joomla

14 серпня Православна Церква відзначає свято Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього та день пам’яті святих мучеників Маккавеєвих.

Згідно з грецьким часословом 1897 року, свято появилося через хвороби, які часто бували в серпні. Так, спрадавна утвердився у Константинополі звичай виносили Чесне Древо Хреста на дороги та вулиці для освячення місць і запобігання хвороб. Хрест виносили напередодні з царської скарбниці, ложили у Великій церкві на честь Святої Софії - Премудрості Божої.

До свята Успіння Пресвятої Богородиці перед святинею відбувалися літії й Хрест залишався доступним для поклоніння. Тому свято отримало назву Винесення Чесних Древ Животворящого Хреста Господнього.

У нас це свято відзначалося разом зі спогадом Дня Хрещення Руси-України, про що свідчать хронографи ХVI століття.

З давніх-давен в наших храмах у цей день служили водосвятний молебень і звершували освячення меду. Тому свято називається «Медовий Спас», «Спас на воді», «Мокрий Спас».

До слова, святі мученики Маккавеєві жили в II столітті до Pіздва Христового. Тоді цар Сирії Антіох поневолив єврейський народ і хотів змусити євреїв перейти в язичництво. Цар розпорядився, щоб всі їли свинину - м'ясо заборонене Законом (Лев. 11: 7-8). Першим змушували його їсти 80-річного вчителя Єлеазара, насильно відкривши йому рот. Але святий виплюнув свинину й не погодився прикидатися підкореним, щоб зберегти життя. Його колесували. Сім братів, яких наставляв у вірі Єлеазар, були арештовані й постали перед царем. Правитель наказав розкласти перед ними інструменти для тортур, щоб залякати їх, але старший відповів: «Краще померти, ніж переступити Закон наших отців». Антіох наказав відрізати йому язика, зняти шкіру та відсікти кінцівки. Потім його піддали катуванням колесом і поклали на жаровню. Бачачи його муки, мати Соломонія і брати його молилися Богу, щоб також мужньо постраждати за віру. Потім братів і мати по черзі піддали жорстоким тортурам. Вони прийняли муки за віру.

З нагоди свята архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон очолив Божественну літургію у Свято-Покровському кафедральному соборі Рівного.

За богослужінням були виголошені додаткові прохання про створення в Україні єдиної Помісної Православної Церкви, за Святійшого Патріарха Варфоломія, за Президента, Верховну Раду України та розпочате діло рук їх по об'єднанню Православної Церкви в Україні. Також свяшеники помилилися за воїнів, які захищають нашу батьківщину від нашестя чужинців.

По завершенні літургії освятили квіти і мед, принесені парафіянами Покровського собору.

Прес-служба Рівненської єпархії