joomla

 


Проклятий , хто діло Господнє робить недбало ( Єрем: 48,10)


11154Святі Отці, Вселенські та Помісні Собори постійно дбали про дотримання церковно-богослужбової дисципліни. Маючи на увазі євангельський приклад Спасителя, Котрий вигнав торговців із храму, а також повчання апостола "вилучіть лукавого з-поміж вас" (1 Кор. 5, 13), вони керувалися ними при винесенні священнослужителям і мирянам покарань за порушення Церковного уставу і особливо богослужбової дисципліни.
У Церкві все повинно грунтуватися на приписах церковних канонів і богослужбового Уставу: все має відбуватися «благопристойно і по чину" (1 Кор 14, 40.). Пастирі і миряни повинні ревно слідувати канонам та Уставу, щоб не зійти зі шляху благодатного послуху на шлях свавілля і своєкорисливості.
Створивши в різних частинах світу Церкву Христову на засадах, заповіданих Спасителем, святі апостоли вимагали від пастирів і всіх християн беззаперечного послуху їх повчанням і вказівкам, але завжди були перейняті духом християнської любові і батьківського піклування, про що свідчать послання першоверховного апостола Павла.
У пастиря є два священних обов’язки - це молитва і подвиг ... Молитва і подвиг - це ніби два крила, які підносять пастиря від землі в небесні оселі Молитвою він супроводжує кожне своє священнодійство в храмі, молитвою він і вдома підготовляється до здійснення Божественної служби. Чим глибшою буває ця відокремлена молитва, чим ревніше здійснює пастир своє келійне правило, тим точніше він виконує вимоги, встановлені Церквою, тим дієвіше буває сила його священнодійств ... Істинно православна людина добре розбирається в тому, чи молиться пастир, здійснюючи те чи інше молитвослів'я, або тільки зовнішнім чином виконує написане в книгах.
Православному християнину потрібен пастир-молитвеник. Щирість молитви пастиря завжди вдячно сприймається тими, що моляться.
Здійснювати богослужіння, розмовляти з Самим Господом Богом, Якому і ангели служать зі страхом і трепетом, має з великим благоговінням і ретельністю, оскільки служіння звершується Богу. Всі думки священика при здійсненні богослужіння повинні бути спрямовані до Владики і Господа, Якому він належить і служить і образ Якого носить у собі. Тому священнослужителі повинні прочитувати молитви зі всякою увагою і благоговінням, нічого не опускаючи і не додаючи, і читати по книзі так, щоб не було зупинок.
Серце пастиря, коли він молиться за живих і померлих, має бути віддане молитві. Він повинен гаряче і щиро бажати добра тим, про кого підносяться молитви. І чим для більшої кількості людей просить він благ у Господа і чим більш вищими є ці блага, тим сильніше протидіє йому ворог спасіння. Боротися з спокусами пастир повинен терпляче перебуваючи в молитві, перемагати силою Божою безтілесного ворога.
Всі рухи священнослужителів за богослужінням повинні бути поважні, хода вільна і некваплива. Здійснювати кадіння слід плавно, не поспішаючи, але й не затягуючи. За церковним влаштуванням, при молитовних зверненнях священнослужитель повинен ревно творити хресне знамення, а також поясні й земні поклони.
Особливу увагу пастир має звертати на свою поведінку у вівтарі. У вівтар не слід допускати непосвячених, а прибирання його треба доручати дияконам, іподияконам, послушникам та псаломщикам. Сидіти у вівтарі, згідно канонічним правилам, можуть тільки єпископи і пресвітери під час читань паримій і Апостола. Недозволені ходіння по вівтаря, а також виходи з вівтаря, не приписані Уставом. Після причастя священнослужителів слід відкривати святі врата і виносити Святі Дари для причащання вірних. У вівтарі можуть звучати лише слова Священного Писання і церковнобогослужбових книг.
Пастир покликаний знати стародавні богослужбові традиції, берегти їх і наставляти пасомих вести себе благоговійно в храмі. Не слід дозволяти під час служби і прикладання до святинь. Священик повинен роз'яснювати, що при вечірньому вході з кадилом, читанні шестипсалмія, полієлею, акафісті, під час співу "Чеснійшу", Великого славослів'ї та Євхаристійного канону літургії ходіння по храму недозволено.
