joomla

 


Священномученик Дионисій Ареопагіт


areopagit_dionisiiСвященномученик Дионисій Ареопагіт, єпископ Афінський, пресвітер Рустик та диякон Єлевферій були вбиті в Галилейскій Лютеції( древня назва Парижу) в 96 році ( за іншими даними - в 110 році) під час гоніння при імператорі Домміціані ( 81-96 рр.). Святий Дионисій жив у місті Афінах. Там само виховувався і отримав класичну елінську освіту. Потім вирушив до Єгипту, де в місті Іліополі вивчав астрономію. Разом з другом Аполлофоном він був свідком затемнення сонця під час розп’яття на Хресті Господа Ісуса Христа. « Або це Бог, Сотворитель всього світу, страждає, або цей видимий світ закінчується», - сказав тоді Дионисій. В Афінах, куди він повернувся з Єгипта, його обрали членом ареопага( верховного афінського суду).
Коли святий Павло проповідував в афінському ареопазі( Діян. 17, 16-34), Дионисій прийняв його спасительне благовістя і став християнином. Протягом трьох років Дионисій був сподвижником святого апостола Павла у проповіді Слова Божого. Пізніше апостол Павло висвятив його на єпископа міста Афін. В 57 році святий Дионисій був присутнім при похованні Пресвятої Богородиці.
Ще при житті Матері Божої Дионисій Ареопагіт, спеціально приїжджав до Єрусалиму з Афін, щоб побачити Богоматір. Побачивши Пресвяту Діву він духовно звеселився і про свої переживання при спогляданні Богородиці написав своєму вчителеві апостолу Павлу.
Після кончини апостола Павла, бажаючи подовжити його справу, святитель Дионисій відправився в західні країни, у супроводі пресвітера Рустика і диякона Єлевферія. Багатьох навернув він до Христа в Римі, а потім в Германії, Іспанії. В Галії під час переслідування християн язичниками. В Галії, під, час переслідування, всі троє мучеників були страчені, їм було вирубано . Святий Дионисій взяв свою голову і пішов разом з нею до храму і лише там впав бездиханним.
Велике значення для Православної Церкви мають твори святого Дионисія. До нашого часу збереглося чотири книги св. Дионисія: « Про Небесну ієрархію, «Про церковну ієрархію», про Імена Божі, « Про містичне богослів'я», а також десять послань до різних осіб.
Твори святителя Дионисія мають особливе значення в Богослів'ї Православної Церкви. Протягом майже чотирьох віків, до початку VI-ст, творіння святого отця зберігались лише в таємному переданні, найперше богословами Александрійської Церкви. Вони були відомі Орігену, Дионисію Великому. Загальновідоме визнання твори святого Дионисія Ареопагіта отримали в VI-VII ст. Особливу відомість мають коментарі до них, написані преподобним Максимом Сповідником.


Преподобний Динонисій, затворник Києво-Печерський


db_11_3sПреподобний Дионисій, затворник Печерський за прозвиськом Щепа, був пресвітером, В 1463 р. під час пасхальної утрені Дионисій обходив з кадінням мощі святих угодників в Антонієвій печері. Коли пеподобний викликнув: « Святі отці і браття! Христос Воскрес! То,як грім пролунала відповідь: Воістину воскрес! З того дня преподобний Дионисій пішов у затвор і після багатьох трудів відійшов до Господа. Чудо з преподобним Дионисієм засвідчене в 8 –й пісні загального канону Києво-Печерських. Спочиває преподобний у Дальніх печерах Києво –Печерської Лаври. Він разом з незчисленним сонмом преподобних отців Києво-Печерських є невтомним молитвеником і молиться за нашу Рідну землю.

p_dionisy_zatvornik_dp

Підготував свящ. Миколай Капітула