joomla

Окрасою старовинного міста Дубно по праві можна назвати Свято-Іллінський собор, який розташований на центральній магістралі міста, чудово доповнюючи адміністративно-житловий ансамбль.

 

Спорудження цього прекрасного храму розпочалося ще у 1902 року настоятелем – священиком Корнійовичем, який довів будівництво до половини, а продовжив і завершив його священик Євгеній.

 

На будівництво собору використовувались добровільні внески і субсидії Священного синоду в сумі 8800 рублів. Цікавим є той факт, що кошти на будівництво храму були обіцяні царем Олександром ІІІ, який був у Дубні в 1890 році, з нагоди відкриття Тараканівського форту. Але через неуважність царських секретарів, на обіцяні гроші, кажуть, збудовано храм у Дублянах, теперішнього Демидівського району (колишній Дубенський повіт). Тому дубенчанам довелося за власний кошт зводити свою святиню. Були пожертви на будівництво храму і від заможних міщан Дубна. Відомості про це зафіксовано у «Волинських Єпархіальних Відомостях». Зокрема, у №4 за 1891 р., говориться, що міщанин м. Дубна Дмитро Мержевський зробив пожертву на Свято-Іллінську церкву грошима і речами на суму більше 150 рублів. За свідченнями старожилів, серед тих, хто вніс пожертву на храм, був і Федір Кучеровський ( власник аптеки на розі теперішніх вулиць Кирила і Мефодія та Свободи) та місцевий меценат Єльберт. Сума їхнього добровільного внеску 2000 золотих червінців. Під час будівництва дзвіниці столярними роботами керував дубенчанин Михайло Шептинський.

 

Свого часу церкві належав цегельний завод, який був зданий по контракту в оренду на 3 роки з оплатою на неї 300 рублів в рік. Ці кошти також витрачалися на потреби будівництва. Будівельні роботи завершились у 1908 році. 09 травня цього ж року Свято-Іллінський храм був освячений архієпископом Волинським і Житомирським Антонієм. Згідно з розпорядженням Священного Синоду (указ від 31 серпня 1909 року), Свято-Іллінська церква була перейменована в собор.

 

При храмі ще у 1892 році була відкрита церковно-приходська школа. У 1908 році у ній навчались 54 хлопчики і 47 дівчаток.

 

У якому стилі була збудована дерев`яна церква, невідомо. Архітектурна стилістика нинішнього храму цілком відповідає канонічним рамкам неросійського, як це часто намагаються нав’язати, стилю. П`ятиверха, п`ятикутна цегляна споруда з прилягаючою із півночі дзвіницею, збудованою у своєрідному, можна навіть сказати «Дубенському», стилі. Є два входи до церкви – з півночі і заходу. Головний вхід – з півночі, з центральної вулиці міста. Це зумовило її дещо незвичну орієнтацію, нехарактерну для Православних храмів.

 

У 1914 році австрійські війська захопили частину Дубна. Вони зневажливо ставилися до християнських святинь. Вже після вигнання чужинців, у купах сміття було знайдено частину ікон, окремі були порубані, порізані. Зникло багато цінних образів. Невідомо, де знаходилась у той час дорогоцінна Благодатна ікона Богоматері, в перлах, яка була подарована князем Костянтином Острозьким спочатку Дубенському Спаському, потім передана Чеснохресному монастиреві, згодом – Іллінському собору. В той час багато церковних цінностей, дзвонів, ікон зникло назавжди.

 

Проте, одна унікальна ікона, ще з епохи середньовіччя, дивом уціліла. Це – ікона пророка Іллі з житієм ХVІ ст.. У 1994 році її було передано у фонд Державного історико-культурного заповідника міста Дубна. Згодом вона була реставрована у Львові і зараз знаходиться в каплиці на честь Святого Пророка Іллі, яка діє при Державному заповіднику «Дубенський замок».

