joomla

 

 

Великою кількістю святих місць славиться наша рідна Українська земля. Вагома частка святинь знаходиться на Богом береженій Чернігівщині, здається кожен метр цього древнього міста пронизаний святістю подвигів великих подвижників: святителів, преподобних і праведних небесних покровителів Чернігова.

7 листопада, в день пам’яті преподобних Мартирія диякона, і Мартирія затворника Києво-Печерських, з благословення старшого священика Свято-Покровського кафедрального собору м. Рівне  митр. прот. Романа Довбети, прихожани цього храму здійснили паломницьку поїздку до святинь старовинного міста Чернігова. Паломницьку групу очолювали штатний клірик Свято-Покровського собору свящ. Миколай Капітула і прес-секретар Рівненської єпархії свящ. Василій Рудніцький. Під час цієї душеспасительної подорожі паломники мали можливість відвідати такі святині: Свято-Катеринівську козацьку церкву, яка є кафедральним храмом Чернігівської єпархії, Спасо-Преображенський собор, домовий храм Чернігівського єпархіального управління, Троїцький кафедральний собор, Антонієві печери, Єлецький Свято-Успенський монастир, церкву Параскеви-П’ятниці.

Першим місцем зупинки паломницької групи була Свято-Катеринівська церква. Тут віряни мали можливість взяти участь у Божественій літургії, яку служив протоієрей Роман Кіник, що є настоятелем кафедрального храму і секретарем Чернігівської єпархії. Рівнян вразила велика кількість святинь, які знаходились в Катеринівському храмі, - це, насамперед, велика частина мощей  Святителя Іоанна ( Максимовича), митрополита Тобольського, який багато років свого життя провів на Чернігівщині. Коли мощі було передано для Чернігівської єпархії, то, після перетину кордону, вони почали мироточити. Багато людей отримує зцілення, приходячи до Катеринівського собору і з вірою прикладаючись до цієї святині. Також, тут знаходяться ікона з частиною мощей святителя Луки ( Войно-Ясинецького) Кримського відомого лікаря і чудотворця останніх часів, мироточива ікона Пресвятої Богородиці « Живоносне Джерело». Вірні мали можливість прикластися до цих святинь. Після богослужіння настоятель храму протоієрей Роман виголосив змістовну проповідь, у якій розповів про кожну з святинь храму. Слід зазначити, що Катеринівська церква нагадує про військову славу чернігівських козаків. Вона збудована нащадками українського полководця XVII століття, героя взяття турецької фортеці Азов – чернігівського полковника Якова Лизогуба, за його заповітом, в пам’ять про земляків, що склали голови в Азовському поході.

Після Катеринівської церкви паломники вирушили на територію Стародавнього Дитинця. В XVI-XVIII ст. тут була фортеця, яка протягом трьох століть  належала шести державам. Зараз про ті часи нагадує  дванадцять колись грізних гармат. Паломники мали можливість сфотографуватись біля них. На місці колишньої цитаделі встановлено пам’ятник великому кобзареві Тарасу Григоровичу Шевченку. Він відтворений у молодому віці, бо саме таким відвідував Чернігів і бував на цьому місці. Рівняни могли побачити також і зразки цивільної архітектури – будинок полковника Якова Лизогуба ( кінець XVIIст.) збудований у стилі українського бароко, єдиний на Лівобережжі Дніпра, що зберігся до нашого часу, будинок архієпископа (XVIII ст.) та будинок генерал-губернатора ( XIX ст.)

Потім, паломники відвідали Спасо-Преображенський собор. Цей стародавній храм згадується в літописі за 1036 р. і є ровесником Софії Київської. Пережив він різні лихоліття, війни, пожежі, і зараз радує око жителів Чернігова і гостей міста. Спаський храм зараз є діючим, в ньому молиться громада Московського Патріархату. Храм, як шедевр архітектури і живопису зачарував рівнян своєю красою. Викликає захоплення чудовий бароковий різьблений іконостас XVIII ст.

