joomla

22 березня. Четвер 5-ої седмиці. Четвер Великого канону. Святих сорока мучеників, що в Севастійському озері були замучені (святкування переноситься на вівторок, 20 березня)

Літургія Ранішосвячених Дарів.
Служба звершується за Тріоддю.
Напередодні в середу ввечері звершується мале повечір'я без канонів і поклонів. Кондак Тріоді (Великого канону), глас 6-й: «Душе моя, душе моя ...».
Календарні замітки:
Служба 40 мучеників Севастійських переноситься на вівторок, 7 березня.
На утрені відбувається спів Великого канону прп. Андрія Критського («стояння Марії Єгипетської»). Читається Житіє прп. Марії Єгипетської.
Порядок читань, згідно з календарем:
На 6-му часі: Іс. XLII, 5-16.
На веч .: Бут. XVIII, 20-33. Притч. XVI, 17 - XVII, 17.
Полуношниця без поклонів.
Утреня.
Ієрей виголос: «Благословен Бог наш...». Читець [1]: «Амінь», «Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі», «Царю Небесний...», Трисвяте. по «Отче наш...» ієрей - виголос: «Бо Твоє є Царство...». Читець: «Амінь», «Господи, помилуй» (12 разів), «Слава, і нині», «Прийдіть, поклонімось...» (тричі) і звичайне двопсалміє. (Звершується звичайне кадіння.)
Шестипсалміє. (Ієрей читає утрені молитви.) Велика єктенія. «Алилуя» і Троїчний гласу. Приспів до закінчення першого Троїчного тропаря: «Свят, свят, свят єси, Боже наш, молитвами святих апостолів Твоїх і святителя Миколая, помилуй нас».
Читається 8-а кафизма. Малої єктенії немає. Сідальні Октоїха стих: «По всій землі розійшлося віщування їх, і в кінці вселенної слова їх» - «Бо Мойсей...»; стих: «Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів» - мученичний. «Слава, і нині» - Богородичний, глас той же. І читається перша половина Житія прп. Марії Єгипетської [2].
Читець: «Житіє преподобної матері нашої Марії Єгипетської благослови, чесний отче, прочитати».
Ієрей: «її ж молитвами, Господи Ісусе Христе, Боже наш, помилуй нас».
Читець: «Амінь». І читає житіє.
(Якщо читає сам ієрей, то він спочатку промовляє: «Житіє преподобної матері нашої Марії Єгипетської. - Її ж молитвами, Господи Ісусе Христе, Боже наш, помилуй нас».)
Після прочитання першої половини житія - «Господи, помилуй» (тричі), «Слава, і нині» - псалом 50-й.
Примітка. «Також псалом 50-й. І відразу починаємо великий канон розчуленим співом і благоговійно, творіння святого Андрія Критського, Єрусалимського, глас 6-й. Ірмос: Помічник і покровитель: по двічі. Потім тропарі, творячи на кожен по 3 поясних поклони, і співаючи: «Помилуй мене, Боже, помилуй мене».
І відразу [3] Великий канон прп. Андрія Критського, з додаванням до кожної пісні тропарів канону прп. Марії Єгипетської і по одному тропарю прп. Андрія Критського. На 4-ій, 8-ій і 9-ій піснях - трипіснці. Ірмоси Великого канону співаються по двічі на початку пісень, а після 3-ої, 6-ої, 8-ої і 9-ої пісень - і на катавасію. На 2-ій і 3-ій піснях - по два ірмоси (співаються по разу), на катавасію після 3-ої пісні співається другий ірмос. Ірмоси співаються перед тропарями Великого канону, але не перед тріпіснцями, з яких починаються 4-а, 8-а і 9-а пісні [4].
Пісні Священного Писання при співі канонів не промовляються, але до тропарів Великого канону співається приспів: «Помилуй мене, Боже, помилуй мене», до тропарів канону прп. Марії Єгипетської: «Преподобна мати Маріє, моли Бога за нас», до тропарів прп. Андрія Критського: «Преподобний отче Андрію, моли Бога за нас». На закінчення кожної пісні - «Слава», «І нині». До тропарів трипіснців приспів: «Святі апостоли, моліть Бога за нас»; в кінці їх «Слава», «І нині» не читаються (до Троїчних трипіснців приспів: «Пресвята Тройце, Боже наш, слава Тобі»; до Богородичних тріпіснців приспів: «Пресвята Богородице, спаси нас»). Зазвичай читає тропарі трипіснця диякон або читець.
