joomla

     Цьогоріч вся повнота Української Православної Церкви відзначає славний ювілей – 1030-ліття Хрещення Руси-України, яке звершив святий рівноапостольний князь Володимир Великий.

На високому церковному та державному рівні пройшли урочистості в Золотоверхому Києві, а нині й у різних куточках України. Це символізує те, що спочатку була хрещена Столиця нашої Держави, а потім всі її землі. І саме цей Ювілей Хрещення Руси-України в чергове нагадує кожному свідомому Українцю, що наша славна земля, прийнявши зерно християнської віри з Візантії, має знову всі підстави просити «Томос про автокефалію» не в Російської церкви, яка свого часу вкрала її і донині старається принизити у всьому Православному світі, а в рідної Церкви-Матері. І Господь, який завжди на стороні правди, зараз допомагає Матері знову прийняти в свої обійми Дочку, яка, незважаючи на різні випробування, стала дорослою та самостійною.

Долучилася до цього славного торжества православної віри також і Рівненська єпархія. Так, 10 серпня 2018 року, на чолі з архієпископом Рівненським і Острозьким Іларіоном, пройшли урочистості з відзначення 1030-ліття Хрещення Київської Руси-України.

Символічно, що святкування цього ювілею, припало на день вшанування чудотворного образу Пресвятої Богородиці «Одигітрії-Дорогобузької» у Рівному. Саме в новітній час Пресвята Богородиця показала Свою невимовну благодатну силу, прославивши через мироточіння Дорогобузький образ.

Багато людей вже отримали зцілення від ракових захворювань, від безпліддя, від хвороб душевних і тілесних біля цього Образу Пресвятої Богородиці, який постійно знаходиться у Свято-Покровському соборі Рівного. Слід відзначити, що ця ікона є точним списком образу «Богородиці-Одигітрії», виявивленої у 60-х роках минулого століття українським мистецтвознавцем Павлом Жолтовським в напівзруйнованій церкві Успіння Пресвятої Богородиці у селі Дорогобуж на Рівненщині. Після реставраційних робіт ікону передали до Рівненського обласного краєзнавчого музею, де вона знаходиться й нині.

А 2 липня 2013 р. було виявлено мироточіння ікони Пресвятої Богородиці. Так, із благословення архієпископа Рівненського і Острозького Іларіона 10 липня 2013 р. сформували комісію у складі: архієпископа Рівненського і Острозького Іларіона, протоієрея Сергія Лучаніна, секретаря Рівненського єпархіального управління, протоієрея В'ячеслава Грицака, Рівненського обласного благочинного, протоієрея Романа Довбети, старшого священика Покровського собору та протоієрея Василія Рудніцького - прес-секретаря Рівненської єпархії, яка і засвідчила факт мироточіння образу Пресвятої Богородиці «Одигітрії-Дорогобузької».

Відрадно, що ікона Божої Матері «Одигітрія-Дорогобузька» почала мироточити тоді, коли до Свято-Покровського собору Рівного привезли мощі новоявленого святого – преподобного Меркурія, ігумена Бригинського, Чернігівського чудотворця.

Мабуть, саме тоді Пресвята Владичиця, разом із преподобним Меркурієм Бригинським, попереджала всіх нас про ті нелегкі часи, які чекали нашу Землю. І через мироточіння своєї ікони, а також від багатьох зцілень від мощей преподобного Меркурія Бригинського, Богородиця немов взивала до нас: «Не бійтесь, я з вами. І, як колись, Я разом із преподобним Іовом захистила Почаївську обитель від нашестя ворожого, так і зараз разом з преподобним Меркурієм захищаю вас від сучасних чужинців, які прийшли на славну Українську землю. Цей захист відчуватиме той, хто з вірою припадатиме до мого чудотворного Образу». Таким чином, пройшовши від Революції гідності через окупацію Криму і Донбасу, православні віруючі Рівненщини сподіваються під Покровом Пресвятої Богородиці перемогти всі незгоди сьогодення і об'єднатися у Єдиній Помісній Православній Церкві.

Розпочались урочистості з відзначення 1030-ліття Хрещення Руси-України в Рівненській єпархії із Божественної літургії у Свято-Покровському соборі, яку очолив архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон. Владиці співслужили чисельні клірики єпархії: благочинні, намісники монастирів, настоятелі храмів та духовенство кафедральних соборів.

Помолитись за урочистим богослужінням до храму також прийшли: Народний депутат України Юрій Вознюк, голова Рівненської ОДА Олексій Муляренко, голова Рівненської обласної ради Олександр Данильчук, міський голова Рівного Володимир Хомко, командувач ОК «Захід» генерал-майор Олександр Павлюк, начальник Рівненського обласного управління лісового та мисливського господарства Віталій Сухович, меценат Олег Каштан та інші відомі у місті люди. Вони спільно з духовенством і сотнями рівнян єдиними устами просили Божу Матір про визволення нашої Батьківщини від нашестя чужинців, за мужніх захисників Української держави, які захищають нашу країну від агресора, за створення в Україні Єдиної Помісної Православної Церкви, яка буде запорукою нашої Держаної Незалежності.

