joomla
 


feodorСвятий великомученик Феодор Стратилат
Святий Федір (Феодор) походив з міста Евхаіт (в Малій Азії, нині Туреччина) і був воєводою (грецькою - «стратилат») в місті Гераклії, поблизу Чорного моря. Своїм благочестивим життям і лагідним управлінням він розташував до себе серця городян, і багато язичників, бачивши його добродійне життя, приймали віру Христову. Коли чутка про це дійшов до імператора Лікінія (308-323 рр..), Співправителя Костянтина, він прибув в Гераклію і примушував Феодора поклонитися ідолам. Коли ж святий Федір залишився непохитним, розгніваний правитель наказав піддати сповідника Христового жорстоким мукам.
Святого Федора розтягнули на землі, били залізними прутами, стругали його тіло гострим залізом, палили вогнем і, нарешті розіпнули на хресті і викололи очі. Вночі ангел з'явився мученику, зняв його з хреста і повністю зцілив його. На ранок слуги Лікінія, послані кинути тіло святого Феодора в море, побачивши його абсолютно здоровим, увірували в Христа. Увірувало також і багато інших язичників, що бачили чудо Боже. Дізнавшись про це, Лікіній наказав обезголовити святого Федора, і він помер в 319 році. Страждання його були описані очевидцем, його слугою і писарем Уаром.


imagesПреподобний Єфрем, патріарх Антіохійський
Святитель Єфрем, Патріарх Антіохійський, сирієць, був воєначальником при імператорі Анастасії (491-518) і Юстині (518-527). Святий відрізнявся добротою, благочестям і співчуттям до всіх нещасних.
В 526 році Господь покарав Антіохію за ухилення християн в єресі Несторія і Євтихія: землетрус знищив це чудове місто. Загинуло величезна кількість жителів. Патріарх Євфрасій був роздавлений колоною, яка впала.
Для відновлення зруйнованого міста імператор направив святого Єфрема. Один з робітників, єпископ, який заради здійснення таємних подвигів віддалився від єпископства, передбачив святому Єфремові обрання на патріарший престол і просив його не залишати справ милосердя і твердо боротися з єретиками. У 527 році святий Єфрем був обраний на патріарший престол. Він твердо і мудро керував паствою і прикладом свого життя, повчаннями та посланнями захищав її від єретичних навчань.
Про силу його віри дає уявлення наступний випадок. Поблизу Ієраполя подвизався стовпник, який впав у єресь. Дізнавшись про подвижника, святий Єфрем прийшов до нього й переконував приєднатися до Православної Церкви. Стовпник не погоджувався. Він вирішив налякати Патріарха і запропонував розпалити велике вогнище. щоб обом увійти в вогонь. Вогонь був розпалений, але стовпник не наважився увійти в нього. Патріарх молив Господа Ісуса Христа показати, у кого правдива віра, і, знявши омофор, поклав в багаття. Через три години дрова згоріли, а омофор Святителя був вийнятий неушкодженим. Стовпник відрікся від єресі і приєднався до Церкви.
Святий Патріарх Єфрем мирно преставився до Бога в 545 році.
У своїх працях святитель Єфрем захищав вчення Православної Церкви про з'єднання в Особі Господа нашого Ісуса Христа двох природ - Божественної і людської.


підготував протоієрей Миколай Капітула,

магістр богослів’я, викладач РДС,

клірик Покровського собору, м. Рівне