joomla

З благословення архієпископа Рівненського і Острозького Іларіона 21 квітня 2018 року паломницьким центром «Воскресіння» було організовано прощу до святинь Закарпаття.

Протягом дня паломники помолилися в багатьох монастирях і храмах та змогли помилуватися неповторною красою Закарпаття. Паломницька група побувала в Кирило-Мефодіївському жіночому монастирі у Сваляві, що розташований в мальовничому місці і майже з усіх боків оточений невеликими, вкритими густими лісами горами. Тут прочани приклалися до святинь, які знаходяться в головному Свято-Троїцькому храмі обителі. Головною святинею обителі є місцевошанована ікона Божої Матері Феодорівська. Також тут зберігається ковчег із мощами преподобних отців Києво-Печерських та інші святині. Помолившись біля святинь рівняни вирушили далі за маршрутом до Красногорського Всіхсвятського чоловічого монастиря. Ця обитель є молодою і немає древньої історії, однак монастирський комплекс на Красній горі, прославився на все Закарпаття і далеко за його межами чудом: лілії, які прикрашали ікону Богородиці «Всіх скорботних Радість», розцвіли після того, як всохли. Розповідають, що ікону перед світлим святом Воскресіння Христового було прикрашено білими ліліями. Згодом стебла квіток засохли. А через деякий час парафіяни, прийшовши на службу Божу і приступивши до святого образу з наміром прикластися до нього, помітили, що сухі лілії розцвіли. На повністю засохлих стеблах розпустилися білі, як сніг, квітки. Від них йшов чудовий ніжний аромат. Цей феномен ніхто з учених не взявся коментувати. В Красногорському монастирі знаходиться також ікона преподобного Серафима Саровського з часткою його святих мощей та чудотворна ікона Богородиці «Неопалима Купина». Також рівненські паломники відвідали Свято-Покровський чоловічий монастир що в Ракошино. Однією із головних святинь цього монастиря є Іверська Ікона Божої Матері подарована Єрусалимським патріархом Іоаникієм. Біля цього образу Пречистої відбувається безліч чудес, особливо багато людей зціляється від онкологічних хвороб та безпліддя. В монастирі також знаходиться ікона великомученика Пантелеймона з часткою мощей; чудотворна ікона Божої Матері «Знамення» та ковчег з великою кількістю мощей святих угодників.

Окрім цього прочани відвідали місто Мукачево де мали можливість помолитися у храмах міста. В Свято-Успенській церкві було звершено молебень, який очолив настоятель храму протоієрей Сергій Потюк. По завершенні молебню отець Сергій розповів про непросту долю святині і подякував всім паломникам за їхні молитви і участь у прощі до святих місць Закарпаття. Окрім Успенського храму паломницька група помолилась в кафедральному соборі Почаївської ікони Пресвятої Богородиці та в греко-католицькій церкві Успіння Пресвятої Богородиці, що побудована на початку XIX століття, ці храми є перлинами міста Мукачево, прикрашають його своєю неповторною архітектурою.

Також паломники відвідали Свято-Миколаївський жіночий православний монастир, котрий є однією з головних сакральних пам'яток Мукачево. Ця свята обитель була заснована близько тисячі років тому і з тих пір залишається духовним домом жителів міста, місцем, куди з усіх кінців України приходять паломники, бажаючи побачити її красу і помолитися біля її святинь. Свято-Миколаївський монастир – найдавніший, один з найбільших православних центрів Закарпаття, побувати в цій пам'ятці України, значить, побачити одне з найстаріших святих місць на нашій землі. У Мукачеві пам'ятки численні і різноманітні, і Свято-Миколаївська обитель серед них – одна з найбільш вражаючих, атмосфера цього місця залишає найприємніші спогади. В обителі зберігаються такі святині: ікони Пресвятої Богородиці «Скоропослушниця» та Іверська, а також частки мощей святителя Миколая Чудотворця, преподобних Мойсея Угрина, Сергія Радонезького та інших святих. Архітектура монастиря відрізняється монументальністю – стіни обителі у воєнні часи мали захищати не тільки ченців, а й жителів навколишніх земель. Комплекс вважається класичним зразком європейського монастирського зодчества.