Гості з Рівного могли побачити також ще один прекрасний храм, що є свідком княжої доби, – Борисоглібський собор (XII ст.), який був усипальницею князів роду Давидовичів. Нажаль зараз цей храм не є діючим . Тут знаходиться музейна експозиція. Поблизу храму святих князів Страстотерпців Бориса і Гліба паломники могли побачити  величну дзвіницю – частину споруди Колегіуму – першого навчального закладу підвищеного типу. Його заснував святитель Іоанн ( Максимович) Тобольський. Храм-дзвіниця освячений на честь Предтечі Господнього Іоанна. Нині тут знаходяться виставкові зали  і храм цей не є діючим. Біля частини споруди Колегіуму споруджено пам’ятник славному гетьману України Івану Мазепі, відомому жертводавцю і меценату, коштом якого було відреставровано і прикрашено багато храмів у Чернігові і який зробив вагомий внесок у спорудження будівлі Колегіуму.

Залишивши територію Валу-Дитинця, паломницька група вирушила до Чернігівського єпархіального управління, де на рівнян чекала приємна несподіванка. З благословення єпископа Чернігівського і Ніжинського Іларіона для гостей була приготована смачна трапеза, щоб підкріпившись духовно, могли поновити і свої тілесні сили. Також паломники мали можливість відвідати домовий храм святителя Феодосія Чернігівського, що діє при єпархіальному управлінні. В цьому храмі рівняни змогли прикластись до мощей місцево шанованого святого – преподобного Меркурія, ігумена Бригинецького. Слід  зазначити, що прикладаючись до мощей  святого угодника Божого Меркурія, вірні відчували дивний аромат, що виходив від  тіла преподобного. Була відслужена заупокійна літія за спочилим у Бозі ігуменом Меркурієм і протоієрей Роман Кіник розповів присутнім про життєвий шлях святого. Також секретар єпархії розповів про чудеса, які творилися як при житті, так і після блаженного упокоєння старця Меркурія. Зараз зібрано багато свідчень про небесне заступництво і благодатну поміч  ігумена Меркурія. Всіх присутніх було помазано святим єлеєм від лампади, що стоїть біля мощей преподобного. Варто сказати, що 7 грудня  відбудеться  загальноцерковна канонізація преподобного Меркурія, ігумена Бригинецького. Це знаменна подія в житті Української Православної Церкви , оскільки наша земля придбала ще одного небесного покровителя і заступника. Гості подякували за гостинний прийом і вирушили далі по святим місцям Чернігова.

Було відвідано Свято-Троїцький кафедральний собор, який є також неповторний у своїй красі і приваблює туристів  архітектурною величчю, а віруючих людей своїми святинями. Заснований він в XVII ст. і входив до ансамблю Троїцько-Іллінського монастиря. Тут паломники мали можливість прикластися до мощей таких заступників Чернігівської землі: святителів Феодосія і Філарета та преподобного Лаврентія Чернігівських. Також в цьому храмі знаходяться дві чудотворні ікони та ковчег з мощами преподобних отців Києво-Печерських, та інших угодників Божих. Також вразила велика дзвіниця Троїцького собору, висота котрої майже 60 метрів.

Потім паломники відвідали Антонієві печери, які були засновані начальником чернечого життя на Русі – преподобним Антонієм Печерським. Печери є своєрідним підземним монастирем і зберігають у собі не одну таємницю. Де в чому вони нагадують Київські печери. Тут так само є декілька підземних храмів. Прикро, звичайно, що цей комплекс зараз є музеєм та не належить Церкві, а православні християни мусять платити гроші за вхід до святого місця.

Також паломницька група відвідала Єлецький Успенський жіночий монастир де приклалися до чудотворного образу Пресвятої Богородиці та до інших святинь цієї обителі.

Наостанок рівняни побували у Старовинному храмі святої Параскеви-П’ятниці, де приклалися до частин мощей святих Апостола Андрія Первозванного і Первомученика архідиякона Стефана.  П’ятницька церква( сучасниця давньоруської поеми « Слово о полку Ігоревім») у 1943 році зазнала жахливого руйнування, але відродилася з попелища завдяки старанням відомого архітектора-реставратора Петра Барановського. Також поломники побували біля церкви святих страстотерпців Чернігівських князя Михаїла і його боярина Феодора, де похований блаженної пам’яті преосвященний єпископ Никон виходець з Рівненської землі, пам'ять про якого живе в серцях побожних чернігівських людей.

На схилі дня паломництво святинями міста Чернігова завершилось. Рівненські паломники поверталися до дому сповнені духовного піднесення і вражені красою древнього  Чернігова, дякуючи Господу Богу і Його вірним слугам всім святим землі Чернігівської за щасливе повернення.

 

cвящ. Миколай Капітула