

-За подорожніх, за недужих, знеможених та поневолених і за спасіння їх Господу помолимось.

-Щоб милостивим оком споглянув на Церкву Свою Святу і зберіг її неушкодженою та нездоланною від єресей і марновірств, і миром Своїм охоронив, – Господу помолимось!

-Щоб припинив розділення її і силою Святого Духа навернув всіх відступників до пізнання істини та приєднав до обраної пастви Своєї, - Господу помолимось!

-Щоб просвітив думки невірством потьмарених світлом Богопізнання Свого і вірних Своїх укріпив та непохитними у Правовір'ї зберіг, – Господу помолимось!

-Щоб визволитися нам від усякої скорботи, гніву, небеспеки та недолі, Господу помолимось.

-Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.

-Пресвяту, Пречисту, Преблагословенну, Славну Владичицю нашу Богородицю і Приснодіву Марію зо всіма святими пом’янувши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.

Виголос архієрея: - Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклоніння, Отцю і Сину і Святому Духу, нині і повсякчас і на віки віків. Хор: Амінь.

Після цього співається «Бог Господь...» із звичайними стихами і тропар:

Тропар глас 4:

Дякуємо Тобі, недостойні раби Твої, Господи,/ за великі добродійства Твої,/ що їх ми зазнали, прославляючи Тебе,/ хвалимо, благословимо, дякуємо,/ оспівуємо і величаємо Твоє милосердя/ і, як раби, з любов'ю взиваємо до Тебе:/ Добротворче, Спасе наш, слава Тобі

Слава, глас 3:

Твоїх добродійств та дарів/ не по заслузі,/ як раби негідні, сподобившись,/ до Тебе, Владико, ревно припадаємо,/ і подяку по-сильно приносимо,/ і Тебе, як Доброчинця і Творця, прославляючи, взиваємо:/ слава Тобі, Боже Премилосердний.

І нині, глас 4:

Немов красу Вишнього Неба,/ показав Ти і земну красу святої оселі слави Своєї, Господи;/ утверди її повік-віку і прийми наші в ній моління,/ які ми невпинно приносимо Тобі,/ І молитвами Богородиці/ всіх Життя і Воскресення!

Протодиякон: - Будьмо уважні!

Архієрей: - Мир усім!

Чтець: І духові твоєму!

Протодиякон: - Премудрість. Будьмо уважні!

Читець: Прокимен, глас 4-й:

Насаджені в домі Господньому, у дворах дому Бога нашого процвітуть.

Стих: Звеселиться праведник у Господі і уповатиме на Нього.

Апостол - до Римлян зачало 121- е.

Браття Благаю вас, остерiгайтесь тих, що чинять розбрат та спокуси всупереч вченню, якого ви навчилися, i ухиляйтесь вiд них;18 бо такi люди служать не Господевi нашому Iсусу Христу, а своєму череву, i ласкавими словами та красномовством зваблюють серця простодушних. 19 Ваша покiрнiсть вiрi усiм вiдома; тому я радію за вас: тiльки бажаю, щоб ви були мудрi у доброму i простi у злому. 20 Бог же миру знищить незабаром сатану пiд ногами вашими. Благодать Господа нашого Iсуса Христа з вами! Амiнь.

Євангеліє - від Матфея зачало 75-е.

Сказав Господь стережіться, щоб ви не зневажили жодного з цих малих: бо кажу вам, що ангели їхні на небесах повсякчас бачать лице Отця Мого Небесного. Бо Син Людський прийшов знайти і спасти загибле. Як вам здається, коли буде в якогось чоловіка сто овець, і одна з них заблукає, чи не покине він у горах дев’яносто дев’ять і не піде шукати ту, що заблукала? І якщо трапиться знайти її, істинно кажу вам, він радіє за неї більше, ніж за дев’яносто дев’ять, що не заблукали. Так само немає волі Отця вашого Небесного, щоб загинув один з малих цих.