Окрім цього паломники побували також в Чинадієво, яке називають одним з найбільш казкових місць Закарпаття. Тут дивує і захоплює все, починаючи від чарівно гарної природи і закінчуючи древніми архітектурними скарбами. А ще – це один з кращих оздоровчих курортів України, люди з усіх куточків країни і навіть з-за кордону приїжджають сюди, щоб поправити своє здоров'я, насолоджуючись чудовими видами, старовинною архітектурою, найчистішим повітрям і водами з цілющих джерел, які ховаються в густих вікових лісах.

Вперше селище, яке з 1944 року називають «Чинадієво», згадується в письмових джерелах під угорською назвою Сент-Міклош (Святий Миколай) в 1214 році. До 1726 року селище знаходилося у володінні Угорщини і належало роду Перені, а потім після придушення визвольної війни імператор Австрії Карл VI подарував його графу Ервіну-Фрідріху Шенборну. Рід Шенборнів володів ним до середини минулого століття. Нинішню назву Чинадієво пов'язують з тим, що тут проходили суди, тобто місцева знать «учиняла суд».

Селище міського типу Чинадієво знаходиться на правому березі мальовничої річки Латориця на відстані всього 20 кілометрів від Мукачева серед високих гір. Місцева природа захоплює.

Унікальність Чинадієво полягає в тому, що, будучи невеликим провінційним селищем з населенням всього близько 7 тисяч жителів, воно зберігає в собі безцінні скарби, якими не можуть похвалитися багато великих міст. Тут зберігся не один, а два старовинних палаци, церкви та інші цікаві пам'ятки. Перлиною пам'яток Закарпаття, однією з найкрасивіших споруд України вважається побудований в 1890 році в Чинадієво мисливський палац Шенборнів. Палац унікальний, зведений за цікавою задумом, а оточує його великий ландшафтний парк площею 19 гектарів, закладений на початку XIX століття. З другої половини минулого століття він був перетворений в санаторій, і з тих пір відпочинок в стінах старовинної споруди, захоплювався і вражаючого своєю красою, прогулянки по красивому парку з великим ставком, віковими і рідкісними деревами стали доступними всім бажаючим. Палац Шенборнів також називають санаторієм «Карпати», це найвідоміша пам'ятка Чинадієво. Паломники мали можливість побувати в палаці Шемборнів, прогулятися прекрасним ландшафтним парком та відпочити в кремнієвих басейнах санаторію «Карпати».

Після цього прочани помолилися в Свято-Іллінській церкві – яка є найстарішим храмом в Чинадієво, що приваблює віруючих і гостей селища не тільки своєю красою, а й чудотворною реліквією із загадковою історією, що зберігається тут з 2002 року. Лісоруби зрубали 100-літній бук. Але зробити це їм вдалося лише з третього разу – дерево не піддавалося. Коли ж зрубане дерево розрубали на колоди і стали їх розколювати на поліна, то виявили справжнє чудо. Одна з частин стовбура близько 80 см в довжину, яку ніяк не вдавалося розрубати на поліна, розкрилася як книга, на обох «сторінках» якої був зображений великий темно-коричневий хрест ідеальних пропорцій. Як зображення хреста могло виявитися всередині дерева, залишається загадкою. Вчені не можуть цього пояснити, а парафіяни церкви і всі, хто бачив його на власні очі, не сумніваються в одному – в його чудотворності. Після виявлення один хрест був покладений в спеціальну оправу з дерева і встановлений біля вівтаря Іллінської церкви, другий був відправлений в православну церкву, розташовану неподалік. Звістка про чудо швидко розійшлася по всім куточкам України і зараз, велика кількість паломників приїжджають сюди, щоб побачити чудотворний хрест в Чинадієво та прославити Господа Розп’ятого і Воскреслого.

Сповненні благодатних відчуттів та з піднесеним настроєм паломники повернулися до своїх домівок дякуючи Господу Богу за успішне паломництво.

Слід відмітити, що паломницьким центром «Воскресіння» заплановано ще одну (на цей раз 2-х денну) паломницьку поїздку до святинь Закарпаття, яка відбудеться 24-25 серпня. Орієнтовна вартість 850 грн.

протоієрей Миколай Капітула,

головний координатор паломницького центру «Воскресіння»