Ревне богослужіння, його і зовнішня, і внутрішня духовна краса перш за все залежать від самих священнослужителів. Простота і строгість богослужіння - найкращі прикраси, які служать для його повного осмислення. Все має бути просто, з теплим почуттями і благоговійно.
Старанне звершення богослужіння високо ставить пастиря в очах віруючих і приносить йому їхню повагу та любов. Пасомі пробачать пастирю деяку, можливо, сухість і суворість ... пробачать йому навіть його слабкості, але ніколи православна людина не пробачить священику невіри і неблагоговійного, недбалого, зовні формального виконання своїх пастирських обов'язків", - про це повинні пам’ятати пастирі Церкви Христової.
Скорочення в богослужінні неприпустимі: краса православної служби розкривається повною мірою лише при дотриманні її ладу, просякнутого глибоким духовним змістом. Не можна робити самочинних змін і в словах молитов, в єктеніях і виголосах. Не потрібно вводити в ужиток нецерковні піснеспіви і в небогослужебовий час, оскільки наші церковні піснеспіви створені святими Іоанном Дамаскіним та Космою Маюмським (VII-VIII ст.), Святим Андрієм Критським (VII-VIII ст.) І багатьма іншими церковними песнописцями.
Поминання під час великого входу, особливо у Велику суботу, коли "мовчить всяка плоть людська, і ні про що земне в собі не помишляє" при вигляді Господа свого і Спасителя у гробі, духовенству належить вимовляти тихо, благоговійно, щоб тільки чули один до одного. Не може і не повинно бути поділу богослужінь на урочисті та прості: для всякої православної служби, як служби Божої, за самою її ідеєю властива урочистість, оскільки під час всякої православної служби урочисто славиться достопоклоняєме ім'я Бога нашого, так що й буденні служби мають здійснюватись за Уставом, без скорочень і неквапливо.
Облаштування храму повинно сприяти молитовній налаштованості віруючого: Святими отцями, що встановили не тільки богослужбовий чин в храмах, але і їх зовнішній вигляд і внутрішній устрій, все було продумано, все передбачено і влаштовано для створення особливого настрою в молільників, щоб ніщо в храмі не ображало ні слуху, ні погляду і щоб ніщо не відволікало від устремління до неба, до Бога, до світу вишнього, відображенням якого повинен бути храм Божий. Якщо в лікарні тілесних недуг все передбачається для того, щоб створити для хворого умови, потрібні йому за станом здоров'я, то як же все має бути передбачено в лікарні духовній, у храмі Божому ».
defaultЕлектричне освітлення храму символічного значення не має. Електрика не може замінити в церкві лампад і свічок. Символічне значення в Православній Церкві мають єлей і віск: за поясненням Симеона, архієпископа Солунського (XIV-XV ст.), Єлей - є образ Божественної милості, віск, що складається з безлічі квітів, як наше найдосконаліше приношення і жертва від усіх. Тому не слід заміняти електричними лампочками свічки і лампади перед іконами, на престолі і жертовнику і вживати різнокольорові лампочки в панікадилах і канделябрах. Панікадила, що гарять штучним світлом, допустимі, але ні в якому разі не слід поміщати електричні лампочки в семисвічник і освітлювати шановані ікони безліччю ламп. Неприпустимі будь-які світлові, і тим більше електричні ефекти під час служб. Лампади повинні бути добре заправлені до служби.
Відповідно до вказівок Уставу, на всіх вечірніх "личить свічі запалювати від початку" перед образом Спасителя, Божої Матері та храмової іконою "на правій стороні" іконостасу, причому на малій і великій вечірні запалюються свічка і перед аналоєм, на якому покладається святкова ікона. У вівтарі свічки запалюються біля престолу, а "після 1-го антифона кафизми", на початку "Господи, взиваю", запалюються всі інші світильники. На вседневной вечірньо світильники перед аналоєм, в тябло і у вівтарі біля престолу запалюються, на початку співу "Господи, взиваю", а на великій вечірні в цей час належить запалювати інші свічі. Гасяться світильники на малій вечірні, на відпусті вечірньому, а на інших вечірніх відправах - після кінцевого Трисвятого (Устав, глави 24-25). На повечір'ї, полунощниці і годинах світильники запалюються перед образами Спасителя і Богородиці. На початку утрені світильники запалюються також і перед храмовою іконою. При співі "Бог Господь" світильники запалюються перед аналоєм і перед спускною іконою, на початку ж полієлею запалюються "всі свічі", які й горять "до кінця третього пісні" канону, а потім, так як по 3-й і 6-й піснях покладаються уставні читання, гасяться, і на 8-й знову запалюються і горять до кінця Великого славослів'я.