Якщо ж згрішить проти тебе брат твій, піди і викрий його між тобою і ним одним. Якщо послухає тебе, то придбав ти брата твого. Якщо ж тебе не послухає, візьми з собою ще одного або двох, щоб устами двох чи трьох свідків підтвердилося кожне слово. Якщо ж не послухає їх, скажи церкві; якщо ж і церкви не послухає, то нехай він буде тобі як язичник і митар. Істинно кажу вам: що ви зв’яжете на землі, те буде зв’язане на небі, і що розв’яжете на землі, те буде розв’язане на небі.

Тоді Потрійна єктенія

-Помилуй нас, Боже, з великої милості Твоєї, молимось Тобі, вислухай і помилуй.

-Ще молимось за Владику і отця нашого Святійшого Патріарха Філарета, і владику нашого Високопреосвященнійшого архієпископа Іларіона, і за все у Христі братство наше.

-Ти Що не хочеш смерті грішників, але чекаєш їх навернення і покаяння, наверни всіх відступників до Святої Своєї Церкви, - молимося Тобі, Милосердний Господи, вислухай і помилуй.

-Ти Що створив світ цей для слави Своєї, вчини, щоб і ті які противляться слову Твоєму, навернулися і разом з усіма вірними істинною вірою та благочестям Тебе, Бога нашого, прославляли, - молимося Тобі, Всесильний Творче, вислухай і помилуй!

-Ти, Що дав заповідь Свою нам любити Тебе, Бога нашого, і ближнього свого, вчини, щоб ненависть, ворожнеча, кривди, хабарництво, клятвопереступи та інші беззаконня припинилися, істинна ж любов щоб царювала в серцях наших, - молимося Тобі, Спасителю наш, вислухай і милостиво помилуй.

Архієрей виголошує: - Вислухай нас, Боже, Спасителю наш, надія всіх кінців землі і тих, що в морі далеко, і, Милостивий, будь милостивим, Владико, до гріхів наших і помилуй нас, бо Ти Милостивий і Чоловіколюбний Бог єси, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків.

Хор: Амінь.

Протодиякон: - Господу помолимось!

Хор: Господи, помилуй!

Молитва

-Всевишній Боже, Владико і Творче всього творіння, Що наповняєш все величністю Своєю і утримуєш силою Своєю, Тобі, Вседаровитому Господу нашому, ми, не достойні, подяку приносимо за те, що не відвертаєшся від нас через беззаконня наші, але незбагненно попереджуєш нас щедротами Своїми. Ти задля визволення нашого послав Єдинородного Сина Свого і благовістив безмірну милість Свою до роду людського: що вельми бажаєш і чекаєш, аби навернулися до Тебе і спасенні були. Ти, зважаючи на неміч єства нашого, зміцнюєш нас всесильною благодаттю Святого Свого Духа, втішаєш спасительною вірою і досконалою надією вічних благ, та, скеровуючи [рукою Своєю] обраних Твоїх до Горнього Сиону, зберігаєш як зіницю ока. Прославляємо, Господи, велике Твоє і безприкладне чоловіколюбство і милосердя! Але, бачачи злі наміри багатьох. Всеблагий Господи, ревно, молимо Тебе: зглянься на Церкву Свою і побач, що хоч Твоє спасительне благовістя ми радісно і прийняли, але терня суєти і пристрастей робить його в декого малоплідним, в декого ж і безплідним, та, після збільшення беззаконь, одні єресями, інші розколом противлячись Євангельській істині Твоїй, відступають від насліддя Твого, відкидають Твою благодать і піддають себе суду пресвятого Твого слова. Премилосердний і Всесильний, Що до кінця не гніваєшся, Господи! Будь милостивим, благає Тебе Церква Твоя, – знаючи Тебе як Начальника і Звершителя спасіння нашого, Ісуса Хориста, – будь милостивим до нас, укріпи нас в Правовір'ї силою Своєю; а тим, що помиляються, просвіти очі розуму Божественним світлом Своїм, щоб зрозуміли істину Твою; пом 'якши жорстокість їх і відкрий слух, щоб пізнали голос Твій і навернулися до Тебе, Спасителя Нашого. Виправ, Господи, в декого розбещеність і життя, яке не відповідає християнському благочестю; вчини, щоб всі ми свято і непорочно жили, – нехай спасительна віра вкоріниться і плідною в серцях наших перебуватиме. Не відверни Лиця Свого від нас, Господи, поверни нам радість спасіння Тобою; подай, Господи, і пастирям Церкви Твоєї святу ревність, та піклування їх про спасіння і навернення заблудлих, духом євангельським розчини, – щоб так ми всі, спрямовувані Тобою, досягли звершення віри, сповнення надії та істинної любові [в Царстві Твоїм] і там з ликами Чесних Небесних Сил прославили Тебе, Господа нашого, Отця і Сина і Святого Духа, повік-віку. Амінь.

