joomla

Акафіст святому праведному Філарету Милостивому

Кондак 1
Вибраний чудотворче і предивний угоднику Христів Філарете!/ Похвальний спів приносимо тобі,/ Авраамової гостинності старанний наслідувачу,/ бо ти за людей милостиво піклуючись,/ полюбив позичати Богу,/ тому до тебе, що любов'ю Божою збагатився/ і отримав сміливість до Нього, припадаючи, молимося:/ не покинь і нас, що до тебе з проханнями звертаємось і з розчуленням взиваємо:

Радуйся, святий праведний Філарете Милостивий,/ що життям своїм Церкву Христову прикрашаєш.

Ікос 1
Для Ангелів втіхою і для людей радістю було життя твоє, Філарете Милостивий. Бо ти праотця Авраама вірою, а Іова терпінням наслідував, як люблячий батько: голодних годував, подорожніх з радістю приймав, люб'язно даючи для них прихисток, і так дім твій зробив пристановищем радості. Тому, бачачи тебе, що волю Божу ділами милосердя творив, приносимо тобі такі похвали:

Радуйся, країв пафлагонських світлий світильнику.
Радуйся, чоловіколюбства образе преславний.
Радуйся, бо ти в житті своєму всім серцем Бога полюбив.
Радуйся, полум’яніючи любов’ю до Нього багатство чеснот мудро примножив.
Радуйся, бо ти, милосердям розпалений, благодать Духа Святого рясно надбав.
Радуйся, бо ти в любові Божій багатіючи, ніколи не зубожів.
Радуйся, святий праведний Філарете Милостивий,/ що життям своїм Церкву Христову прикрашаєш.

Кондак 2
Бачили тебе близькі і далекі, як ти палав співчуттям, і старанно служив людям як Самому Господу, що з потребами і печалями до тебе зверталися, ти ж їх єлеєм милосердя заради ім'я Христового втішав. Ми ж, бачачи милосердя твоє, яке розум людський перевершує, взиваємо за тебе до Всещедрого Бога: Алилуя.

Ікос 2
Розум Премудрого воістину здобув ти, всеблаженний Філарете, що благоденство і біди, життя і смерть, убогість і багатство від Господа є, тому слова Господні: «Все, що вчинили одному з братів Моїх менших, Мені вчинили» - кращими за мед із сотів для серця твого були. Тому тобі, що до таких був милосердним, приносимо похвальні співи такі:

Радуйся, Божественного розуму предивне вмістилище.
Радуйся, милосердя Божого ревний проповіднику.
Радуйся, бо єлей милосердя ніколи в домі твоєму не вичерпувався.
Радуйся, бо так, як в Сарепті Сидонській, борошно чесноти твоєї ніколи не зменшувалось.
Радуйся, бо ти для боголюбивих душ велика утіха.
Радуйся, бо ти для тих, що скорботами засмучені благодатне зміцнення.
Радуйся, святий праведний Філарете Милостивий,/ що життям своїм Церкву Христову прикрашаєш.

Кондак 3
Силою Духа Святого, Його ж надбала душа твоя, не похитнувся дух твій, блаженний Філарете, коли Чоловіколюбець Бог, як колись на угодника свого Іова, попустив на тебе полчища ізмаїльтян, що вогнем і мечем спустошили села й ниви, і сади твої, і побили домашніх твоїх, щоб випробувати незлобливість душі твоєї. Ти ж, все це зі смиренням прийняв, устами праведного Іова благословляючи Бога: нагий я вийшов з утроби матері моєї, нагим і відійду, Господь дав – Господь забрав, – велемовно співаючи Йому: Алилуя.

Ікос 3
На Бога, надію маючи, в убогості і напастях перебуваючи, не сумував, ані згрішив ти устами твоїми перед лицем Всевишнього, всеблаженний, але як великим багатством, убогістю своєї веселився, бо за словом Господнім: в поті чола їв ти хліб твій, його ж, в надлишку маючи, щедро убогим ти роздавав. Шануючи таке уповання твоє з розчуленням взиваємо до тебе:

Радуйся, бо ти серця твого до земних скарбів не прихиляв.
Радуйся, бо ти ними ближнім своїм з благоговінням послужив.
Радуйся, бо ти милостинею як дорогоцінним миром в Церкві Христовій аромати виточуєш.
Радуйся, бо ти вдів і сиріт, і убогих хлібом життя живиш.
Радуйся, непохитний стовпе благочестя, що небес сягаєш.
Радуйся, бо ти чеснотами твоїми як ангел любов Божу оспівуєш.
Радуйся, святий праведний Філарете Милостивий,/ що життям своїм Церкву Христову прикрашаєш.

