joomla

90942057 2557426667806220 2424927596039897088 oВ середині Великого посту, у Хрестопоклонну неділю, під час Євангельського читання чуємо слова Господа нашого Ісуса Христа: «Хто хоче йти за Мною, нехай зречеться себе, і візьме хрест свій, і за Мною йде» (Мк. 8: 34). Чому наш Спаситель говорить про самовідречення і несення власного хреста? Невже іншим чином не можна спасти свою душу? Насправді, цими словами Господь дає нам найціннішу пораду, підказуючи, яким чином можна Його наслідувати.

Християни – послідовники Христові, тому повинні йти шляхом, угодним Йому та пам’ятати про найбільшу жертву Господню заради нас із вами. Будучи втіленим Сином Божим, Господь Ісус Христос ніс хрест від народження до хресної смерті. Він взяв на себе гріхи людства, перетерпів важкі страждання заради того, щоби показати нам шлях до спасіння. Тому й радить: щоб осягнути спасіння та стати спадкоємцем обіцяного Богом вічного життя, необхідно подолати три сходинки: зректися себе, взяти хрест свій та йти слідом за Ним. Це три сходинки до спасіння, життя вічного.

Що означає «зректися себе»? Самозречення – це відмова людини від егоїстичних бажань і прагнень, від усього, що стоїть на заваді нашому спасінню. Це означає, що необхідно відмовитись від усіх гріховних помислів, від нестриманої волі, лихих почуттів, бажань та вчинків – і не лише у певних випадках або на певний час, а назавжди і всюди. Очистившись від пристрастей, християнин цілком віддає себе у руки Господні, творить вже волю не власну, а Отця Небесного.

Другий крок – «взяти хрест свій». Це означає не нарікати на труднощі, біди й випробування, які зустрічаються на нашому життєвому шляху, а терпеливо їх зносити. Але хрест – це не лише прикрощі, жалі та скорботи. Хрест – це й наша праця на благо й добро, це розвиток і самовдосконалення. Спаситель закликає взяти хрест саме свій – тож не треба брати чужого хреста, який може бути нам не під силу. Взяти свій хрест означає обрати спосіб життя за власним покликанням та стійко і жертовно долати всі труднощі, які виникають на його шляху.

Третя сходинка – виконання заповіді йти за Христом. Вона вимагає від нас любові до вчення Христового, до законів, які потрібно свято виконувати й оберігати. «Йти за Христом» – означає творити добро, бути милосердними і любити навіть тих, хто ненавидить нас, благословляти тих, хто проклинає нас, віддати за необхідності своє життя за ближніх своїх. Так, як цьому навчав нас власним прикладом Господь Ісус Христос.

Звичайно, людям іноді важко відмовитись від того, без чого, на їхній погляд, життя не можливе або не таке наповнене. Але пам’ятаймо слова Божественного Спасителя: «Прийдіть до Мене всі струджені і обтяжені і Я заспокою вас; візьміть ярмо Моє на себе і навчіться від Мене, бо я лагідний і смиренний серцем, і знайдете спокій душам вашим; бо ярмо Моє – благо, і тягар Мій легкий» (Мф. 11: 28 – 30). Господь втішає нас і говорить, що якщо ми все будемо робити з любов’ю до Нього, до своїх ближніх, і з користю для спасіння, то не буде нічого не можливого для нас.

Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній