joomla

Nedila 2 Postu 2В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Слава Ісусу Христу!

Дорогі брати і сестри! Ось і сподобилися ми крок за кроком дійти до другої неділі Великого посту. Сьогодні Церква пропонує нам почути євангельське читання від святого апостола і євангеліста Марка про зцілення Христом розслабленого (Мк. 2. 1-12). 

 

Минулого тижня ми згадували про свою особисту зустріч з Богом на прикладі покликання до апостольства учеників Христових. У сьогоднішній євангельській оповіді Господь показує, як Він ставиться до грішників і що є причиною нашої душевної і тілесної немочі. І водночас заохочує кожного з нас визволитися від гріха через покаяння, через прийняття таїнств Ним встановлених.

 

Сьогоднішня подія зцілення розслабленого дає для нас духовне утішення для молитовного заступництва за наших ближніх і тих, хто потребує духовної підтримки і молитви. До Христа принесли хворого його друзі. Принесли як до останньої надії на зцілення. Що керувало ними? Непереборна сила любові до свого друга, а також віра в Ісуса Христа, як Сина Божого і Спасителя світу.

 

Господь звертається до  немічного не по імені, хоча знав його, не за ознакою його тілесної хвороби, не за станом його душі, а як люблячий батько – «чадо», тобто дитино, сину. І це перше слово вже розтоплює скам’яніле серце і паралізоване тіло розслабленого, який відчув, що він не відкинутий, забутий усіма і проклятий Богом на муку у його хворобі. І саме це слово, промовлене Спасителем, дало його душі можливість підготувати грунт для очищення від гріхів, які зв’язували його душу.

 

«Хто може прощати гріхи, крім одного Бога?» (Мк. 2. 7). Це запитання, яким хотіли заперечити чудо Спасителя, стало, навпаки, підтвердженням Його Божества. І справді, прощати гріхи людині може тільки Бог. У Святому Письмі ми можемо знайти безліч прикладів як Спаситель прощає гріхи. Господь, будучи втіленим Богом, Який прийшов спасти людину від гріха, прокляття і смерті, не тільки прощає розслабленому його гріхи, але і в доказ Свого Божества зцілює його від хвороби, якою він був зв’язаний. 

 

Церква не випадково саме цей уривок з Євангелія пропонує нам для читання у другу неділю Великого посту. Бо хоче нагадати тим, хто перебуває у часі Святої Чотиридесятниці, що і ми розслаблені. І ми потребуємо допомоги наших близьких, а найперше - допомоги Спасителя. 

 

Бог дає можливість нам покаятись. Ним встановлені Таїнства, через які Він відпускає наші гріхи. Проте ми самі себе позбавляємо цієї можливості. 

 

Сьогоднішнє Євангельське зачало як ніколи актуальне. Світ зіштовхнувся з підступною пандемією. І Слово Боже нагадує нам про зв'язок між гріхом і хворобою та покликати нас до спасіння. Бо для нас зроблено все - «вечеря готова» (Мф. 26. 20) і «покликано запрошених» (Мф. 22. 3). А ми забуваємо про День Господній і Трапезу Його.

 

Тому, дорогі брати і сестри, примирімося з Богом у нашому серці та з ближніми у житті. Бог завжди нас чекає і прощає, було б лише наше прагнення прийти до Нього. Амінь.

 

Іларіон,

архієпископ Рівненський і Острозький