Кондак 4
Бурею випробувань і докорами від ближніх своїх не похитнувся ти, боголюбивий Філарете, коли побачив убогого хлібороба, що в біді перебував, одну пару волів, що в будинку твоєму залишилась, віддав ти йому, за Євангелієм переконуючи дружину і дітей своїх поглянути на птахів небесних, що не сіють і не жнуть, не збирають у житниці, але Отець Небесний годує їх. Так їх утішаючи, до Бога взивав ти: Алилуя.

Ікос 4
Бачачи тебе в злиднях, боголюбивий друг твій, змилосердився, і вдосталь пшениці послав тобі, щоб ти родину свою прогодував, достойний блаженний Філарете. Ти ж це, як від рук Божих прийняв, і рідних, і сусідів своїх, і убогих братів обдарував. Люди ж Божі, бачачи тебе повного милосердя, прославляли тебе похвалами такими:

Радуйся, домашньої Церкви благодатне утвердження.
Радуйся, хліборобів в праці щедре благословення.
Радуйся, для голодних і спраглих благий хлібодавцю.
Радуйся, для тих, що в бідах і печалях перебувають швидкий заступнику.
Радуйся, незлобливості особливий ревнителю.
Радуйся, добротолюбія смиренномудрий вчителю.
Радуйся, святий праведний Філарете Милостивий,/ що життям своїм Церкву Христову прикрашаєш.

Кондак 5
До медоточивого струмка уподібнився ти, богоблаженний Філарете, коли хліба насущного не було в оселі твоїй, однак, убогого, який прийшов до дому твого не відкинув ти, і не відпустив ні з чим, а від бджіл мед забрав, і так душу раба Христова звеселив. Ми ж, милосердя такого в житті нашому не маємо, але те, що дав нам Господь, безумно розтрачуючи, як принесемо похвальні співи Богу, що милує нас, якщо не будемо взивати до Нього дякуючи за тебе: Алилуя.

Ікос 5
Чуючи і бачачи як милість і істина зустрілися, правда і мир в своїх діяннях привіталися, хто не вшанує подвиги твої, воістину Милостивий Філарете, або хто не здивується твоїй любові до убогих – бо ти, в крайній убогості перебуваючи: на Бога надію маючи, за псалмами сповідував: Коли піду посеред скорботи, Господь підживить мене, і спасе мене правиця Його. До набуття такої Богом керованої мудрості спонукай і нас, що так взиваємо до тебе:

Радуйся, пломеню віри божественного горіння.
Радуйся, фіміаме запашного перед Богом куріння.
Радуйся, кринице невичерпного милосердя.
Радуйся, странноприїмцю чертога не зачиненого.
Радуйся, праведного Іова старанний наслідувачу.
Радуйся, друже Христовий, і за нас перед Ним вірний заступнику.
Радуйся, святий праведний Філарете Милостивий,/ що життям своїм Церкву Христову прикрашаєш.

Кондак 6
Проповідником милосердя і чоловіколюбства Христового став ти побожним твоїм житієм, святий Філарете, і як другого Авраама показав Бог тебе світові. Тому поглянув Господь на смирення твоє і від великої убогості до роду царського підніс насліддя твоє, щоб побачив синів і дочок роду твого, як новонасаджені оливки, навколо столу твого всі дні життя твого, щоб і ми через тебе дізналися як піклується Господь про тих, хто вдається на нього, і з любов'ю взиває до Нього: Алилуя.

Ікос 6
Засяяв ти, як світло ясне палаючи любов’ю твоєю до Господа, і на камені віри утвердив серце своє, премудрий працівнику винограднику Христового і, як квітка багатобарвна, подвигом віри процвів ти з дітьми твоїми, яких довготерпінням твоїм уповати на Бога навчав. Вони ж, усвідомивши гріх нарікання свого і, з розчуленим серцем, благословляли Бога, що вчинив милість. З ними ж і ми до тебе припадаємо і розчулено взиваємо:

Радуйся, бо ти мав шлюб чесний і житіє не осквернене угодне Богові.
Радуйся, бо ти Церкву домашню на камені віри богомудро утвердив.
Радуйся, подружньої вірності тверде зберігання.
Радуйся, для тих, хто в подвигу цьому знемагають благодатне зміцнення.
Радуйся, бо ти молодим подружжям образ християнського життя добре показав.
Радуйся, бо ти молитвою перед Богом в їхніх потребах допомагаєш.
Радуйся, святий праведний Філарете Милостивий,/ що життям своїм Церкву Христову прикрашаєш.