Після 3-ої пісні і малої єктенії - сідальний Тріоді (апостолів), глас 8-й:, «Слава» - інший сідальний Тріоді (апостолів), глас той же:, «І нині» - Богородичний Тріоді, глас той же. І читається друга половина Житія прп. Марії Єгипетської.
Після 6-ої пісні і малої єктенії - кондак Тріоді (Великого канону), глас 6-й: «Душе моя, душе моя...», і ікос, глас той же. Після синаксарія - блаженні Тріоді (Великого канону), глас 6-й [5].
На 9-ій пісні співаємо «Чеснішу». (Звершується звичайне кадіння.)
Після 9-ої пісні і малої єктенії - світильний гласу. Після 1-го виконання Світильного - закінчення: «... молитвами, Господи, апостол Твоїх і святителя Миколая, і спаси мене». «Слава» - той же світильний, з закінченням: «Молитвами, Господи, святих Твоїх, і спаси мене», «І нині» - знову той же світильний, із закінченням: «Молитвами, Господи, Богородиці, і спаси мене». («Достойно є» зазвичай не співається.)
«Хваліте Господа з Небес...» і хвалітні псалми. «Слава, і нині», «Тобі слава подобає...», «Слава Тобі, що показав нам світло». Читається повсякденне славослів'я.
Єктенія прохальна: «Доповнімо ранню молитву...», і голововклінна молитва
Стихири на стиховні Тріоді, глас 8-й (з звичайними приспівами). «Слава, і нині» - Богородичний Тріоді, глас той же.
«Благо є» (двічі) [6]. Трисвяте. Після «Отче наш» ієрей - виголос: «Бо Твоє є Царство...». Читець: «Амінь». Тропар Часослова: «Стоячи в храмі...». «Господи, помилуй» (40). «Слава, і нині» - «Чеснішу від херувимів ...». «Іменем Господнім...». Ієрей (перед царськими вратами): «Сущий благословенний...». Молитва: «Небесний Царю...». Ієрей - молитву прп. Єфрема Сиріна з трьома поклонами. Читець: «Амінь», і відразу без відпусту утрені читається 1-й час [7].
1-ий час читається без кафизми. Тропар 1-го часу: «Заранку вислухай...» зі стихами промовляється читцем в звичайному порядку, але тільки без співу. Стихи часу: «Стопи мої направ...» і «Нехай сповняться уста мої...» - читаються [8]. Після Трисвятого - кондак Тріоді (Великого канону): «Душе моя, душе моя...». В кінці - молитва прп. Єфрема Сиріна (з трьома великими поклонами). Кінцеве Трисвяте і «Господи, помилуй» (12) не читаються. Безпосередньо після поклонів священик вимовляє молитву: «Христе, Світло Істинне...». За традицією, співається «Непереможній Воєводі...». Відпуст великий і многоліття.
На 3-му часі - кафизма 9-а. На 6-му часі - кафизма 10-а; тропар пророцтва (з Тріоді), 1-й прокимен Тріоді, читання паремії Тріоді, 2-й прокимен Тріоді. На 9-му часі - кафизма 11-а. На всіх часах - тропар часу зі стихами вимовляється читцем в звичайному порядку, але тільки без співу. Кондак Тріоді (Великого канону): «Душе моя, душе моя...». Кінцевий виголос ієрея - «Боже, ущедри нас...», молитва прп. Єфрема Сирина читається з трьома великими поклонами.