У багатьох храмах свічки згоряють вже на початку служби, а при здійсненні найважливіших її частин мерехтять одна-дві свічечки. Запалені свічки слід розподіляти так, щоб їх вистачало на полієлей, спів "Чеснійшу", Велике славослів'я - найголовніші частини утрені на всенічному бдінні і обов'язково на Євхаристійний канон на Літургії.
Невід'ємним елементом православного літургійного служіння є ікона. Ікони та стінопис у храмі повинні бути древнього православного письма і розміщуватися згідно з здавна прийнятими в Православній Церкві правилами. До XI століття у Візантії встановився певний порядок розміщення у вівтарі та храмі іконографічних зображень. Цей порядок в основних його рисах був прийнятий і на Русі, і в стародавніх храмах його можна спостерігати й донині. З точки зору іконографії і літургіки порядок цей дуже важливий, бо відбиває в усій повноті в формах іконографії ідею Церкви. Слід уникати прикрас ікон штучними квітами, які ображають честь святині. Вони є недопустимими в церковному побуті тому що містять в собі брехню. Живі квіти можна ставити або класти біля ікон, але в помірній кількості. Не слід ставити у вівтарі та храмі горщики або діжки з кімнатними рослинами.
Свята Православна Церква неустанно піклується про збереження храмів. Вона дбайливо ставиться до спадщини предків - храмів стародавнього зодчества. Всякий ремонт храму проводиться з відома і дозволу місцевої влади, а реставраційні роботи в храмах - пам'ятках стародавності - реставраторами-фахівцями.
До області церковно-богослужбової дисципліни відносяться приписи про повсякденний зовнішній вигляд пастиря: у пастиря завжди повинен бути охайний вигляд, він повинен носити тільки такий одяг, який личить його духовного званню. Не личить духовним особам носити одяг з дорогих тканин. Згідно древнім традиціям, необхідно віддавати перевагу одягу темного кольору.
Під час богослужіння треба стежити, щоб облачення не зсувалися з плечей і на сторону і щоб з-під підрясника та стихаря не виглядали брюки, чоботи, черевики, туфлі . Під час богослужіння іподиякони та читці повинні бути одягнені в стихарі такого ж кольору, як і облачення священнослужителів, з такої самої, а не з найгіршої тканини. При виборі кольору облачень в дні свят необхідно керуватися з здавна прийнятими в церковній практиці традиціями.
Якщо кожне богослужіння для священика є сміливо часткове відкриття майбутнього Царства Слави, то Божественна Літургія, коли відбувається велике таїнство принесення Безкровної Жертви, в яке святі ангели бажають тільки проникнути, є для священика найбільшим привідкриттям майбутнього Царства. І якою святістю, непорочністю і чистотою душевною і тілесною повинен володіти священик, стоячи перед святим престолом, що знаменує собою Престол Божий, і здійснюючи під час Божественної Літургії сміливе принесення Безкровної Жертви.
Тому перед звершенням Божественної Літургії священик повинен особливо старанно дотримувати чистоту своїх душі і тіла, щоб стати перед Престолом Божим з чистою совістю і отримати просиме від Господа. В іншому випадку він повинен негайно очистити свою совість в таїнстві Покаяння. Старозавітний священик Оза був покараний смертю лише за те, що недостойно торкнувся Священного Кивоту (2 Цар. 6, 6-7).
