joomla

pist-1Ось і наближаються дні Святої Чотиридесятниці, дні духовного оновлення і покаяння. Це благодатна пора, коли Матір-Церква закликає всіх своїх вірних дітей покинути діла темряви і прикраситися світлом чеснот.

Церковні піснеспіви у ці дні спонукають пробудитись від гріховного сну, бо грішимо ми проти Бога, проти ближніх, проти самих себе. Хто ж допоможе нам у боротьбі з гріхом, якщо не Господь? Саме від Бога душі християнські отримують нові сили, до Нього з покаянням звертаємось ми: «Не відверни лиця Твого від отрока Твого, бо я скорблю, скоро почуй мене, зглянься на душу мою і врятуй її» (Пс. 68.18-19 ).

Шлях посту тяжкий і складний - це час подвигу, коли ми повинні розіп'ясти свою плоть з пристрастями і похоттю. Сам Христос показує нам висоту посту, як духовного засобу у битві з нечистою силою. Піст і молитва – це два крила, які допомагають піднестись людині від гріховної суєти світу до височин небесних.Саме через піст людина-християнин робить свою душу здатною до сприйняття істинної вічної радості Світлого Христового Воскресіння.

Долаючи тижні Великого посту, християни, немов по сходинках, піднімаються на вершину благочестя для зустрічі з Воскреслим Христом. Прп. Ісаак Сирин каже: «Піст є заступником перед Богом», Який вимагає від нас: «Створіть же плід, достойний покаяння»(Мф. 3. 8 ). Оновити себе і очиститися від бруду гріхів закликає Свята Церква. Ми вражені гріхом, можемо вилікуватись покаянням, а покаяння без посту не дійсне.

Піст був даний Богом людям ще в раю. Адам отримав заповідь: «...від дерева пізнання добра і зла не їж» (Бут. 2. 17 ). Якби Єва не порушила піст, то ми б не мали потреби зараз в цьому пості, хоча і саме перебування в раю є образом посту, тому що, задовольняючись малим, наші праотці не вживали ні вина, ні м’яса тварин – всього того, що робить мутним людський розум.

Слід пам’ятати, що всі святі дотримувались посту, як великої спадщини. Піст, за словами свт. Василія Великого – «народжує пророків,укріплює сильних, умудряє законодавців». Піст – добра сторожа душ, надійний служитель тілу, надійний служитель подружжям. училище подвижників. Він відганяє спокуси, він – співжитель тверезості і цнотливості.

Святий пророк Даниїл, котрий три тижні не їв хліба і не пив, своїм постом закрив пащі левів. Натомість, нестримання Ісава зробило його рабом брату, тому що за юшку продав своє первородство. Непереможним був суддя Самсон, поки дотримувався посту, але коли ним оволоділо пиятство і блуд, він полонений був ворогами, осліплений і виставлений на посміховисько.

Якби піст володарював у всьому світі, то скрізь був би глибокий мир, не було б повстань і кровопролитних воїн, життя було б набагато веселішим, позбавленим скорбот. Розкошування багача вкинуло його в геєну вогненну, а Лазар через піст був вознесений на Небо і упокоївся на лоні Авраамовім.

Отже, розпочинаючи ці дні духовного подвигу, пройдімо цей шлях боротьби з гріхами, тому що: «Ось тепер час сприятливий, ось тепер день спасіння» (2 Кф. 6,2 ). Зустріньмо ж Воскреслого Христа очищеними благодатною купіллю покаяння, несучи свої світильники повні оливи добрих діл на на зустріч Христу – Преславному Жениху. З’єднаймося ж з Христом у ці дні через Святі Таїнства Сповіді і Причастя, щоб, маючи світлу одіж спасіння, неосудно взяти участь на весіллі у Небесному чертозі Царя Слави – Христа. Амінь.

Священик Миколай Капітула,

магістр богослів’я, викладач РДС,

клірик Покровського собору, м. Рівне