joomla

0-02-0a-dc81396fb4ac5dc63d4f06be69985dea484e6ac89c730a04207936078b11d490 1c6d9ffc5b4747В ім’я Отця і Сина і Святого Духа!

Слава Ісусу Христу!

Сьогодні ми прийшли до храму для того, щоб прославити хрест Христів. У сьогоднішньому євангельському читанні від святого апостола і євангеліста Іоанна Богослова ми чули розповідь про події Великої П’ятниці напередодні Світлого Христового Воскресіння, а саме про розп’яття, смерть, зняття з хреста і покладання до гробу Господа нашого Ісуса Христа.  

Не випадково саме сьогодні читається цей уривок з Євангелія, адже словами Священного Писання ми вкотре згадуємо про жертовну іспасительну смерть Господа. І водночас про хрест як знамено перемогихристиянина над гріхом і смертю.

Історія кожного свята показує нам, наскільки Бог промислительно все влаштовує, щоб спрямувати нас до нашого спасіння. Підтвердженням цього є і історія свята Воздвиження, яка нерозривно пов’язана з містом Єрусалимом, а також і з особою святої рівноапостольної імператриці Єлени, котра доклала колосальних зусиль для того, щоб знайти святий хрест.

І коли святе древо було знайдено, тисячі християн з Єрусалиму прийшли, щоб вшанувати його, і патріарх Макарій воздвигнув (підняв) хрест Господній, а люди в цей момент однодушно промовляли «Господи помилуй!». Саме ця подія стала історичною основою свята.

Ми ж сьогодні, прийшовши до храму, щоб вшанувати живоносне древо, яке виноситься для вшанування вірними, уподібнюємось до тих християн, які, схиливши голови у IV ст., молилися, розуміючи, що для християн, які прагнуть до свого спасіння, хрест «є сила Божа».

Для тих, хто не шанує хрест Христів, він єзнаряддям, знаряддям страти, але ми пам'ятаємо і шануємо хрест не як матеріал, не як знаряддя вбивства, а як символ любові Бога до людини. Бо дивлячись на хрест, ми відразу згадуємо, що Христос постраждав на хресті заради всього роду людського. І носячи його на собі, ми пам'ятаємо про той голгофський хрест, і хресну жертву Спасителя, і осіняючи себе хресним знаменням, ми відганяємо від себе всіляку силу ворожу, про що і говорить прп. Андрій Критський: «Хрест воздвигається, і гамірні клики демонів замовкають. Хрест воздвигається, і ворожа сила сатани, вражена, падає і розбивається. Хрест воздвигається, і всі віруючі сходяться».

І сьогодні, згадуючи хрест Христів, ми відразу згадуємо подію Воскресіння, бо без неї вчення Православної Церкви про хрест не мало б ніякої основи. Саме тому співаємо сьогодні: «Хресту Твоєму поклоняємось, Владико, і святеє Воскресіння Твоє славимо».

Тому сьогодні почуймо стихиру свята: «Прийдіть, вірні, вшануймо хрест Господній», який для нас є спасаючоюсилою Божою, відкидаймо всілякі непотрібні домисли, якими зваблюють нас і призводять до сумніву. А прикладів сумніватися у сучасному світі пре достатньо. Хіба червона нитка на руці, яка зараз настільки популярна, не свідчить про те, що ми шукаємо якийсь інший захист, окрім Хреста Господнього? 

Сьогодні, разом із тисячами віруючих промовмо: «Величаємо Тебе, Життєдавче Христе, і шануємо хрест Твій Чесний, ним же нас спас від неволі ворожої».

ІЛАРІОН

архієпископ Рівненський і Острозький