На зображальних - блаженні швидко, без співу; після «Отче наш...» - кондак Тріоді (Великого канону): «Душе моя, душе моя...». Зображальні слід закінчувати наступним чином: після кондака - читець: «Господи, помилуй» (40), «Слава, і нині» - «Чеснішу від херувимів...». «Іменем Господнім...». Ієрей: «Боже, ущедри нас...». Читець: «Амінь». Ієрей - молитву прп. Єфрема Сиріна (з трьома поклонами). Читець: «Амінь». Молитва: «Всесвята Тройце...». Ієрей (або диякон): «Премудрість». Хор: «Достойно є...» до слів: «і Матір Бога нашого» (включно). Ієрей: «Пресвята Богородице, спаси нас». Хор: «Чеснішу від херувимів ...». Ієрей: «Слава Тобі, Христе Боже...». Хор: «Слава, і нині», «Господи, помилуй» (тричі), «Благослови». Відпуст: «Христос, істинний Бог наш...». Хор: «Господи, помилуй» (тричі). Многоліття за традицією, не співаються.
На вечірні - кафизма 12-а.
На «Господи, взиваю» стихири на 10: Тріоді - 6: самогласний дня, глас 8-й: (двічі), і мученичний, глас той же: «Мученики Господні...», і подібні Тріоді, глас 1-й:, і глас 6-й: «Животворчому Хресту Твоєму поклоняючись...»; і стихири Мінеї, глас 1-й - 4 (перша стихира - двічі). «Слава, і нині» - Хрестобогородичний Мінеї, глас той же.
Вхід з кадилом. Читання паремій Тріоді (за звичаєм). Після «Нехай піднесеться молитва моя...» і молитви прп. Єфрема Сиріна (з трьома великими поклонами) - єктенії: «Промовмо всі...», та інше послідування Літургії Ранішосвячених Дарів (за звичаєм).
Примітка. «В цей же четвер. Всю службу співаємо скоріше, заради труда бдінного. Звершується служба Ранішосвячених, під час якої, всі хто приготувався причащаються Святих Христових Таїн. На трапезі ж їмо олію і вино п'ємо, заради труда. Деякі ж устави дозволяють тільки вино, на олію ж дозволу не дають. В Типіку ж Святої Гори вказується: на 40 святих мучеників, на знайдення глави Предтечі, в середу Хрестопоклонну, на Великий канон і на «не сідальний» - Акафіст Божої Матері в суботу 5-ї седмиці.) їсти дві варені страви з олією і випивати по дві чаші вина» (Типікон, гл. 49,«В четвер 5-й тиждень святого посту) [9].
[1] «Ієрей... входить у святий вівтар, і взявши кадильницю, промовляє і молитву кадила. І ставши перед престолом, кадить хрестоподібно, і виголошує: Благословен Бог наш, завжди, нині і повсякчас, і на віки віків. Читець: Амінь. Також поставлений читець читає...» (Типікон, гл. 49, «Початок святого і Великого посту», початок утрені).
[2] Якщо Житіє читається з Четьїх-Міней, то перша половина Житія закінчується словами «... щоб мені одержати яку-небудь милість в День Судний». З нового абзацу, зі слів «Старець із нестримними сльозами...» до кінця, - друга половина Житія.
[3] Зазвичай молитва «Спаси, Боже, людей Твоїх...» не вимовляється.
[4] На думку В. Розанова (див. Його «Богослужебний Устав Православной Церкви», с. 545), ірмоси трипіснців вичитуються. На думку свт. Афанасія (Сахарова), в подібних випадках ірмоси взагалі не читаються і не співаються, а наводяться в Тріоді повністю для того, щоб служити в якості подібних для співу наступних тропарів трипіснців, оскільки в давнину тропарі канонів співалися на глас і подібні ірмоса; співаються ірмоси лише в тих випадках, коли співаються біблійні пісні або коли на те є спеціальна вказівка Типікону (див.: Афанасій (Сахаров), єп. О поминании усопших по Уставу Православной Церкви. СПб.: Сатис, 1995. С. 172-174 ).
[5] Спів Блаженних з тропарями є особливістю утрені четверга Великого канону і утрені Великої П'ятниці (з читанням 12-ти Євангелій), а тому ні в якому разі не повинний пропускатися.
[6] Оскільки служба, відповідно до Уставу, завершується швидко, допустимо і одноразове читання «Благо є».