13Всі священно-церковнослужителі повинні бути до богослужіння цілком підготовленими, тверезими, пристойно і охайно одягненими і мати благовидний зовнішній вигляд. Кожен з них робить уклін з молитвою перед входом до храму, а по вході - перед іконостасом, шанованими іконами та іншими святинями. Перед початком служби псаломщик повинен переконатися, що все готове до відправлення богослужіння. Те ж робить і священик. Щоб не було в церковній службі зупинок і замішання, псаломщик повинен не тільки добре знати Устав, а й ретельно готуватися до кожної служби: знайти денние зачало Апостола, кафизми, переглянути стихири, які він буде співати, зробити всі позначки і розстановки головних строф. За допомогою він повинен звертатися до настоятеля або чергового священика. Після молитви перед царськими вратами священик звертається обличчям до прочанам і кланяється їм, потім проходить південними дверима у вівтар, а псаломщик і диякон вклоняються йому, і коли він прикладеться до престолу, приймають від нього благословення. Не слід, відкриваючи двері і завіси вівтаря, дивитися на народ. Не можна спиратися на престол і жертовник. Під час богослужіння священик не повинен віддавати вголос кому б то не було наказів, і тим більше переривати, навіть якщо і допущена на кліросі будь-яка помилка. Зауваження або вказівку потрібно зробити непомітно, щоб помилка не стала спокусою для тих, хто молиться. Під час кадіння священика з дияконом навколо престолу, стола при водосвятті, вселенських панахидах і біля труни небіжчика кадити потрібно починати, коли диякон зі свічкою встане на протилежній стороні. При цьому поклони той і інший роблять одночасно. Ні диякони, коли стоять на амвоні, ні псаломщики з криласа не повинні обертатися і роздивлятися тих хто стоїть в храмі. Псаломщики та співці на криласі повинні читати чи співати, не навалюючись на аналой.
Церковні старости спостерігають за збереженням порядку під час богослужіння, у всіх своїх діях вони покликані суворо дотримуватися благочинності та благопристойності.
Кожне храмове богослужіння пастир зобов'язаний супроводжувати проповіддю Слова Божого для духовного керівництва в порятунку віруючих, а відправлення треб повинна передувати розмова пастиря, що роз'яснює суть і сенс майбутніх священнодійств і молитов.
Православному пастиреві важливо дотримуватися благочестивого ставлення до Церковно богослужбового уставу.
І Єрусалимська, і Студійська редакції православного богослужбового Уставу створені в монастирях: перша - в Лаврі святого Сави Освяченого, біля Єрусалима, друга - в Студийскому монастирі, поблизу Константинополя. В Українській Православній Церкві здавна склалася висока повага до овіяного святістю його укладачів богослужбового Уставу.
Вимоги Церковного уставу довгий час виконувалися неухильно. Щоб наблизити виконання Уставу до умов парафіяльного життя, з плином часу був застосований особливий літургійний прийом, відомий під назвою «многогласія», - одночасного читання та співу різних, наступних один за одним частин богослужіння. Але сам зміст Уставу залишався незмінним. Вказівки Уставу про порядок звершення богослужбових послідувань та їх кількості, як і колись, шанувалися і виконувалися.
В кінці XVII століття «многогласіє» було заборонено. Тоді виник новий прийом наближення Уставу до практики, істотно відрізнявся від многогласія: перелік вимог Уставу стали скорочувати. Це відбувалося не відразу. Традиція пунктуального відношення до Уставу дотримувалася довго. Але поступово до Уставу стали звертатися вільно і високі цілі Уставу стали забувати.
Літургіка Православної Церкви у відповідності з догматичним вченням про зв'язок між торжествуючою Небесною Церквою і войовничою земною надає особливого значення, щоб думка віруючих була постійно спрямована на зміцнення зв'язку з цим в релігійній свідомості. У змісті богослужінь постійно згадується про нього як про непорушний шлях до спасіння. Про це нагадується в єктеніях, відпустах та інших частинах послідувань. До засвоєнню віруючими цієї думки направлено і введення в послідування утрені на всенічному бдінні молитви "Спаси, Боже, людей Твоїх і благослови насліддя Твоє", що представляє собою евхологіческое (герч. "евхі" - молитва, "логос" - слово = молитвослівне) розкриття догмата про зв'язок між Небесної і земної Церквами. Небесна Церква, до заступництва якої молитовно звертаються віруючі, заступається за них перед Богом. Молитва містить літургійний каталог святих як обов'язкову частину. Без нього перш за все послаблюється догматичний характер молитвослів'я. З іншого боку, через цей каталог зберігається тематична зв'язок молитвослів’я з наступним змістом всенощного бдіння (канон), що розкриває святоотцівську думку, що "люб'язна ангелам і людям пам'яті святих" (святий Єфрем Сирії, † 373 р.). Все це визначає догматичну і літургійну сутність молитвослов’я, хоча іноді й відкидається начисто нашої богослужбовою практикою. Каталог святих зазвичай пропускається, і текст молитви скорочується іноді настільки, що залишаються тільки початкова та заключна фрази.
