joomla

У середу, 25 грудня 2019 року, у Свято-Миколаївському чоловічому монастирі міста Дубно відбулося освячення нижнього храму на честь Усікновення глави Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоана. 

 

Чин освячення та Божественну літургію, з благословення архієпископа Рівненського і Острозького Іларіона, очолив благочинний Дубенського міського благочиння протоієрей Василій Лозинський. 

 

Протоієрею Василю Лозинскому співслужив намісник Свято-Миколаївського чоловічого монастиря архімандрит Меркурій (Бікіра), намісник Хресто-Воздвиженського чоловічого монастиря ігумен Миколай (Хмарний) та прибуле духовенство.

 

Перед початком відправи також відбулася сповідь духовенства Дубенського благочиння, яке звершив архімандрит Меркурій (Бікіра).

 

По завершенні літургії духовенством було відслужено молебень Хрестителю Іоанну, після чого протоієрей Василь Лозинський звернувся до вірян із словами проповіді та вітання.

 

.................

 

РОЗМОВА ПРО ХРАМ

Минулого року кореспонденту Блогу «Знай більше» вдалось побувати у підземеллі, де зараз знаходиться новостворений храм. Тоді (авт.прим., - вересень 2018р.) під верхнім храмом вперше відбулася Божествена літургія. І ось, що ігумен Меркурій (Бікіра) розповів читачам Блогу «Знай більше» про підземелля і те, що там планувалося зробити. 

 

- Цей склеп заплановано облаштувати, як справжній храм із іконостасом та всім необхідним для богослужіння. Ми плануємо посвячувати його в пам’ять Усікновення Іоана Хрестителя (11 вересня). Цього дня буде там празник. Чому саме це свято ми вибрали? В першу чергу, це є свято поминання воїнів. Поминання тих, хто загинув за істину, за правду. А те приміщення пов’язане багато з такими людьми, які були замордовані за те, що відстоювали позицію, яка була кардинально протилежна окупаційній тодішній владі, - продовжує розповідати ігумен Меркурій. - Цими днями там був завершений невеличкий ремонт. Ми старалися прибрати там, щоб можна було провести літургію. Бо в попередні роки, щороку, на свято усікновення Іоана Хрестителя ми спускались туди і служили там панахиду. Але літургії там ще ніколи не було, оскільки там неможливо було її служити. Річ в тому, що там , де є зараз є вівтар – був пісок. І це було не зручно. Віднедавна там є плитка. 

 

- Отче, а можете розказати трішки про історію цього крипта?

 

- Коли в 90-их роках сюди спустилися, то знайшли останки людей, які були змішані. Бо ж, що тут могло ще бути, якщо це був склеп, поховальння? Це таке приміщення, де хоронили в першу чергу фундаторів. Власники міста Дубно, князі опікувалися цим монастирем. Це було дітище їхнє. Якийсь процент із всього доходу міста йшов на утримання монастиря. Тут не жило багато монахів, але сам монастир був доволі багатий. І вони тут робили собі усипальниці. В головному склепі хоронили людей князівського роду, інших поважних осіб, жертводавців та монахів і настоятелів. 

  

Вже по історії ми знаємо, коли прийшла російська імперія, то монастир перетворили на православних храм. Дуже багато всього католицького того періоду було перероблено, завалено і тд. Але крипти там були незмінно. Всього тут криптів є п’ять. Науковець, археолог Віра Гупало їх всіх дослідила. Один крипт є в притворі, а чотири в самому храмі, між колонами. Вони маленькі. Там є тільки вхід і домовини лежали. 

 

Тоді пані Віра із командою дослідила все. Вона тут десять років працювала. Але деталі про це треба з нею говорити. Це до розкопок ці крипти були розграбовані. Проте вона знайшла там чимало цікавих знахідок. Знаємо, що поховання були всі розграбовані. І жодної домовини не було знайдено в такому вигляді, як вони були з самого початку. Але факт той, що їх тут хоронили. 

  

Конкретних відомостей нема, що тут було за Росії. Але знаємо, що там точно богослужінь ніяких не було і там вже нікого не ховали. Коли до влади прийшли «червоні азіати», то достеменно невідомо, що вони тут робили. Це була закрита зона. Одні люди кажуть, що тут була катівня і тут мучили людей. Але я чув від старожилів, що у 50-их роках вони туди заходили і бачили, що там були ще труни. Казали, що люди лежали забальзамовані. Були, як живі. Були одягнені у гусарські польські лати. Вони були великі. Можливо великими вони здавалися через те, що вони були дітьми і все видавалось великим. Ніяк не можна знайти істини. Потрібно робити дослідження, щоб дізнатися правду. Бо дуже все заплутано. Можливо, історики та археологи докопаються до істини. Бо багато інформації було засекречено. Знаю, що в 90-их роках було по коліна всипано все людськими кістками. Очевидно, що ті, що були замордовані були привезені сюди. Це факт. Бо в свідченнях про тюрму є інформація, що трупів вивозили в Миколаївський монастир і скидали в підземелля. Це слова тих, які сиділи в тюрмі, але вони того не бачили. Можливо, десь чули від когось… 

 

За інформацією  litopys.net.ua