joomla

UteshenieОбставини первісного походження образу Божої Матері "У скорботах і печалях Втіха" невідомі, але написання ікони свідчить про те, що вона дуже давня.

Існує передання, що ця ікона належала Царгородському Патріарху Афанасію. Після смерті владики Афанасія ікона «У скорботах і печалях Втіха» була доставлена до відомого афонського монастиря Ватопед, де й пробула до жовтня 1849 року, коли був відкритий Андріївський скит.

Спочатку цей образ був келійною святинею засновника руського Андріївського скиту на Афоні ієросхимонаха Віссаріона. Коли 11 жовтня 1849 відбулось відкриття цього скиту, Віссаріон дав свою ікону на благословення братії.

Прославлення цього образу відбулося в Росії, у Вятській губернії, в 1863 році, коли в град Слобідської губернії прибув з Афону для збору пожертвувань ієромонах Паїсій, який привіз з собою ікону Богоматері "У скорботах і печалях Втіха". Образ цей прикрашений був багатою срібною позлоченою ризою з діамантовим вінцем на главі Богоматері. Він був поміщений в жіночому монастирі Різдва Христового, у головному храмі обителі. Мешканці міста день і ніч поспішали юрбами поклонитися чудотворному образу. Благодать Божа тоді ж зволила прославити ікону Богоматері численними чудесами.

Крім Пречистої Богоматері, на цій іконі зображені святі великомученики Георгій Побідоносець і Димитрій Солунський Мироточивий на конях, святий Іоанн Предтеча і святий Іоанн Богослов, преподобні Антоній, Євфимій, Онуфрій, Сава Освячений, святителі Спиридон Триміфунтський та Миколай Чудотворець. Образ прикрашений кількома ризами, одна з яких - золота.

Зараз образ знаходиться в Санкт-Петербурзькому Нікольському соборі. У сучасній Росії теж є свідчення про чудотворну силу образу. Так, наприклад, в Алексієво-Акатовому жіночому монастирі міста Воронежа зберігається список з афонської святині, на якому написано: «ця ікона написана і освячена на святій Афонській Горі в Руській Обителі Святого Іоанна Золотоустого за настоятеля ієросхимонаха Кирила 1905 року». У 1999 році, незабаром після повернення з реставрації ікона замироточила, причому в один з липневих днів струмочки мира полилися з очей Пресвятої Богородиці.

Тропар, глас 5:
Утамуй хвороби тяжко хворої душі моєї,/ вгамувавши всяку сльозу з лиця землі:/ Ти бо людям хвороби відганяєш і грішних скорботи руйнуєш/, Тебе бо всі отримали надію і утвердження,/ Пресвята Мати Діво.

Кондак, глас 6
Не доручи мене людському заступництву,/ Пресвята Владичице, /але прийми моління раба Твого: /скорбота бо опановує мене,/ терпіти не можу демонського стріляння,/ покрову не маю, до кого звернуся окаянний, завжди переможений,/ і розради не маю, окрім Тебе, Владичице світу,/ надіє і заступництво вірних, /не відкинь моління моє,/ корисним вчинивши.

Молитва до Пресвятої Богородиці перед Її іконою "У скорботах і печалях Втіха"
До кого взиватиму, Владичице? До кого вдамся у смутку, якщо не до Тебе, Царице Небесна? Хто плач мій і зітхання моє прийме, якщо не Ти, Пренепорочна, Надіє християн і Пристановище нам, грішним? Хто більше за Тебе в напастях захистить? Почуй же стогін мій і прихили вухо Твоє до мене, Владичице Мати Бога мого, і не зневаж мене, що потребую Твоєї допомоги, і не відкинь мене, грішного. Врозуми і навчи мене, Царице Небесна; не відступи від мене, раба Твого, Владичице, за ремствування моє, але будь мені Матір’ю і Заступницею. Доручаю себе милостивому покрову Твоєму: приведи мене грішного, до тихого і безтурботного життя, щоб плакав за гріхи свої. До кого бо вдамся я винний, якщо не до Тебе, уповання та пристановища грішних, надією на невимовну милість Твою і щедроти Твої окрилюваний? О, Владичице, Царице Небесна! Ти моє уповання і пристановище, покров і заступництво і поміч. Царице моя Преблага і швидка Заступнице, покрий Твоїм клопотанням моя гріхи, захисти мене від ворогів видимих і невидимих; пом'якши серця злих людей, що повстають на мене. О, Мати Господа мого Творця! Ти є корінь дівства і нев'янучий цвіт чистоти. О, Богородителько! Ти подай мені поміч немічному плотськими пристрастями і хворобами серця, єдине бо Твоє і з Тобою Твого Сина і Бога нашого маю заступництво; щоб Твоїм пречудесним заступництвом визволився від усякої біди і напасті, о, Пренепорочна і Преславна Божа Мати Маріє. Тому з упованням промовляю і взиваю: радуйся, Благодатна, радуйся, Обрадувана, радуйся, Преблагословенна, Господь з Тобою! Амінь

підготував протоієрей Миколай Капітула,
магістр богослів’я, викладач РДС,
клірик Покровського собору, м. Рівне