Можна навести факти, коли відхід від вказівок Уставу не скорочує, а подовжує тривалість здійснення богослужінь. У практику, наприклад, увійшло спів молитов "Сподоби, Господи, у вечір цей", "Нині відпускаєш" і віршів перед шестипсалмієм "Слава в вишніх Богу, і на землі мир" і "Господи, уста мої відкрий". В останньому випадку не тільки затягується читання шестипсалмія, а й вокальні прелюдії знаходяться в повному протиріччі з наміром укладача дослідження забезпечити психологічну сторону читання шестопсалмия - "бесіди душі людської з Богом", як Церква називає шестипсалміє, - досягнення глибокої зосередженості молільників при слуханні читання псалмів шестипсалмія . Спів, який ми чуємо перед псалмами, несе в собі якийсь елемент розваги. Основа молитовної зосередженості валиться, і відновити її не вдається до самого кінця читання.
Безперечно, труднощі уставного богослужіння існують, так як існуючий Устав при його складанні призначався для монастирів, а не для парафіяльних храмів. Але при вирішенні їх потрібно пам'ятати, що православне богослужіння має великий вплив на релігійне настрій молільників, і саме в уставному служінні особливо сильне.
Православне богослужіння приваблює тих, хто молиться словом. Преподобні Сава Освячений († 532) і Феодор Студит († 829) разом з продовжувачами розпочатої ними справи - складання Уставу використовували багатства древньої християнської літератури. Що може зрівнятися з канонами святителя Андрія, архієпископа Критського († 712), святителя Косми, єпископа Маюмского († бл. 787), святителя Феофана, єпископа Нікейського († 850), який створив "вінець" на честь свого брата преподобного Феодора Начертанного, сповідника († бл. 840), або зі стихирами черниці Кассии (IX ст.) та інших песнопісців, з чудовими молитовними текстами, введеними до складу православних богослужбових послідовань? Все це невичерпне багатство літургійного православного богослів'я, до якого Устав приваблює тих, хто молиться в храмі.
І ця моральна сторона православного богослужіння особливо яскраво розкривається при невідступному звершені богослужінь за Уставом.
Устав Православної Церкви наказує певні правила зовнішнього вираження молитовного стану християнина за громадським богослужінням і в приватній молитві. Таким виразом християнської молитви служать творення хреста, різні поклони і цілування святині.
При молитві індивідуальній, що здійснюється наодинці, кожен християнин, спонукуваний до того особистим релігійним почуттям і станом душі в даний момент, вільний вживати той чи інший зовнішній знак. Але поведінка молільника, а тим більше священнослужителя, за громадським богослужінням строго визначається Церковним уставом, який служить і законом звершення служби та зовнішньої поведінки в храмі, і правилом виховання внутрішньої духовної дисципліни православного християнина. Ось найбільш важливі з його розпоряджень з цього приводу.
Православний християнин повинен входити в храм тихо і благоговійно, як до Божого дому, в таємниче житло Царя Небесного, галас, розмова, і тим більше сміх, при вході до церкви ображають святість Божого дому та велич Бога, Який мешкає в ньому - "Увійду в дім Твій , поклонюся храму святому Твоєму, в страху перед Тобою »(Пс. 5, 8).
Увійшовши в храм, потрібно зупинитися, покласти три поклони (в прості дні - земні, а в суботу, неділю та святкові дні - поясні) з молитвою "Боже, очисти мене, грішного" і вклонитися направо і наліво людям, що ввійшли до церкви перед тобою .
Ставши на місце, належить з благоговінням і страхом Божим помолитися словами: «Боже, очисти мене, грішного, і помилуй мене", "Ти що створив мене, Господи, помилуй мене", " Без числа згрішив, Господи, прости мене», "Хресту Твоєму поклоняємось, Владико, і Святе Воскресіння Твоє славимо!", "Достойно є, і це є істина славити Тебе, Богородицю, Присноблаженну і Пренепорочну і Матір Бога нашого. Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що без істління Бога Слово породила, сущу Богородицю Тебе величаємо! "," Слава Отцю і Сину і Святому Духу і нині і повсякчас і на віки віків. Амінь ". "Господи, помилуй!" (Тричі), «Благослови». "Молитвами святих отців наших, Господи, Ісусе Христе Боже наш, помилуй нас" (молитва з поклонами).