[7] У зв'язку з відсутністю в Типіконі певних вказівок про завершення утрені четверга 5-ої седмиці св. Чотиридесятниці, закінчення утрені в богослужбових довідниках викладається по-різному. Наприклад, прот. К. Нікольський (див. Його «Пособие к изучению Устава богослужения Православной Церкви», с. 594) вважає, що утреня закінчується як звичайна великопосна, оскільки Типікон не приводить жодних спеціальних вказівок. В. Розанов (див. його «Богослужебный Устав Православной Церкви», с. 545-546) пропонує закінчувати утреню з читанням «Благо є» один раз і з заміною «Господи, помилуй» (40) на особливу єктенію: «Помилуй нас, Боже...», при цьому після «Благо є...» зберігати звичайний тропар «Стоячи в храмі...», а поклони з молитвою прп. Єфрема Сиріна зовсім скасовувати. Розбіжності про закінчення утрені пов'язані з різним тлумаченням слів Уставу про звершення служб четверга 5-ї седмиці швидко. Термін «поскору», що використовується Типіконом також при викладі богослужіння Благовіщення в будній день посту і богослужіння полієлейного святого «в один з днів пісних», стосується таких особливостей:
а) скорочення кількості поклонів з молитвою прп. Єфрема Сирина на утрені, часах і зображальних з 16 до 3;
б) скасування всюди кінцевого Трисвятого;
в) виконання текстів, які співаються на часах і зображальних «без співу».
[8] порівн.: Никольский К., прот. Пособие к изучению Устава богослужения Православной Церкви. С. 338-339.
[9] В Слов’янській Тріоді Постовій (л. 317) вказівки про піст містяться в такій редакції: «На трапезі ж їмо олію і вино п'ємо, заради труда бдінного. В Студійському ж Уставі вказано сухо їсти весь цей тиждень, більше інших, бо це дні плачу, а не свята. А в Типіку Святої Гори вказується, на 40 святих мучеників, на знайдення глави Предтечі, і в середу Хрестопоклонну, і на Великий канон, і на несідальний – Акафіст Божої Матері в суботу 5-ї седмиці. їсти дві варені страви з олією, і випивати по дві чаші вина.

23 березня. П'ятниця 5-ої седмиці Великого посту. Мч. Кодрата і воїнів його

Літургія Ранішосвячених Дарів.
Порядок читань, згідно з календарем:
На 6-му часі: Іс. XLV, 11-17.
На веч .: Бут. XXII, 1-18. Притч. XVII, 17 - XVIII, 5.
На великому повечір'ї в четвер увечері - канон Богородиці (Октоїха) і служба прп. Марії Єгипетської (з 1 квітня).
Полуношниця, утреня і часи із зображальними.
На утрені - кафизми 13-а, 14-а і 15-а. На 1-му часі кафизми немає; на 3-му часі - кафизма 19-а; на 6-му часі - кафизма 20-а; на 9-му часі кафизми немає.
На вечірні - кафизма 18-а.
На «Господи, взиваю» стихири Тріоді на 10: самогласний, глас 6-ий: «Як від Єрусалиму ...» (двічі), мученику, глас той же: «Мученики Твої, Господи ...» (один раз), і Богородиці (Похвали), глас той же - 7 (перша стихира - тричі, друга і третя - двічі). «Слава, і нині» - Богородиці (Похвали), глас 2-й (догматик гласу не співається).
Вхід з кадилом. Читання паремій Тріоді (за звичаєм). «Нехай піднесеться молитва моя ...», та інше послідування Літургії Ранішосвячених Дарів (за звичаєм).
Примітка. У храмі Похвали Богородиці після паремій Тріоді - три паремії Богородиці, вміщені на свято Успіння (див.: Типікон, гл. 49, «В п'ятницю 5-ої седмиці вечора»).
Примітка. «На трапезі п'ємо вино, перед трудом бдінним» (див.: Типікон, гл. 49, «В п'ятницю 5-ої седмиці вечора»).

 

24 березня. Субота 5-ої седмиці Великого посту. Субота Акафіста. Похвала Пресвятої Богородиці. Свт. Софронія, патріарха Єрусалимського. Прп. Софронія, затворника Печерського, в Дальніх печерах. Свт. Євфимія, архієп. Новгородського, чудотворця

Служба звершується за Тріоддю
Примітка. Служба Свт. Софронія, патріарха Єрусалимського, співається в Неділю 4-у посту ввечері.