Кондак 7
Бажаючи воздати за все, хвалу Богу, що дарував тобі недовідомі блага, говорив ти до дружини з дітьми твоїми: зробімо бенкет і благаймо Царя нашого з вельможами прийти до нас. Коли гостина була ними приготована, пішов ти, всеблаженний, на вулиці міста і роздоріжжя, і кого знайшов ти: убогих, і сліпих і кульгавих, і розслаблених, для всіх в домі твоєму царську трапезу приготував, і їм з домашніми своїми, як Царю царів, послуговував ти. З ними ж, як з друзями Христовими, навчаєш і нас взивати в Тройці славленому Богу: Алилуя.

Ікос 7
Нового світильника, що ділами милосердя засяяв, отримала тебе Церква Христова, Філарете Милостивий, оскільки не прихилялось серце твоє до скарбів земних, ані царських милостинь і щедрот, які за ніщо вважав ти, і все що приносили тобі, убогим і стражденним щедро роздавав ти. Прислухайся ж і до нас, о всеблаженний, щоб за твоїми молитвами від душевної і тілесної шкоди визволилися, вражені твоєю щедролюбністю, приносячи тобі таки похвали:

Радуйся, бо ти отців і праотців наших у вірі наслідував.
Радуйся, скарбів Небесних премудрий стяжателю.
Радуйся, бо ти благочестям твоїм ціломудрості і страху Божого нас навчаєш.
Радуйся, бо ти тих, що хворіють жорстокосердям щедролюбністю зціляєш.
Радуйся, бо ти більше царських почестей убогість Христову полюбив.
Радуйся, бо ти Царства Христового більше земних благ шукати нас навчив.
Радуйся, святий праведний Філарете Милостивий,/ що життям своїм Церкву Христову прикрашаєш.

Кондак 8
Дивним і преславним було твоє житіє, преблаженний Філарете, з нього багато хто дивувався, як ти царськими почестями наділений, убогість духовну більше багатства світу цього полюбив, у пості й молитві багатство невичерпне для душі твоєї стяжав. Хто зможе розповісти про болісті і боротьбу твою, які заради Христа зазнав ти, якщо божественною любов’ю не запалає, щоб чистим серцем невпинно взивати до Господа: Ти уповання моє, доле моя на землі живих, Алилуя.

Ікос 8
Весь був ти в вишніх, праведний Філарете, коли Духом Святим було сповіщено тобі завершення життя твого і, як древній Патріарх Яків, покликав Ти дітей своїх і чад дітей своїх, яким, пророчо, все, що має статися з волі Божої, провістив ти. І, так їх благословляючи, як сонце лицем своїм засяяв, і псалмами до Бога взивав ти: про Милість і правосуддя буду співати Тобі, Господи, коли прийдеш до мене; і, так молячись, дух твій в руки Божі віддав ти. Вони, ж зі сокрушенням, ридаючи взивали:

Радуйся, отче милостивий і лагідний, що любові Христової нас навчаєш.
Радуйся, бо ти майбутнє, як сьогоднішнє нам провіщаєш.
Радуйся, бо ти трьох онуків твоїх на подвиг чернечий пророчо благословив.
Радуйся, бо ти послуху, ціломудрості і бідності Христової їх навчив.
Радуйся, бо ти співчуттям і любов’ю до бідних дуже багато Богу догодив.
Радуйся, бо ти милостинею Царство Боже унаслідував.
Радуйся, святий праведний Філарете Милостивий,/ що життям своїм Церкву Христову прикрашаєш.

Кондак 9
Всяке коліно земних: царі і вельможі, подорожні і убогі, з міст і сіл, як мурахи до гробу твого збіглися, блаженний Філарете, один одного притискаючи і зі сльозами взиваючи: О, Господи Боже наш! Навіщо позбавив Ти нас батька і годувальника нашого? Хто нині голодних наситить, голих одягне, подорожніх до свого дому приведе? Хто ж померлих і тих, що на стежках впали братів наших поховає? Ми ж здригаємося серцем і душею, бо нічого доброго для таких не зробили, щоб співати з ними хвалебну пісню Богу: Алилуя.