Ті ж молитви вимовляються і при виході з храму.
Служба церковна відбувається з багатьма великими і малими поклонами. Свята Церква вимагає вчинення поклонів з внутрішнім благоговінням і зовнішнім благочинням. Перед вчиненням поклону потрібно осінити себе хресним знаменням і потім робити уклін. Хресне знамення має зображатись правильно, з благоговінням і не поспішаючи. Церковний устав суворо вимагає від нас, щоб в храмі Божому ми все робили не тільки ревно і чинно, але своєчасно і неквапливо, тобто там, де зазначено. Взагалі поклони слід здійснювати після закінчення кожного короткого прохання, наприклад: "Господи, помилуй" або молитвослів'я, а не під час його виконання. "Не укупі з молитвою", - як говориться в Типіконі.
Перед початком всякого богослужіння треба думати по три поясних поклони. Потім при всіх службах, на всякому "Прийдіть, поклонімося", на "Святий Боже", на "Слава Тобі, що показав нам світло", на триразовому "Алилуя" і на "Нехай буде ім'я Господнє" покладаються поясні поклони з хресним знаменням.
На всіх єктеніях має уважно вслухатися в кожне прохання, подумки підносити молитву до Бога і, поклавши на себе хресним знаменням при виголошення: "Господи, помилуй" або "Подай, Господи", покласти поясний уклін. При співі і читанні стихир, стиховен та інших молитов уклін покладається тільки тоді, коли слова молитов спонукають до цього, наприклад при словах "припадімо", "вклонімося", "молимось Тобі" і т. п.
При читанні акафіста на кожному кондак та ікос покладається поясний покклін.
На полієлеї після кожного величання - по одному поклоні.
Перед читанням Євангелія і після прочитання його на "Слава Тобі, Господи» один поясний поклін покладається завжди.
При початку читання або співу Символу віри на слова "Вірую", "І в Єдиного Господа Ісуса Христа", і "І в Духа Святого", при проголошенні слів "Силою Чесного і Животворящого Хреста", при початку читання Апостола, Євангелія і паримій потрібно осіняти себе хресним знаменням, без поклону.
Коли священнослужитель вимовляє: "Мир всім" або виголошує: "Благодать Господа нашого Ісуса Христа, і любов Бога й Отця, і причастя Святого Духа нехай буде з усіма вами", слід робити уклін, але без хреста; такий же уклін покладається і при усякому благословенні священнослужителем всіх молільників, а також при відпусту, якщо такий відбувається без Хреста. Коли відпуст йдеться священнослужителем з Хрестом, яким він осіняє молільників, - уклін слід робити з хресним знаменням.
При виголошуванні "Голови ваші вклоніть перед Господом" слід нахилити голову.
Прикладатися до Святого Євангелія, Хреста мощей ікон слід так: підходити в належному порядку, не поспішаючи й не заважаючи іншим, не штовхати нікого і не відтісняти, два поклони покласти перед цілуванням і один після цілування святині. Прикладаючись до ікони Спасителя, слід цілувати ноги; до ікони Божої Матері і святих - руку. Прикладаючись до Святого Євангелія, можна вимовляти про себе молитви "Зі страхом і любов'ю приступаю до Тебе, Христе, і вірую словам Твоїм», «Христе Боже, допоможи мені і спаси мене".
Молячись за живих і померлих і називаючи їх по іменах, слід з любов'ю вимовляти імена, бо за обов’язком любові християнської вони вимагають від нас серцевого співчуття і любові.
Молитися за померлих слід так: "Пом'яни, Господи, душі спочилих рабів Твоїх (імена) і прости їм гріхи вільні й невільні, даруй їм Царство і причастя вічних Твоїх благ і Твоєї бесконечного і блаженного життя насолоду".
Коли священнослужителем звершується кадіння молільників – вони повинні відповідати на нього нахилом голови.
Під час читання Євангелія - стояти зі схиленою головою, як би слухаючи Самого Ісуса Христа.