Тоді протодиякон, ставши на відповідному місці (на амвоні, біля ікони Спасителя, повернувшись обличчям до людей), виголошує:

Хто Бог великий, як Бог наш Ти єси Бог, що твориш чудеса Єдиний

Також підвищуючи голос:

Хто Бог великий, як Бог наш Ти єси Бог, що твориш чудеса Єдиний

І знову, ще вищим голосом:

Хто Бог великий, як Бог наш Ти єси Бог, що твориш чудеса Єдиний

І далі продовжує:

-Православ'я день святкуючи, православні люди, найбільше прославмо Причинця всіх благ – Бога, Який благословенний повіки.

-Цей Бог наш, промишляючи і утверджуючи улюблене насліддя Своє – Церкву Святу, коли праотців, що через переступ [від Нього] відпали, втішав правдивим словом Своїм, – ще в раю основу її поклав.

-Цей Бог наш, скеровуючи [все] до [сповнення] цієї спасительної обітниці, не залишив Себе без свідчень, але спасіння, що мало статися, провістив спочатку через праотців і пророків, зображаючи в різних образах.

-Цей Бог наш, Що багаторазово і в багатьох образах у давнину говорив до отців через пророків, в останні ці дні говорив нам через Сина, Що Ним і віки сотворив, Який звістив Отче до нас благовоління, відкрив Таїнства Небесні, запевнив силою Святого Духа істину благовістя, послав Апостолів по всьому світу проповідувати Євангеліє Царства і ствердив його різноманітними силами і чудесами.

-Це спасительне одкровення наслідуючи, цього благовістя тримаючись:

Віруємо в Єдиного Бога Отця, Вседержителя, Творця Неба і землі, всього видимого і невидимого.

І в Єдиного Господа Ісуса Христа, Сина Божого, Єдинородного, що від Отця народився перше всіх віків;

Світло від Світла, Бога Істинного від Бога Істинного, рожденного, несотворенного, Єдиносущного з Отцем, що через Нього все сталося;

Він ради нас, людей, і ради нашого спасіння зійшов з небес, і воплотився від Духа Святого та Марії Діви, і став Чоловіком;

і розп'ятий був за нас при Понтії Пилаті, і страждав, і був похований,

і воскрес на третій день, як було написано;

і вознісся на небо, і сидить праворуч Отця;

і знову прийде у славі судити живих і мертвих, Його ж Царству не буде кінця.

І в Духа Святого, Господа Животворчого, Що від Отця походить, ІЦо Йому з Отцем і Сином однакове поклоніння і однакова слава, Що говорив через пророків.

В Єдину, Святу, Соборну і Апостольську Церкву.

Визнаємо одне Хрещення на відпущення гріхів.

Чекаємо воскресіння мертвих і життя будучого віку. Амінь.

Ця віра апостольська, ця віра отцівська, ця віра правослана, ця віра вселенну ствердила.

-І Собори Святих Отців, їх передання і писання, що Божественному Одкровенню відповідають, – приймаємо і стверджуємо!

Всім же, хто в Православ'ї подвизався словами, писаннями, вченнями, стражданнями і боговгодним життям, як захисникам та поборникам його, Христова Церква, щороку пам'ять творячи, виголошує:

-Святому благовірному і рівноапостольному царю Костянтину та матері його Єлені, православним грецьким царям: Великому Феодосію, Феодосію Молодшому, Юстиніану, та іншим православним царям і царицям грецьким, – вічная пам 'ять!

Всі люди співають: Вічная пам'ять! (тричі)

так після кожного виголосу диякона.