Ікос 9
Красномовці велемовні недомислюють: якими словами достойно прославити в подружньому подвигу твоє непорочне служіння Богові, боголюбивий Філарете, ані розповісти про всі преславні чудеса твої, якими і після смерті тих, що в скорботах до тебе припадали утішав ти. Ось бо чоловік, що від духа злого багаторічно страждав, коли біля гробу твого впав, від його болісних напастей звільнився, хвалу велику Богу підніс. Народ же, будучи свідком цього чуда, благословляючи Бога, зі страхом і розчуленням приніс тобі такі похвали:

Радуйся, бо ти, як Архістратиг Божий сатану до низу скинув.
Радуйся, бо ти завдяки милосердю твоєму досягнув лона Авраамового
Радуйся, Небесного господаря рабе добрий і вірний.
Радуйся, молитвенику за нас біля Престолу Божого непосоромний.
Радуйся, бо ти за любов твою святу cподобився любові Царя Небесного.
Радуйся, за Євангелієм на землі потрудившись, співжиття з ангелами удостоївся.
Радуйся, святий праведний Філарете Милостивий,/ що життям своїм Церкву Христову прикрашаєш.

Кондак 10
Спасительного пристановища і райських насолод преславно досягнув ти послухом твоїм, похвальний Філарете, і річку вогненну, що нечестя спалює, не ушкоджено перейшов ти, де з обранцями Божими дано тобі було вінець нев’янучої слави, в якій бо тебе муж праведний побачив, і від Ангела Господнього почувши: ось Філарет Амнійский, що великою своєю любов'ю до убогих, милістю і чистим своїм життям, другим Авраамом став. Так, бачачи тебе з Богом торжествуючого, смиренно і ми співаємо: Алилуя.

Ікос 10
Стіною і надійним пристановищем ти є, Філарете Милостивий, всім, хто до заступництва твого вдається, за них же як за дітей своїх перед Богом в молитві клопочешся. Тому ж і нам, що до тебе з любов'ю припадаємо, і твого заступництва перед Богом просимо, будь стіною і непохитною огорожею, і від усіх підступів ворожих визволенням непоборним, щоб за твоїми молитвами досягли ми райського пристановища і, в Бозі веселячись, радісно взивали до тебе:

Радуйся, бо ти від думок про Бога до Богопізнання славно піднісся.
Радуйся, бо ти про Бога розмірковуючи, красою безсмертя прикрасився.
Радуйся, бо ти про убогих піклувався, що біля воріт дому твого від ранку перебували.
Радуйся, бо ти так від ранку пильнуючи, любов Божу придбав.
Радуйся, християнського благочестя дивний проповіднику.
Радуйся, милостивий за нас перед Богом заступнику.
Радуйся, святий праведний Філарете Милостивий,/ що життям своїм Церкву Христову прикрашаєш.

Кондак 11
Спів всехвальний приносимо тобі, достойний особливого здивування Філарете, і за псалмами співаємо: Блажен муж, що боїться Господа, і заповіді Його дуже любі йому. Він роздає щедро, подає убогим: правда його перебуватиме вічно. Так, о всеблаженний, житієм твоїм показав ти, як ченці і миряни, священики і вельможі, багаті і убогі покликані увійти в радість Господа свого, якщо зрозуміють що з Господом милість, і велике визволення, і ділами добрими прославлять Трисвяте ім'я Його: Алилуя.

Ікос 11
Світлоносним служителем милосердя і чоловіколюбства став ти перед престолом Всевишнього Владики і Господа Сил, всеблаженний Філарете, звідки Божественними променями Трисонячного Світла осяюєш нас, що у темряві гріховності блукаємо, на світлу дорогу покаяння і добродіяння наставляєш: щоб не шукали собі скарбів на землі, де черв та іржа їсть, і де злодії підкопують і крадуть. Ми ж, до солодких цих слів Христових прислухаючись, з радістю взиваємо до тебе:

Радуйся, бо ти колісницею чеснот від землі до неба зійшов.
Радуйся, бо ти всі підступи ворожі милосердям до людей посоромив.
Радуйся, святої Церкви похвало і окрасо.
Радуйся, серед спокус світу цього, непорочне Богу в шлюбі служіння.
Радуйся, спасінням Твоїм Небесні Чини радіють.
Радуйся, іменем твоїм всі земнородні, веселячись хваляться.
Радуйся, святий праведний Філарете Милостивий,/ що життям своїм Церкву Христову прикрашаєш.

