joomla

Історична і така довгоочікувана подія сталася 8 жовтня в місті Дубно. Свій вічний спокій знайшли люди, яких невинно вбили у Дубенській в'язниці НКВДисти. Чин похорону очолив архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон та єпископ Волинський Йосафат Говера (УГКЦ). 

 

Архієреям співслужив благочинний Дубенського міського благочиння протоієрей Василій Лозинський, благочинний Млинівського благочиння протоієрей Володимир Левандовський,  декан Римо-Католицької Церкви отець Владислав Чайка та місцеве духовенсво.

....

Згідно із свідченнями трьох людей, яким вдалося врятуватись під час різанини з 24 на 25 червня 1941 року, в в'язниці було страчено близько 550 в'язнів, серед яких було 100 жінок. Німці встановили лише чотири особи, які вижили і які пізніше перебували на лікуванні в різних військових госпіталях Дубна. троє далі німцям свідчення.

 

Вікіпедія про цю трагедію розповідає: «Німці встановили, що вдалось встановити сліди зґвалтування щонайменше в однієї ув'язненої жіночої статі, яка в числі інших дев'яти жінок була зґвалтована вже після розстрілу. Наскільки жорстоко катували, терзали і мучили невинних політв'язнів промовляє знахідка, зроблена під час чищення в'язничних камер і вивезення тіл ув'язнених: була знайдена повністю здерта шкіра людської руки, на якій все ще знаходились нігті пальців. Окрім цього, була знайдена людська ступня з все ще висячими на ній клаптями шкіри. Як і у випадку з рукою, шкіра була повністю здерта. Як було встановлено в подальшому, арешти політичних в'язнів відбувались цілком безсистемно. Ті, хто вижив, розповідали, серед іншого, про в'язня, арештованого через несплату податків; другий в'язень був поміщений у в'язницю лише через те, що на двадцять хвилин запізнився на роботу. Одна ув'язнена була поміщена під варту з тієї причини, що в неї знайшли український журнал націоналістичного характеру і т. ін. Найсумнішим випадком, однак, можна назвати випадок з шістнадцятирічним етнічним німцем, який належав до скаутської організації і лише через це місяцями утримувався в в'язниціі, а згодом був розстріляний. Характер поранень на тілах деяких вбитих дозволив зробити висновок, що вони були поранені чи вбиті шляхом нанесення тілесних ушкоджень штиком».

 

 

 Ксенія Галицька

блог "Знай більше"