Під час співу Херувимської пісні слід з увагою читати про себе покаянний псалом "Помилуй мене, Боже", після закінчення першої половини Херувимської покладається поясний уклін. Під час великого входу при поминання Святішого Патріарха та інших осіб потрібно стояти благоговійно, зі схиленою головою, і в кінці поминання при словах "Всіх вас православних християн" говорити: "архієрейство твоє нехай пом'яне Господь Бог у Царстві Своїм" - при служінні єпископа; при служінні інших священнослужителів говориться: "Священноігуменство, або священномонашество, або священство твоє нехай пом'яне Господь Бог у Царстві Своїм", потім з глибоким почуттям покаяння і молитовного духу має вимовити: "Пом'яни мене, Господи, коли прийдеш у царстві Твоїм".
Під час здійснення самого таїнства Євхаристії слід молитися з особливою увагою і після закінчення пісні "Тобі співаємо" вклонитися до землі Тіла і Крові Христових. Значення цього моменту таке велике, що з ним не може зрівнятися ніщо в нашому житті. У ньому полягає наше спасіння і любов Божа до роду людського, бо "Бог явився у плоті" (1 Тим. 3, 16).
Під час співу "Достойно є" чи задостойника священик молиться за живих і померлих і поминає їх по іменах, і особливо тих, за кого служиться літургія, присутні в храмі повинні в цей час пом'янути своїх близьких, живих і померлих.
Після "Достойно є" чи задостойника - земний покклін. При словах "І всіх і все", - говорити в собі "Молитвами всіх святих Твоїх, Господи, зглянься і помилуй нас".
На початку Молитви Господньої "Отче наш" - зробити хресне знамення і покласти земний поклін.
При відкритті царських врат і явлені Святих Дарів, що означає явлення Ісуса Христа після Воскресіння, при виголошуванні "Зі страхом Божим і вірою приступіть!" - Земний уклін.
При останньому явлені Святих Дарів (чим зображається вознесіння Ісуса Христа на небо), при словах священика «Завжди, нині і повсякчас, і на віки віків" - також земний поклін.
Приступаючи до прийняття Святих Таїн - тіла і Крові Христових, потрібно покласти земний поклін, руки скласти на грудях хрестоподібно і, не поспішаючи, благоговійно і зі страхом Божим підходити до святої чаші, голосно назвавши своє ім'я. Після прийняття Святих Таїн має цілувати край чаші, як би саме ребро Христове, і потім спокійно відходити, не звершуючи хресного знамення і поклонів, але подумки дякувати Господу за Його велику милість: «Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі"
Земні поклони в цей день не здійснюються до вечора. Святий антидор і благословенний хліб приймати потрібно благоговійно і цілувати при цьому руку священика що подає його. Антидор роздається присутнім за літургією для благословення та освячення душі й тіла, щоб ті, хто не причастився Святих Дарів, скуштували освяченого хліба.
Від Святої Пасхи до Дня Святої Тройці і від Різдва Христового до Хрещення Господнього і в усі взагалі Господні свята поклони земні Святою Церквою зовсім скасовуються.
Коли в храмі осіняють народ Хрестом, Євангелієм, іконою або чашею, всі повинні хреститися, схиливши голову, а коли осіняють свічками, рукою або кадять народ, хреститися не потрібно, але тільки кланятися. Лише у святу седмицю Великодня, коли священик кадить з Хрестом у руці, всі хрестяться і, відповідаючи на його привітання "Христос воскрес!", Кажуть: "Воістину воскрес"
Беручи благословення священика або єпископа, християни цілують його правицю і не хрестяться перед цим.
Перебуваючи в храмі Божому, потрібно пам'ятати, що знаходишся в присутності Господа Бога, і тому стояти як перед самим Обличчям Його, перед очима Його, у присутності Божої Матері, Святих ангелів і всіх святих, бо сказано: "У храмі стояще слави Твоєї , ніби на небесах себе уявляємо »(Послідування утрені).
Спасительнана сила церковних молитов, піснеспівів, читань залежить від дії їх на наші серця, розум і почуття. Тому нам необхідно розуміти все що відбувається в церковному богослужінні, перейматися і живитися ним.
Все звершене благопристойно і за чином церковним, має в тілах і душах наших прославляти Господа нашого і Бога.

Підготував свящ. Миколай Капітула

за журналом ЖМП