І саме те, що на богослужінні були присутні представники влади є свідченням того, що вже близько той час, коли з волі Божої, у неподільній Українській Державі утвориться Єдина Помісна Православна Церква, яка займе достойне місце в сім’ї Помісних Православних Церков.

Свідченням того, що наша Церква постійно збільшується, є й те, що в ній дуже часто з'являються нові священнослужителі. Так, за Божественною літургією у Свято-Покровському соборі архієпископ Іларіон звершив чергову ієрейську хіротонію, висвятивши диякона Назарія Барана на пресвітера.

Після літургії відбувся хресний хід навколо кафедрального храму зі списком чудотворної Дорогобузької ікони. Під час хресного ходу владика Іларіон окропив освяченою водою всіх присутніх і благословив місто Рівне та його жителів чудотворним образом. Завершився хресний хід у храмі перед дорогоцінним ківотом, у якому поміщена Дорогобузька ікона. В кінці ж молебню владика Іларіон прочитав молитву до Пресвятої Богородиці та всі разом, духовенство і вірні проспівали «Царице наша Преблагая…» єдиними устами звертаючись до Пречистої, щоб Вона захистила землю і Церкву нашу від усяких негараздів.

Наприкінці богослужіння архієпископ Іларіон виголосив повчальну проповідь. Зокрема, владика нагадав, що цим святковим богослужінням Рівненська єпархія продовжує відзначення 1030-ї річниці Хрещення Русі.

       Знаменно, що саме зараз, відзначаючи ювілей Хрещення Руси-України, ми й вшановуємо найбільшу святиню нашої єпархії – чудотворну миpоточиву ікону Преcвятої Богородиці «Одигитрії-Дoрогобузької». І саме в цей час, за молитвами Божої Матері, Господь посилає нам свою милість, ми отримуємо прощення гріхів і, в першу чергу, зцілення душі. Адже, навіть, якщо ми маємо фізичні хвороби чи вади, але в нас зцілена душа та любляче серце, через нас діє благодать Святого Духа. Тоді ми можемо творити ті великі справи, які творили Апостоли. Хоча це й рідкість у наш час, адже наша віра, зазвичай, від чогось залежить, і все частіше - від матеріальних благ. Однак святкова молитва свідчить про те, що в нас ще є велика віра, бо ми покинули всі буденні справи та прийшли вшанувати Божу Матір. І повірмо, що всі ми вийдемо з цього храму з Божою милістю, зазначив архієпископ Іларіон.

Також владика додав, що Божа Матір насправді перебуває дуже близько біля нас і молиться за нас перед Своїм Сином. Найбільше ж ми відчуваємо Її присутність, коли молимося перед її іконами.

       І все, що ми з вірою попросимо - обов'язково збудиться.   Підтвердженням цього є сотні див і зцілень, у тому числі від раку, з того дня, коли Богородиця «Одигитрія-Дoрогобузька» проявилася у нашій копії ікони. Часто люди зверталися до чудотворного образу з різними проханнями і, коли це було зі щирою вірою — обов'язково збувалося. Хоча буває іноді й таке, що Господь чує наші молитви, але не відразу дає те, що просимо. Іноді це відбувається з часом, а інколи замість одного блага - ми отримуємо інше, адже Милостивий Господь краще знає, що насправді потрібно для спасіння нашої душі, сказав під час своєї проповіді владика Іларіон.

Також архіпастир, із благословення Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета, вручив Орден Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого ІІІ ступеня проректору Рівненського державного гуманітарного університету Роману Павелківу. Таку нагороду від Святійшого Патріарха Філарета науковець отримав за заслуги з відродження духовності та утвердження Помісної Української Православної Церкви.

Окремо владика Іларіон відзначив прочан паломницького центру «Воскресіння», які нещодавно перебували з паломництвом у Греції. Слід додати, що під час прощі рівненські паломники, з благословення місцевого митрополита та благословення в.о. Екзарха Європи, голови Управління зовнішніх церковних зв’язків, архієпископа Рівненського і Острозького Іларіона, відслужили Божественну літургію в одному з храмів, який належить до Константинопольського Патріархату. Тим самим, Матір-Церква в чергове продемонструвала, що вона чекає на свою Дочку. Всім учасникам цього прощі владика Іларіон вручив Пам’ятки та наголосив на важливості паломництва в житті кожного християнина.

Наостанок владика Іларіон нагадав усім присутнім про те, що завжди варто робити добрі справи та допомагати тим, хто цього потребує, адже кожен може зробити наше суспільство кращим. У приклад для наслідування архієпископ Іларіон привів благодійну організацію «ЕЛЕОС-РІВНЕ». Адже за нетривалий час свого існування команда «ЕЛЕОС-РІВНЕ» вже встигла зробити чимало добрих справ. І в цей день, із благословення архієпископа Іларіона, представниками громадської організації спільно з військовими, за древньою Українською традицією, приготували для прихожан і паломників святковий обід. На церковному подвір’ї було облаштовано польову кухню, де кожен охочий міг скуштувати смачний куліш.

Маємо надію і віримо, що спільними зусиллями, з благословення Божого, в Україні постане Єдина Помісна Православна Церква, яка стане міцною основою і фундаментом для зміцнення нашої рідної неньки України.

 

 

Прес-служба Рівненської єпархії

фото прес-служба та Володимир Карчевський