-Благовірному і рівноапостольному Великому князю Володимиру, благовірній Великій княгині Ользі, та іншим благовірним і великим князям та великим княгиням, та всім, хто від роду великих князів землі Руської, переставилися, – вічная пам'ять!

-Святійшим Патріархам Константинопольським, Олександрійським, Антіохійським, Єрусалимським, Київським та іншим Святійшим Патріархам Православним, Преосвященним Митрополитам, Архієпископам і Єпископам, - вічная пам'ять !

-Всім, хто постраждав і загинув у боротьбі за віру Православну і Батьківщину: князям, гетьманам, Христоіменитому воїнству і всім православним християнам, що в істинній вірі і благочесті з надією на воскресіння спочили, - вічная пам'ять !

-Православна Христова Церква, урочисто згадуючи всіх, хто подвизався в благочесті, та показуючи їх всім своїм Христоіменитим чадам як приклад для наслідування, також має обов'язком прославляти подвиги тих, хто нині спасительною вірою і доброчинністю, готуючи себе до вічного блаженства, Православ'я стверджує.

Після цього виголошує:

-Святійшим Патріархам Православним, Преосвященним Православним Митрополитам, Архієпископам і Єпископам та всьому освяченому притчу, – многая літа !
Всі люди співають: Многая літа! (тричі)

так після кожного виголосу диякона.

-Владиці і отцю нашому ФІЛАРЕТУ, Святійшому Патріарху Київському івсієї' Руси-України, - многая літа!

-Владиці нашому Іларіону, Високопреосвященнійшому Архієпископу Рівненському і Острозькому, - многая літа !

-Всім православним християнам, що правдиво тримаються спасительної віри і підкоряються Христовій Церкві, подай, Господи, мир, спокій, благоденство, достаток плодів земних і многая літа!

-Святая Тройце, цих прослав і утверди до кінця в Правовір'ї; тих же, хто спотворює і хулить Православну Віру та Христову Церкву і не підкоряється їй - до неї наверни, і вчини, щоб прийшли [вони] до пізнання вічної Твоєї істини, за молитвами Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії та всіх святих. Амінь.

І після цієї молитви архієрей відразу промовляє:

Слава Тобі, Богу, Благодійнику нашому, на віки віків!

Хор: Амінь.

І співає пісню святого Амвросія Медіоланського.

Під час співу архієрей, архімандрити, протоієреї і все священне зібрання цілують святі ікони на аналоях.

Тебе Бога хвалимо,/ Тебе Господа, сповідуємо./ Тебе Предвічного Отця,/ вся земля величає,/ Тобі всі ангели,/ Тобі всі небеса і всі сили,/ Тобі Херувими і Серафими/ безперестанно голосами викликують/ Свят, Свят, Свят Господь Бог Саваоф,/ повні небеса і земля величі Твоєї;/ Тебе преславний апостольський хор/ Тебе пророків хвалить число./ Тебе хвалить пресвітле мучеників воїнство/ Тебе по всій вселенній сповідує Свята Церква,/ Отця неосягненої величі/ поклоняємого Твого Істинного і Єдинородного Сина/ і Святого Утішителя Духа./ Ти, Царю Слави Христе,/ Ти Отця Предвічний Син єси./ Ти для спасіння людини дівочою утробою не погордив,/ Ти переміг смерті жало,/ відкрив єси для віруючих Царство Небесне/ Ти праворуч Бога сидиш/ у славі Отчій судити прийдеш/ Тебе просимо, поможи рабам Твоїм,/ що їх дорогоцінною Кров'ю викупив Єси./ Сподоби зі святими Твоїми/ у вічній славі Твоїй царствувати/ Спаси людей Твоїх, Господи, і благослови насліддя Твоє./ Провадь і вознеси їх на віки./ У всі дні благословимо Тебе/ і хвалитимемо Ім'я Твоє навіки віків./ Спо-доби, Господи, в день цей без гріха зберегтися нам/ помилуй нас, Господи, помилуй нас,/ нехай буде милість Твоя, Господи, на нас,/ бо ми надіємось на Тебе,/ щоб не пособомитись нам на віки віків Амінь.

Потім чиниться звичайний відпуст і відразу починається Літургія. 

Упорядкував прот. Миколай Капітула