joomla

Преподобний Феодор, князь Острозький

feodorОдним з найбільш шанованих святих землі Волинської є преподобний Феодор, князь Острозький. Він походив з відомого княжого роду на Волині, що вів свій початок від Рюриковичів. Феодор був старшим сином першого документально відомого Острозького князя  Данила, який жив у XIV столітті. Рік народження святого князя невідомий. Вперше його ім’я згадується в джерелах у 1385 р. В 1386 році король Ягайло затвердив за ним маєтки його батька. Вже в молодому віці займав становище  луцького старости і воєводи ( 1387-1388 рр.). У той час більшість українських земель опинилось під владою Литви, за вийнятком Галичини, Холмщини й частини Волині, якими заволоділа Польща. Коли після унії Литви з Польщею в Креві в 1385 р. а особливо після підписання наступної унії в Городлі у 1413 р. наступило обмеження прав  православних українців, князь Феодор став оборонцем цих прав, зокрема підтримував князя Свидригайла у боротьбі з Польщею.

Святий преподобний князь Феодор прославився як майстерний полководець. Він брав участь у відомій битві під Грюнвальдом у 1410 році. Потім підтримував гуситів у Чехії. Як припускають, невдала битва з татарами в 1438 році кардинально змінила його життя. Він покидає мирську суєту і стає ченцем у славній Києво-Печерській Лаврі. Про життя преподобного князя у Печерській обителі збереглось досить мало відомостей. Знаємо, що він прийняв постриг з ім’ям Феодосія і повністю присвятив себе Богові проходячи подвиги посту і мовчання. Точної дати упокоєння преподобного не відомо.Одні історики стверджують, що він упокоївся близько1446 року, а інші вважають на початку другої половини ХV ст. Мощі преподобного Феодора, князя Острозького спочивають у Дальніх печерах Київської Лаври.

Пам’ять його звершується 11 серпня( 24 серпня за н. ст.), разом з Собором преподобних Печерських, що в Дальніх печерах спочивають 28 серпня ( 10 вересня ), в Неділю Другу Великого посту, разом з усіма преподобними Печерськими, в Неділю 2 – у після П’ятдесятниці, та з усіма святими Волинськими 10 ( 23 за н. ст) жовтня.

Преподобномученик Макарій, Овруцький, Канівський

makariyДо великого Собору святих угодників землі Волинської відноситься і преподобномученик Макарій, архимандрит Овруцький. Народився святий у1605 році в місті Овручі Волинської губернії, у сім’ї Токаревських, відомих ревнителів Святого Православ’я. З дитинства він навчався при Успенському Овруцькому монастирі, де прийняв чернецтво і пройов всі стадії монастирського подвигу і духовного росту, починаючи з послушника і закінчуючи архимандритом. У 1660 році архимандрит Макарій став настоятелем Овруцького монастиря.

Понад десять років йому прийшлося вести безперервну боротьбу з домініканцями ( латино-поляками), які різними способами старалися відібрати в ченців належні їм землі та майно, тим самим хотіли заставити братію покинути монастир. Тільки в 1671р. , після спустошення Овруча татарами, святий архимандрит покинув монастир, у якому не залишилось жодного ченця, і відправився для духовних подвигів у Києво-Печерську Лавру. Але такі захисники Православ’я як святий Макарій, були потрібні не тільки в Києві, а більше всього на підступах до Києва. Митрополит Київський Йосиф ( Нелюбович-Тукальський) призначив архимандрита Макарія настоятелем Канівського монастиря. У Канівському монастирі в 1672 році знайшов притулок син Богдана Хмельницького – Юрій. Гетьман Правобережної України Петро Дорошенко, який покинув у 1678 році Туреччину, прийняв російське підданство не без поради преподобномученика, теж часто відвідував святого Макарія. У відповідь на цю «зраду» турецькі правителі послали на Україну війська, які 4 вересня вдерлися в Канівський монастир.

Святий Макарій зустрів ворогів неа паперті храму турки вимагали від нього видати монастирські скарби. Почувши відповідь преподобномученика, що всі наші вічні скарби нанебі, турки повісили його за руки і за ноги між двома стовпами. Через два дні святому відрубали голову. Свідки мученицької смерті архимандрита Макарія занесли його тіло в монастирську церкву, у якій для безпечності закрилися. Однак, турки повернувшись побачили в цьому велику духовну єдність і самовідданість віруючого народу і вирішилипідпалити храм. Та мощі святого залишились неушкодженими, а наші предки віддали своє життя за віру. Святе тіло преподобномученика Макарія Канівськог поховали під жертовником того ж храму. В 1942 році мощі були перенесені в  Троїцьку церкву Черкас, а з 1965 року вони знаходяться в храмі Різдва Пресвятої Богородиці того ж міста.

Пам'ять преподобномученика Макарія звершується в Неділю 2-у після П’тдесятниці, 7 вересня( 20 за н. ст.), 13 травня( 26 за н. ст), 10 ( 23 жовтня за н. ст.) разом з усіма святими Волинської землі.

Преподобномученик Афанасій Брестський

AfanasiyПреподобномученик Афанасій, ігумен Брестський народився наприкінці XV ст.( біля 1595 р.) в Бересті чи в його околицях. Походив із шляхетної родини Филиповичів. Після здобуття православної церковної освіти в місцевій братській школі, а потім у Віленській школі, учителював у шляхетних родинах, у тому числі 7 років у домі литовського канцлера Лева Сапіги. У 1627 році прийняв постриг у Віленському Свято-Духівському монастирі. Де в 1632 році був висвячеий на ієромонаха. На проохання берестейського братства у 1640 році став ігуменом берестейського монастиря прп. Симеона Стовпника.

Тут ігумен Афанасій особливо проявив себе як борець за православну віру, до якої під впливом святого почали повертатися ті, хто відійшов до унії. Його діяльність викликала занепокоєння католиків, та їхню протидію. Незважаючи на це преподобний Афанасій у 1643 році прибув до Варшави і на сеймі перед королем Владиславом IV виступив за повернення вільних прав православ’ю і скасування унії. Після цього його заарештували і відвезли до Варшави, де він був рік у в’язниці. Звільнившись, з листопада 1645 року  до січня 1647 року перебував у Києві під опікою митрополита Петра Могили.

Після упокоєння святителя Петра , луцький єпископ Афанасій Пузина запросив Афанасія до Луцька, але на прохання брестського братства ігумен повернувся до рідного Береста. Тут його знову ув’язнили. 4 вересня 1648 року над Афанасієм відбувся суд і наступного ранку його замучили лютою смертю і поховали в лісі. 1 травня 1649 православні знайшли тіло преподобномученика і поховали в монастирській церкві прп. Симеона Стовпника в Бересті. Канонізований святий преподобномученик Афанасій, ігумен Брестський Православною Церквою у 1666 році.

Його пам’ять вшановується в Неділю 2-у після П’ятдесятниці з Собором всіх Українських святих, 20 липня ( 2 серпня за н. ст. ),5 вересня( 18 за н. ст.), та з усяма святими Волинськими.

підготував прот. Миколай Капітула