Кондак 12
Благодать Божу сповна прийняв ти, праведний Філарете, бо нею зміцнив ти серце своє у любові до Христа Бога, бо так, довготерпінням і вірою просяявши, від земного твого життя до Небесних осель з ангельськими чинами оселився, Божого милосердя будучи особливим проповідником. Перед Ним, зі сміливістю стоячи, щиро молимося: щоб благодаттю Святого Духа окропив серця наші, щоб твого житія наслідувачами стали, старанно поспішили до виконання заповідей Христових, до Нього взиваючи: Алилуя.

Ікос 12
Прославляючи невимовні чесноти твої, якими заради наслідування Христового милосердя був ти сповнений, і як квітка нев'януча посеред людей красою розуму твого процвів, Філарете Милостивий, удостоївся ти Небесний чертог бачити й оспівувати славу Божу. Такого блаженства випроси і нам, що з вірою і любов'ю шануємо пресвітлу пам'ять твою, щоб за твоїм клопотанням почули Божественний голос грядущого судити живих і мертвих: Прийдіть благословенні Отця Мого, унаслідуйте приготоване вам Царство від створення світу, щоб вдячно взивали до тебе:

Радуйся, бо ти висотою свого розуму пізнав швидкоплинність світу цього.
Радуйся, бо ти чистотою серця твого любов Христову придбав.
Радуйся, бо ти чеснотами твоїми на бенкет Агнця Божого нас закликаєш.
Радуйся, бо ти молитвами твоїми двері Царства Христового нам відкриваєш.
Радуйся, трубо ангельська, що про відплату Божу сповіщаєш.
Радуйся, любове невимовна, що через річку вогняну в чертог Небесний вірних вводиш.
Радуйся, святий праведний Філарете Милостивий,/ що життям своїм Церкву Христову прикрашаєш.

Кондак 13
О, преблагий угоднику Божий, Філарете Милостивий! Прийми від нас убоге прославлення віри і довготерпіння твого, бо ти маєш сміливість перед Господом і до людей співчутливість, тож випроси у Чоловіколюбного Бога для Церкви Христової непохитний добрий стан, а для нас, благочестивої віри утвердження, надії непохитне уповання і братолюбство нелицемірне, щоб не зменшувалась правда Божа в ділах наших, щоб не засоромились перед батьками і предками нашими, коли співатимемо Богу, Трисвяту пісню: Алилуя.

Цей кондак читається тричі, потім Ікос 1 і Кондак 1

Молитва до святого праведного Філарета Милостивого
О, предивний обранцю Божий, Філарете Милостивий! Амнії найщедріший хлібодавцю, Православ'я світильнику, Господа Бога рабе добрий і вірний! Ти бо всім серцем за Євангелієм пішов за Христом і даний тобі талант премудрий примножив: сиріт і убогих одягав і годував; подорожніх і убогих до свого дому приводив, скорботних і засмучених утішав, померлих і тих, що на стежках впали похованню віддавав; всім різним чином послужив, і так віру свою ти ділами показав. О, святий угоднику Божий, не відкинь нас, що в скорботах життєвих знемагаємо і в пристрастями гріховними опановані. У всі дні безнадійність і легкодухість хитають нашу віру, жорстокосердість і озлоблення томлять серця наші і охолоджують любов нашу; а честолюбство і нетерпіння псують душі наші, і так, як убогі, в ділах благих зубожіли. Ти ж, отче праведний, змилосердившись над нами, благай Христа Бога, щоб збагатив наші серця Духом Своїм Святим, зцілив душевні і тілесні недуги наші, і, як ниву спраглу, напоїв нас щедротами чоловіколюбства Свого; щоб віру, довготерпіння і милосердя твоє наслідуючи, ми у благочесті та чистоті пожили всі дні життя нашого. Ще молимо тебе, преблаженний, коли настане час відходу нашого із життя тимчасового, підведи нас до покаяння нелицемірного, щоб ми з’єдналися із Христом Спасителем нашим через святі Його Таїнства і стали наслідниками Царства Небесного, де в радості святих і ангелів сподобилися і поклонятися і прославляти Трисвяте Ім'я: Отця, і Сина, і Святого Духа, на віки віків. Амінь!

уклав протоієрей Миколай Капітула