Напередодні в п'ятницю ввечері звершується мале повечір'я в келіях без канонів і поклонів. Кондак на повечір’ї - Суботи Акафіста, глас 8-й: «Непереможній Воєводі...».
Примітка. «Повечір'я ж мале і полуношницю співаємо в келіях. Канон Заупокійний гласу співаємо в гробницях» (Типікон, гл. 49,« В п'ятницю 5-ої седмиці ввечері»).
Календарні замітки:
На утрені після 1-ої і 2-ої кафизми і після 3-ої і 6-ої пісні канону співається Акафіст Пресвятій Богородиці. (Порядок співу Акафіста вказано в Тріоді.) Співається велике славослів'я.
Порядок читань, згідно з календарем:
Євр., 322 зач., IX, 24-28. Мк., 35 зач., VIII, 27-31.
Богородиці: Євр., 320 зач., IX, 1-7. Лк., 54 зач., X, 38-42; XI, 27-28.
Утреня.
Примітка. «До утрені вдаряють в 4-ій годині ночі, заради молебного Послідування Акафіста» (Типікон, гл. 49, «У суботу 5-ої седмиці посту»).
Ієрей виголос: «Благословен Бог наш...». Читець [1]: «Амінь», «Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі», «Царю Небесний...», Трисвяте. Після «Отче наш...» ієрей - виголос: «Бо Твоє є Царство...». Читець: «Амінь», «Господи, помилуй» (12 разів), «Слава, і нині», «Прийдіть, поклонімось...» (тричі) і звичайні псалми 19-й та 20-й (під час читання яких звершується кадіння всього храму) .
Шестипсалміє. (Ієрей читає ранні молитви.) Велика єктенія. «Бог Господь» на 8-й глас, повільно, особливим розспівом, і тропар свята Богородиці (Тріоді) [2]: (двічі). «Слава, і нині» - той же тропар.
Кафизма 16-а кафизма. Мала єктенія.
Після неї протяжно і з мелодійно співається кондак Акафіста: «Непереможній Воєводі...».
Примітка. Акафіст Божій Матері складається з 12 ікосів і 12 кондаків (всього 24, за кількістю букв грецького алфавіту); після кожного ікосу співається: «Радуйся, Невісто Неневісная», після кожного кондака: «Алилуя». Акафіст розділяється на чотири частини, по 3 ікоси і 3 кондака в кожній.
За усталеною практикою, Акафіст читається ієреєм на середині храму перед іконою Пресвятої Богородиці (якщо є собор священиків, 1-шу і 4-ту частини Акафіста зазвичай читає предстоятель, а 2-гу і 3-тю - інші священики по старшинству). На початку кожної частини Акафіста співається 1-й кондак «Непереможній Воєводі...», при цьому відкриваються царські врата; священнослужителі виходять через царські врата, які залишаються відкритими; після прочитання кожної частини Акафіста священнослужителі йдуть до вівтаря, і царські врата зачиняються.
Під час співу 1-го кондака на початку 1-ої і 4-ої частин Акафіста предстоятель в супроводі диякона зі свічкою звершує повне кадіння храму; при співі 1-го кондака на початку 2-ої і 3-ої частин Акафіста звершується мале кадіння (при соборному служінні його звершують інші священики по старшинству, в супроводі диякона, а якщо нема собору священиків, мале кадіння може звершувати диякон). Під час читання акафісту диякон безперервно кадить перед аналоєм з іконою.
Примітка. В описі Типікону спів акафісту дещо відрізняється від усталеної практики: перший кондак «Непереможній Воєводі...» співається «на середині» храму, кондаки й ікоси «читаються ієреєм у святому вівтарі», кадіння на «Непереможній Воєводі...» звершує диякон (порівн.: Типікон, гл. 49, «У суботу 5-ої седмиці посту»).
Після співу 1-го кондака «Непереможній Воєводі...» читається 1-ша частина акафісту - з 1-го ікоса по 4-й кондак. Потім знову співається: «Непереможній Воєводі...».
