- Деталі
- Опубліковано: Четвер, 10 березня 2011, 02:34
- Перегляди: 4931
З 28 лютого 2010 р. у Свято-Георгіївському монастирі на Козацьких Могилах постійно перебуває частка мощів великомученика та цілителя Пантелеймона, яка вмонтована в кіот з іконою святого.
Частку мощів було передано братії обителі зі Свято-Покровського кафедрального собору м. Рівного і ця святиня має свою цікаву історію.
Ще на початку 90-х років відомий протопресвітер Сергій Кульчинський, який у 50-60-х роках служив у північних районах Росії (Архангельська область), куди висилали політичних репресованих з усіх куточків радянської імперії, передав до Степанівського храму Рівного старовинну коштовну ікону Пресвятої Богородиці. В кіот цієї ікони було вкладено мощевика у вигляді хреста, я якому знаходилися мощі – нижня фаланга пальця руки невідомого святого.
При побудові Свято-Покровського собору ця ікона була перенесена до нового собору і з того часу постійно знаходилася у вівтарі нижнього храму. Пізніше, за допомогою рідних покійного вже протопресвітера Сергія Кульчинського, було з’ясовано, що ця ікона і мощі були передані отцю Сергія старшою жінкою, яка знаходилася присмерті та спеціально запросила священика для передачі йому цінних церковних реліквій. Жінка ця, на жаль, імя її вже ніхто не пригадає, була представницею аристократичного роду. Під час більшовистських репресій її було вислано до північних районів Росії, де вона й померла. Протопресвітер Сергій Кульчинський від цієї жінки дізнався, що у мощевику знаходиться частка мощів святого великомученика й цілителя Пантелеймона і цю святиню помираюча жінка заповідала зберігати українському священикові, який пізніше передав її до православного храму…
Клопотаням намісника монастиря архимандрита Олексія та за сприяння старшого священика Свято-Покровського собору м. Рівного протоієрея Романа Довбети, з благословення митрополита Євсевія Свято-Георгіївському чоловічому монастирю було відділено та передано частку мощів святого великомученика й цілителя Пантелеймона.
Довідка:
Святий великомученик і цілитель Пантелеймон народився в Нікомидії, навчився врачування у відомого в ті часи лікаря Євфросина. Прийнявши хрещення від пресвітера Єрмолая, Пантелеймон навернув до віри й свого батька Євсторгія, коли зцілив сліпого, який перед тим витратив усі свої статки на лікування. Ставши після смерті батька спадкоємцем багатого маєтку, Пантелеймон почав допомагати бідним, вдовам та сиротам, й бесплатно лікував хворих. Народ почав звертатися до Пантелеймона і це викликало заздрість в інших лікарів. Спостерігаючи за його діями, вони дізналися, що Пантелеймон діє іменем Христовим та розповсюджує віру Христову, й донесли про це імператору Максиміану. Пантелеймона було піддано жорстоким тортурам: йому стругали тіло залізними цвяхами, саджали його в котел с розплавленим оловом, кидали у воду з каменем на шиї, віддавали в їжу звірам, але Пантелеймон залишався неушкодженим. Імператор засудив його до страти відсіченням голови мечем, що й було здійснено у 305 р.
Цілитель Пантелеймон у західних християн шанується як помічник лікарів, а в нас же прикликається на особливу молитовну допомогу під час соборування, в молитвах за немічних та тих, що не можуть спати, при освяченні води.
Пам’ять святкується Церквою 9 серпня (н.с.).