 

Слід відзначити, що головними святинями храму є: рака преподобного Іова ігумена і чудотворця Почаївського, в якій мощі преподобного перебували до перекладення їх у теперішню срібну управу. В ній вмонтована велика частка нетлінних мощей преподобного; мощовик з частками мощей преподобних Миколи Святоші, Еразма та Лаврентія Печерських , а також копія чудотворної ікони Пресвятої Богородиці «Дубенська» – головна святиня Острозьких князів.

 

Серед видатних священнослужителів Іллінського собору – багатьом відомий фітотерапевт протоієрей Михайло Носаль, який служив у соборі з 1923 по 1933 роки з настоятелем Карвовським. Усе своє життя присвятив служінню Богу та Іллінському собору протоієрей Арсеній (у миру - Арсеній Іванович Христюк), за що був неодноразово нагороджений церковними відзнаками. У 2007 році протоієрей Арсеній відійшов до Бога, але його проповіді залишилися у серцях багатьох вірян.

 

Теперішній настоятель – протоієрей Ігор Когут, за час перебування на посаді настоятеля храму, приклав багато зусиль, щоб старовинний Свято-Іллінський собор знову преобразився. Зокрема з допомогою кліру, парафіян та небайдужих меценатів йому вдалось возвести у храмі новий іконостас, оновити розписи, покласти нову підлогу, тощо. Також на подвір`ї собору була побудована Водосвятна каплиця та оновлена каплиця на честь святителя Миколая, яка розташована навпроти правого притвору.

 

02 серпня 2020 року, в день пам’яті пророка Божого Іллі, у перлині міста Дубно – Свято-Іллінському соборі відбулося  храмове свято. Варто додати, що в цей день Дубно відзначило також і День міста, мудро поєднуючи храмове свято центрального собору із Днем міста.

 

З цієї нагоди у соборі було звершено Божественну літургію, яку очолив архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон. Владиці співслужив настоятель собору протоієрей Ігор Когут, намісник Хрестовоздвиженського чоловічого чоловічого монастиря ігумен Миколай (Хмарний), клірики храму та прибуле духовенство.

 

Разом з духовенством і парафіянами молились представники влади: Дубенський міський голова Василь Антонюк та голова Дубенської РДА Володимир Іщук.

 

Під час Малого входу владика Іларіон, з благословення Блаженнійшого Митрополита Епіфанія, нагородив клірика Іллінського собору протоієрея Ігора Волянюка правом носіння палиці, а священики Володимир Барнас та Володимир Дворецький були піднесені до сану протоієрея.

 

Під час богослужіння архієпископ Іларіон звернувся до вірян з повчальним словом, в якому наголосив на твердій вірі святого пророка Божого Іллі.

 

За літургією були піднесені молитви про визволення від нашестя чужинців, а також про позбавлення від коронавірусу, та за лікарів, які докладають зусиль у боротьбі з епідемією.

 

Під час літургії архіпастир звершив дияконську хіротонію над Романом Яцутою, випускником Рівненської духовної семінарії.

 

По завершенні літургії архієпископ Іларіон, у співслужінні благочинного Дубенського міського благочиння протоієрея Василія Лозинського, благочинного Дубенського районого благочиння протоієрея Ігора Загребельного, настоятеля Свято-Іллінського собору протоієрея Ігора Когута та духовенство єпархії освятив пам’ятний знак з нагоди отримання Томосу.

 

Потім владика Іларіон привітав настоятеля, клір та громаду з престольним святом і днем міста, та відзначив активних парафіян Архієрейськими благословенними грамотами. Також архієрей, духовенство та предстаники місцевої влади поклали квіти до стели пам'яті героїв "Небесної сотні" та загиблих у Донбаській війні Дубенчан. 

 

В свою чергу протоієрей Ігор Когут подякував архієрею та духовенству за візит та звершену молитву.

 

 

Пресслужба Рівненської єпархії

фото Василь Мосійчук