Читається 17-а кафизма. Мала єктенія. Співається: «Непереможній Воєводі...». Читається 2-а частина акафісту - з 4-го ікосу по 7-й кондак, знову співається: «Непереможній Воєводі...». «Господи, помилуй» (тричі), «Слава, і нині» - псалом 50-й.
Примітка. У храмі Похвали Богородиці після другого читання ікосів та кондаків співається полієлей, як це зазначено в 49 гл. Типікону ( «В суботу 5-ої седмиці посту»).
Канони (в 1-ій - 5-ій піснях):
У храмі Господському - канон храму з ірмосом на 6 (ірмоси по двічі) і свята Богородиці (Тріоді) на 6.
У храмі Богородиці - канон свята Богородиці (Тріоді) з ірмосом на 12 (ірмоси по двічі).
У храмі святого [3] - канон свята Богородиці (Тріоді) з ірмосом на 6 (ірмоси по двічі) і храму на 6.
Біблійні пісні: «Співаймо Господеві...».
Катавасія (в 1-й - 5-й піснях): «Відкрию уста мої...» (див. В Тріоді).
Після 3-ої пісні і малої єктенії співається кондак «Непереможній Воєводі...». Читається 3-тя частина акафісту - з 7-го ікосу по 10-й кондак, в кінці знову співається: «Непереможній Воєводі...». Сідальний свята Богородиці (Тріоді), глас 1-й: «Великий воїн...», «Слава, і нині» - той же сідальний.
Починаючи з 6-ї пісні, канон храму не співається, але до канону свята Богородиці (Тріоді) з ірмосом на 6 (ірмоси по двічі) приєднуються два чотирипіснця Тріоді на 8 [4], на катавасію - ірмос другого чотирипіснця (див. В Тріоді).
Після 6-ої пісні і малої єктенії співається кондак: «Непереможній Воєводі...». Читається 4-а частина акафісту - з 10-го ікосу по 13-й кондак, причому 13-й кондак: «О Всехвальная Мати...» співається або читається тричі, після нього знову читається 1-й ікос: «Ангел предстатель...», і співається 1-й кондак: «Непереможній Воєводі...».
На 9-ій пісні співаємо «Чеснішу». (Звершується звичайне кадіння.)
Після 9-ої пісні «Достойно є» не співається. Мала єктенія. Світильний свята Богородиці з Тріоді (двічі). «Слава, і нині» - той же світильний.
«Все, що дише...» і хвалітні псалми.
На хвалітніх стихири свята Богородиці (Тріоді), глас 4-й - 4 (перша стихира - двічі). «Слава, і нині» - свята Богородиці (Тріоді).
Велике славослів'я. Після Трисвятого - тропар свята Богородиці (Тріоді), глас 8-й (один раз). Єктенії і відпуст.
На часах - тропар і кондак свята Богородиці (Тріоді).
Літургія свт. Іоана Золотоустого.
Блаженні з канону Акафіста, пісні 3-тя (з ірмосом) і 6-а - 8.
Після входу - тропар свята Богородиці (Тріоді). «Слава, і нині» - кондак свята Богородиці (Тріоді).
Прокимен, алилуарій і причасний - Богородиці (порівн. В Тріоді).
Апостол і Євангеліє - суботи 5-ї седмиці і Богородиці.
Примітка. «На трапезі їмо дві варені страви з олією і п’ємо вино, дякуючи Всесвятій Владичиці нашій Богородиці за чудо, яке було створене Нею» (Типікон, гл. 49, «У суботу 5-ої седмиці посту»).
[1] «І зібравшись до церкви, після благословення священика, починаємо утреню, як і вказано [в четвер п'ятого тижня святого посту]» (Типікон, гл. 49, «У суботу 5-ої седмиці посту»).
[2] «Після шестипсалмія Бог Господь, на глас 8-й, і співаємо тропарі...» (Типікон, гл. 49, «У суботу 5-ої седмиці посту»).
[3] Порівн.: Розанов В. Богослужебный Устав Православной Церкви. С. 557.
[4] Кожен чотирипіснець містить по чотири тропаря; крім того, у другому чотирипіснцю є (після Богородичного) ще два додаткових тропаря, які співаються з особливими приспівами (див. в Тріоді).

Упорядкував протоієрей Миколай Капітула